Sila zvukových frekvencií

Môžeme zvýšiť našu kreativitu, postreh, pamäť, zdravie či inteligenciu zmenou našich mozgových vĺn?  Väčšina z nás vie, že hudba pôsobí priaznivo na výkon mozgu ale dokáže zvuk skutočne pôsobiť priaznivo aj na mozgové vlny?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: http://theselfimprovementblog.com/self-improvement/financial-health/tools-for-self-improvement/does-brainwave-entrainment-work/)

Každý typ mozgových vĺn hrá dôležitú úlohu v našom mentálnom vývoji počas detstva a v dospelosti, sú dôležité pre naše zdravie a vitalitu. Ľudský mozog nepretržite pracuje a vysiela elektrické signály, komunikuje a vytvára nové nervové spojenia. Táto elektrická aktivita produkovaná mozgom známa ako mozgové vlny, odráža stav nášho vedomia. Každá vlna má svoju špecifickú frekvenciu meranú v cykloch za sekundu (hertz-Hz). Prístroj EEG dokáže rozlíšiť veľa rôznych vĺn, pričom najčastejšie sa spomína päť z nich : Alfa, Beta, Gama, Delta a Theta. Počas nášho života sú aktívne všetky, jedna však býva v závislosti od okolností dominantnejšia. A ktorá z nich to je, záleží na našom psychickom rozpoložení.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Antropológovia, ktorí študovali staroveké šamanské rituály zistili, že šamani napríklad používali rytmické zvuky z bubnovania k navodeniu zmenených stavov vedomia. Vedci zistili, že špecifické frekvencie bubnovania môžu produkovať THETA (4 až 8 Hz) mozgové vlny, ktoré zodpovedajú za meditatívne stavy – stavy hlbokej sústredenosti.

Zatiaľ čo termín psychoakustická medicína môže byť v našom svete relatívne nový, postupy používania zvuku ich frekvencií na ovplyvnenie fyzického a emočného zdravia sú používané od začiatku času. Od gregoriánskeho spievania v kostoloch až po spievanie tibetských mníchov, piesne a zvuk boli vždy akýmisi katalyzátormi stimulovania zdravia a uzdravenia tela a mysle vo všetkých kultúrach. Psychoakustická medicína je veda, ako hudba a zvuk ovplyvňujú nervový systém psychologicky a fyziologicky.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna konkrétna časť psychoakustickej medicíny sa zaoberá "binaurálnymi rytmami." Binaurálne rytmy boli najprv teoretizované v roku 1839 Heinrichom Wilhelmom Doveom, ale prvýkrát boli vedecky overené a preukázané v roku 1973 doktorom Geralom Osterom, lekárom a biofyzikom. Svoje zistenia publikoval vo výskumnej práci s názvom Audiometrické rytmy v mozgu. Štúdia otvorila úplne novú oblasť vedy, pretože ukázala, ako zvuk ovplyvňuje mozog pri učení sa, získavaní nových informácií, ovládaní nálady, spánku...

Aký má binaurálny rytmus vplyv na mozog a telo?

Biofyzik Gerald Oster poukázal, že keď jeden tón hrá v jednom uchu a trochu odlišný tón je hraný v druhom uchu tento rozdiel spôsobí vytvorenie tretieho tónu, vnútorný hlas, nazývaný ako binaurálny rytmus. Jednoducho povedané ak každé ucho vníma inú frekvenciu, mozog zachytí rozdiel medzi oboma frekvenciami a naladí sa na tretí binaurálny rytmus

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si teda pustíte tón o frekvencií 200Hz do pravého ucha a 190Hz do ľavého ucha cez stereofónne slúchadlá váš mozog vyprodukuje binaurálny rytmus o frekvencií 10Hz, čo je rozdiel medzi oboma tónmi. Frekvencia 10Hz odpovedá mozgovým vlnám alfa . Inžinier Dr. Margaret Patterson a Dr. Ifor Capel, ukázal na experimentoch ako alfa mozgové vlny (10Hz frekvencia), zvyšujú produkciu serotonínu "hormón šťastia", ktorý ovplyvňuje predovšetkým našu náladu a emócie, spánok, chuť k jedlu a taktiež pomáha zmierniť bolesť a zvyšuje relaxáciu. Tiež ukázal, ako mozgové vlny theta (4 Hz frekvencia), zvyšujú produkciu katecholamínov, ktoré sú dôležité pre pamäť a učenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Rozdiel z 200Hz na 190Hz a výsledok 10Hz- binaurálny rytmus
Rozdiel z 200Hz na 190Hz a výsledok 10Hz- binaurálny rytmus (zdroj: http://www.wakingtimes.com/wp-content/uploads/2017/01/binaural-audio-illustration.jpg)

Typy mozgových vĺn - každodenné aplikácie tejto medicíny

Existuje niekoľko rôznych aplikácií zvukových frekvencií, ktoré majú pozitívny vplyv na náš život, čo môže zahŕňať zmiernenie stresu, úľavu od bolesti, na prevenciu proti kognitívnym poruchám ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Obrázok blogu
(zdroj: http://balance.chakrahealingsounds.com/about-us/)

