Právne postavenie ženy v islame.

„A k Jeho Znameniam patrí, že vám z vášho druhu stvoril manželov, aby ste pri nich mohli spočinúť v pokoji a medzi vaše srdcia vniesol lásku a milosrdenstvo. Toto sú Znamenia pre tých, ktorí premýšľajú.“ (Korán 30:21) Partnerské vzťahy muža a ženy sú tou najdiskutovanejšou témou každej spoločnosti. Najviac „démonizácie“ v tejto oblasti  sa dostalo postaveniu (miestu, úlohe) ženy v islame, presnejšie vzájomným vzťahom medzi mužom a ženou v kontexte islamského práva. V tomto smere je smerodajným najmä negatívny postoj nemuslimských spoločností k problematike, významu ženského zahaľovania sa – hidžábu. Ako sa líši prax od práva ... legendy a mýty od pravdy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Na úvod je potrebné poznamenať, že v prípade poznania pocitov a praktických skúseností muslimských žien so spolužitia s muslimmi sú lepším zdrojom osobné skúsenosti samotných žien. Tieto sú bežne dostupné okrem internetových stránok (www.islamweb.sk) aj rôznych týždenníkoch či mesačníkoch, ktoré sa rozhodli čiastočne venovať tejto problematike. V tomto smere je potrebné poznamenať, že väčšina manželstiev žije v duchu koránskej „lásky a milosrdenstva“ vzájomného rešpektu a pochopenia. Existujú však aj výnimky. Negatívne skúsenosti.! Ich spájanie s islamom, nie so zlom „ukrytým“ v jednotlivcoch, ktorý ho páchajú, je chybou. Klamstvom, ktoré s obľubou používajú tzv. „kritici islamu“.! 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepším východiskovým materiálom pri skúmaní postavenia žien a mužov v islamskej spoločnosti je znalosť samotného Koránu. „Ľudia stvorili sme Vás z jedného muža a ženy a učinili sme z vás národy a kmene, aby ste sa mohli vzájomne spoznávať.“ (Korán 49:13) Týmto veršom Boh oznamuje ľudstvu, že napriek niektorým odlišnostiam, má rovnaký pôvod a z neho plynúce práva a povinnosti voči svojmu okoliu, iným ľuďom (ženám, mužom či deťom) a taktiež voči Stvoriteľovi. Okrem prirodzenej rovnosti je dôležitým determinantom vzájomných vzťahov muža a ženy fakt, že v Koráne sa Boh rovnako obracia na muž a ženu. A tak čítame, že „Veriaci muži a veriace ženy sú si navzájom priateľmi a prikazujú vhodné a zakazujú zavrhnutia hodné, dodržujú modlitbu, dávajú almužnu a sú poslušní voči Bohu a Jeho poslovi. Nad tými sa Boh veru zľutuje, lebo Boh mocný je i múdry.“ (Korán 9:71) alebo „A ten, kto koná dobré a je veriaci – nech je to muž, či žena – ten vojde do raja a nebude ukrátený ani o šupku kôstky datľovej.“ (Korán 4:124)

SkryťVypnúť reklamu

Okrem samotného Koránu sa o rovnoprávnom postavení muža a ženy, vzájomnej láske, porozumení a úcte dozvedáme aj z ďalšieho významného zdroja islamského práva – sunny. Tradície a odkazu proroka Muhammada, podľa ktorej je žena (matka) nositeľkou islamských myšlienok pre budúcnosť, ktorej prináleží nekonečná úcta a rešpekt. Odborník na islamské právo Jusuf al-Qaradáwí vo vzťahoch muža a ženy preferuje „láskavé slovo, jemné presvedčovanie a rozumné argumenty“. Na druhej strane striktne v duchu prorokovej tradície odmieta akékoľvek domáce násilie, páchané na ženách. Islam tak už pred 1 400 rokmi odsúdil mužov dopúšťajúcich sa tejto ohavnosti. Prorok Muhammad vyhlásil, že „Títo iste nepatria medzi najlepších z nás.!“  

SkryťVypnúť reklamu

Druhou problémovou, pre Európanov často ťažko pochopiteľnou oblasťou je nosenie hidžábu. Existuje niekoľko výkladov povinnosti či dobrovoľného zahaľovania sa moslimských žien (niektoré postrehy priniesol v ostatnom Fóre denníka SME aj Umberto Eco). Avšak vo všetkých kultúrach, ľudských spoločenstvách, v ktorých sa ľudia primárne hlásia k monoteizmu je cudnosť mužov a žien, stránenie sa smilstva, hriechu, jedným z pilierov medziľudských vzťahov. Výnimkou preto nie je ani islam. Šatka, ako jeden z atribútov „ochrany“ cudnosti ženy resp. manželského stavu, sa však objavuje aj v prípade slovenských krojov. Sekularizáciou a nástup tzv. sexuálnej revolúcie sa však postupne vytrácala z bežného odievania žien aj v tradičných spoločenstvách kresťanskej čiastočne i židovskej kultúry. Napriek snahám žien o rovnoprávnosť s mužmi vo všetkých aspektoch života sa „odložením“ šatky stal opak. Ženy sú vnímané ako objekt túžob „po hriechu“ než rovnoprávny partner.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrovoľné zahaľovanie v islame tak podčiarkuje snahu žien získať úctu a rešpekt mužov a postavenie v spoločnosti aké im tradične prináleží. "Pre väčšinu z nás nie je šatka len kusom látky. Je to výraz oddanosti a lásky k Bohu, viera, že Boh chce pre nás to najlepšie. Nenosíme ich pre manželov, otcov, ale z vnútorného presvedčenia, pretože krása je ako vzácny drahokam, ktorý sa neukazuje každému. Svojím odevom hovoríme, že chceme byť vážené a rešpektované nie pre svoju krásu, ale pre inteligenciu a schopnosti. Nechceme byť predmetom sexuálnych predstáv a nechceme byť obťažované." (Jana al-Oukla)

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu