A opäť k urnám...

A je to tu! Mestské a kantonálne voľby vo Francúzsku. A ja, keďže som sa zapísala do registra voličov, sa budem tiež svojim málom podieľať na ich výsledku. Rozhodnem rovnako ako ostatní obyvatelia Paríža o ďalšom smerovaní svojho mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Na moje veľké prekvapenie ma zarazila veľkosť volebných lístkov a „malosť“ obálok. Musela som volebný lístok zložiť na trikrát, aby sa zmestil do maličkej obálky. Páčil sa mi oficiálny princíp. Vhodenie lístka do urny s vyslovením člena volebnej komisie: „Madame Viktoria Skrabalova a voté.“ Potom podpis a pečiatka do mojej voličskej karty. Dnes mi tam pribudla už druhá.

Ako si vedú kandidáti vo Francúzsku? Vo veľkých mestách ľavica čakala mimoriadny úspech a pravica sa obávala fiaska. Zatiaľ môžeme hovoriť iba o malej výhode ľavice, v prvom kole dali voliči 47,5% hlasov ľavici a 45% pravici. Netreba sa týmto výsledkom dať zaslepiť! Uvidíme aké budú výsledky po druhom kole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Paríži s istotou vedie terajší primátor Bertrand Delanoé, ďaleko pred svojou rivalkou Françoise de Panafieu. V Lyone vedie tiež kandidát za PS (Parti Socialiste) a v Rouen bola Valérie Fourneyron (PS) zvolená už v prvom kole.

Na prekvapenie, napr. v Rodez, meste, ktoré bolo držané pravicou zhruba 55 rokov, v prvom kole vyhrala ľavica. Podobne ako v Laval a Tourcoing.

Dnes ráno odštartovalo druhé kolo. Účasť na voľbách bola na obed v Paríži 13,64% oproti 17,50% v druhom kole mestských volieb v roku 2001.

Pozrime sa ale na princíp volieb vo Francúzsku:

Tri mestá majú špecifické postavenie: Paríž, Lyon a Marseille. Sú riadené dvomy typmi zhromaždení: mestskýmh v rámci mesta a obvodným. Členovia tohto zhromaždenia sú zvolení v rámci každého mestského obvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas prvej schôdze mestského zhromaždenia, ktoré sa musí uskutočniť najskôr v piatok alebo najneskôr v nedeľu po voľbách, je členmi zhromaždenia volený primátor v troch kolách na dobu 6 rokov. Akonáhle je zvolený primátor, stojí na čele schôdze a pristupuje sa k voľbe zástupcov tajnými voľbami. Počet zástupcov primátora nesmie presiahnuť 30% osadenstva mestského zastupiteľstva. Počet mestkých poradcov závisí od počtu obyvateľov. Pohybuje sa od 9 až po 163 pre Paríž.

Mestký poradca je volený na 6 rokov. Ak je miesto mestského poradcu z hocijakého dôvodu neobsadené, kandidát, ktorý sa ocitá hneď za posledným zvoleným kandidátom, preberá jeho miesto.

SkryťVypnúť reklamu

A ak by ste chceli kandidovať ?

Musíte mať minimálne 18 rokov, byť Francúzom, alebo za určitých podmienok, obyvateľom krajiny Európskej únie, byť právne a morálne spôsobilý, byť zapísaný na zozname voličov. Aby ste sa mohli stať primátorom, musíte mať minimálne 21 rokov. Takže ak sa niekto z vás rozhodne pre kariéru politika vo Francúzsku, môže začať v relatívne mladom veku. Tým má väčšiu šancu dostať sa na dobre miestečko ešte pred tým, než sa z neho stane starý zašomraný a egoistický politik starajúci sa len o vlastný blahobyt.

Viktoria Laurent

Viktoria Laurent

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Nebyt jednou zo stada oviec! Som proti blbcom a egoistom. Zoznam autorových rubrík:  Prvé oťukávanie saKultúraEkológiaOsobné a politickéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu