
Na moje veľké prekvapenie ma zarazila veľkosť volebných lístkov a „malosť“ obálok. Musela som volebný lístok zložiť na trikrát, aby sa zmestil do maličkej obálky. Páčil sa mi oficiálny princíp. Vhodenie lístka do urny s vyslovením člena volebnej komisie: „Madame Viktoria Skrabalova a voté.“ Potom podpis a pečiatka do mojej voličskej karty. Dnes mi tam pribudla už druhá.
Ako si vedú kandidáti vo Francúzsku? Vo veľkých mestách ľavica čakala mimoriadny úspech a pravica sa obávala fiaska. Zatiaľ môžeme hovoriť iba o malej výhode ľavice, v prvom kole dali voliči 47,5% hlasov ľavici a 45% pravici. Netreba sa týmto výsledkom dať zaslepiť! Uvidíme aké budú výsledky po druhom kole.
V Paríži s istotou vedie terajší primátor Bertrand Delanoé, ďaleko pred svojou rivalkou Françoise de Panafieu. V Lyone vedie tiež kandidát za PS (Parti Socialiste) a v Rouen bola Valérie Fourneyron (PS) zvolená už v prvom kole.
Na prekvapenie, napr. v Rodez, meste, ktoré bolo držané pravicou zhruba 55 rokov, v prvom kole vyhrala ľavica. Podobne ako v Laval a Tourcoing.
Dnes ráno odštartovalo druhé kolo. Účasť na voľbách bola na obed v Paríži 13,64% oproti 17,50% v druhom kole mestských volieb v roku 2001.
Pozrime sa ale na princíp volieb vo Francúzsku:
Tri mestá majú špecifické postavenie: Paríž, Lyon a Marseille. Sú riadené dvomy typmi zhromaždení: mestskýmh v rámci mesta a obvodným. Členovia tohto zhromaždenia sú zvolení v rámci každého mestského obvodu.
Počas prvej schôdze mestského zhromaždenia, ktoré sa musí uskutočniť najskôr v piatok alebo najneskôr v nedeľu po voľbách, je členmi zhromaždenia volený primátor v troch kolách na dobu 6 rokov. Akonáhle je zvolený primátor, stojí na čele schôdze a pristupuje sa k voľbe zástupcov tajnými voľbami. Počet zástupcov primátora nesmie presiahnuť 30% osadenstva mestského zastupiteľstva. Počet mestkých poradcov závisí od počtu obyvateľov. Pohybuje sa od 9 až po 163 pre Paríž.
Mestký poradca je volený na 6 rokov. Ak je miesto mestského poradcu z hocijakého dôvodu neobsadené, kandidát, ktorý sa ocitá hneď za posledným zvoleným kandidátom, preberá jeho miesto.
A ak by ste chceli kandidovať ?
Musíte mať minimálne 18 rokov, byť Francúzom, alebo za určitých podmienok, obyvateľom krajiny Európskej únie, byť právne a morálne spôsobilý, byť zapísaný na zozname voličov. Aby ste sa mohli stať primátorom, musíte mať minimálne 21 rokov. Takže ak sa niekto z vás rozhodne pre kariéru politika vo Francúzsku, môže začať v relatívne mladom veku. Tým má väčšiu šancu dostať sa na dobre miestečko ešte pred tým, než sa z neho stane starý zašomraný a egoistický politik starajúci sa len o vlastný blahobyt.