Delta mozgové vlny (0,5-3,9 Hz)

Delta vlny majú najnižšiu frekvenciu medzi 0,5 až 3,9 Hz, produkujú sa počas hlbokého spánku, tiež sa počas nich zvyšuje produkcia ľudského rastového hormónu (HGH). To je dôvod, prečo je dôležité dosiahnuť dobrý, hlboký spánok, aby sa telo dokázalo optimálne a každý deň regenerovať. Farmaceutické lieky na spanie môžu zabraňovať telu vytvárať si určité neurotransmitery a tým ničia funkciu mozgu. Tiež môžu zabraňovať tomu, aby sa mozog ponoril do delta mozgových vĺn.

Theta mozgové vlny (4 - 8 Hz)

Vlny theta (medzi 4 a 8 Hz) stimulujú uvoľňovanie katecholamínov, ktoré sú nevyhnutné pre učenie a pamäť. Theta tiež pomáha synchronizovať alebo zvýšiť komunikáciu medzi ľavou a pravou hemisférou mozgu, tým pomáha aktivovať viac častí mozgu čo môže viesť k väčšej kognitívnej funkcii. Theta mozgové vlny sú spojené s príjemným stavom pri zaspávaní, s denným snívaním a hypnózou. Sú tiež spojené s umeleckou kreativitou a predstavivosťou, nastávajú pri hlbokej relaxácii, meditácii.

Alfa mozgové vlny (8 – 13,9 Hz)

Ako už bolo uvedené vyššie, ak chce človek relaxovať a zbaviť stresu, počúva binaurálny rytmus, ktorý produkuje alfa mozgové vlny (medzi 8 až 14 Hz), zvyšuje produkciu serotonínu "hormón šťastia". Počúvanie alfa binaurálneho rytmu môže tiež pomôcť zvýšiť schopnosť učenia sa. Dr. Georgi Lozanov poukázal, že študenti pri počúvaní binaurálneho rytmu, produkujúceho alfa mozgové vlny, si pri učení zapamätajú až päťkrát viac informácií za menej času. Teda alfa mozgové vlny prevládajú pri stave uvoľnenia a odpočinku. V konečnom dôsledku vždy, keď si nerobíme s ničím starosti a nezahlcujeme našu myseľ žiadnymi výraznými podnetmi.

Beta mozgové vlny (14 – 40 Hz)

Má vysokú frekvenciu, ktorá súvisí s našou normálnou, každodennou bdelosťou. Nachádzajú sa v rozmedzí 14-40 Hz. Čím vyššia je ich frekvencia, tým podráždenejšími sa stávame. Ovláda našu zlosť, nervozitu alebo strach. Nižšia frekvencia sa vyskytuje pri pocite únavy alebo ospalosti. Vlny beta sú viditeľné pri logicko-analytickom myslení.

Gama mozgové vlny

Gama má najvyššiu frekvenciu 40 Hz a viac. Pokročilé meditácie a postupy jogy sa spájajú s frekvenciu mozgovej vlny gama. Gama vlny sú dominantné v situáciách, kedy vystavujeme náš mozog náročným úlohám, taktiež hrá dôležitú úlohu pri učení. 

Ako som písala tento článok, vypočula som rôzne frekvencie binaulárnych rytmov. Zverejním niekoľko rôznych videí z youtube nižšie, ktoré sa dajú počúvať. Avšak, pretože sú to binaurálne rytmy, musia sa používať slúchadlá. 

Binaulárny rytmus THETA (4.5Hz) : https://www.youtube.com/watch?v=9PNC4S5XxS0

Binaulárny rytmus THETA (7Hz) : https://www.youtube.com/watch?v=66tq9xji0xA

Binaulárny rytmus ALPHA (12Hz) :https://www.youtube.com/watch?v=7cHjaJRl1Qo

Binaulárny rytmus Beta (20Hz) : https://www.youtube.com/watch?v=vEHVz5XCmBs

Štúdia: http://www.centerpointe.com/articles/articles-research

Zdroje: 

http://balance.chakrahealingsounds.com/about-us/

https://peoplestrusttoronto.wordpress.com/2017/01/18/psycho-acoustic-medicine-the-science-of-sound-in-health-well-being/

https://www.scientificamerican.com/article/what-is-the-function-of-t-1997-12-22/

https://en.wikipedia.org/wiki/Electroencephalography#Mechanisms

Nikola Laurenčíková

Nikola Laurenčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mojím hlavným cieľom tvorby je zdieľať s vami svoje nadšenie o vedu a priniesť vám zaujímavé informácie podložené vedeckými štúdiami.Taktiež rada cestujem a spoznávam nové miesta/krajiny - ich zvyky a tradície :) Zoznam autorových rubrík:  ChémiaNezaradenéMozogChudnutieCvičenie a jeho vplyv na telo

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu