Manžel sa vždy zaujímal o históriu a dianie v centrálnej Európe avýchodnej Európe. Nášho neslávne známeho rodáka Hlinku teda veľmidobre pozná. Neveril vlastným očiam, že niekto kto podporoval fašizmussa objavuje na slovenskej bankovke. V minulosti Francúzi jasne odmietlinapr. otázku portrétu bratov Lumière na bankovke 200 Frankov. O čo išlo?
BratiaLumière sú považovaní za zakladateľov kina a fotografie. Preinformáciu, Auguste Lumière bol členom mestskej rady v Lyone počasrežimu Vichy v roku 1941 a navyše členom Légion des VolontairesFrançais. Organizácie, do ktorej sa angažovali ľudia hrdí na svojevystupovanie v nemeckej uniforme alebo tí, ktorí chceli odísť ako SS naruský front.
V roku 1995 v rámci oslavy stého výročia vynálezu kina, si la Banquede France chcela uctiť pamiatku bratov Lumière vydaním bankovky. Emisiabankovky bola anulovaná kvôli ich kolaborácii s fašistickým režimom.
Na Slovensku sa nie tak dávno udialo niečo, čo ma šokovalo. Jeden zblogerov sa k tomu už vyjadril, ale nedá mi to... Občianske združenieAndreja Hlinku so svojimi priaznivcami odhalili pomník pri príležitostivýročia Tisovej popravy. Pokiaľ by sa na odhalení nikto nezúčastnil,určite by som o ten článok ani nezakopla. Prekvapilo ma však množstvoľudí, vraj 300, ktorí prišli vyjadriť svoje sympatie s Tisom. Prezidentom slovenského štátu, ktorý otvorene (otvorenejšie sa užnedalo) spolupracoval s fašistickým Nemeckom. A ak mám zjednodušiťdejiny, tak zaplatil Hitlerovi, aby Slovensko zbavil Židov!Spravodlivosť bola vykonaná. Tiso bol odsúdený a popravený. ČasťSlovákov si však so smútkom pripomína jeho popravu. Čo to o nichvypovedá? Domyslite si sami.
Slováci by sa mali z tejtočasti histórie poučiť a nie ju oslavovať. Tieto prejavy vytvárajúv zahraničí o Slovensku nepekný obraz.