Novela zákona o verejnom obstarávaní potrebuje opraviť

V podstate som od novely očakával len 3 veci. Sprísnenie pravidiel pre osoby podľa § 7, zrušenie neprioritných služieb (§ 25 nástenkový tender) a vyriešenie spôsobu doplňovania dokumentácie pri splnení podmienok účasti (pre zasvetených § 33 ods. 4). Bohužiaľ práve dve z hore menovaných úprav sa nepodarili. Pritom stačilo málo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Sprísnenie pravidiel pre tzv. osoby podľa § 7 dopadlo katastrofálne. Vzhľadom na to, že sa používa hlavne pri čerpaní eurofondov, je to naozaj veľmi zlé. Pritom stačilo pridať jedno slovo "verejný" (podľa § 6 ods. 2) a vyhodiť text za bodkočiarkou. Podľa nového, našťastie ešte neplatného a neúčinného znenia, budú osoby podľa § 7 používať zákon o verejnom obstarávaní len výnimočne (ak vôbec), hoci to malo byť práve naopak (viď bod 6 dôvodovej správy). Navyše svojvoľnou úpravou výpočtu predpokladanej hodnoty zákazky v rozpore s čl. 9 Smernice 2004/18/ES (text za bodkočiarkou), pravdepodobne došlo k porušeniu Zmluvy o fungovaní EÚ, za čo nás môže Európska Komisia zažalovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neprioritné služby boli zrušené, čo je viacmenej v poriadku, aj keď to spôsobí významné časové problémy pri naplánovaných verejných obstarávaniach. Zjednodušene povedané, verejné obstarávanie sa poriadne natiahne. Výhodou bude zlepšenie prístupu dodávateľov služieb k súťažiam, u tých verejných obstarávateľov, u ktorých nedošlo k tzv. dobrovoľnému zverejňovaniu oznámení o uverejnení výzvy (informácia o vyhlásení verejného obstarávania) nad rámec zákona.

Vylučovanie záujemcov alebo uchádzačov pre formálne nedostatky sa tiež nepodarilo vyriešiť. Slušne povedané, bude chaos. Novela nie je jednoznačná a preto nenapráva právnu neistotu ani na strane zadávajúcich, ani na strane ponúkajúcich. Stačilo vynechať jedno slovo a bolo by to v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte k dôvodovej správe:

Zvýšenie transparentnosti vďaka rozšíreniu rozsahu povinne zverejňovanej dokumentácie (výzvy, oznámenia, ponuky, zápisnice, zmluvy, dodatky a pod.).

Ide o nové odseky 7 a 8 v § 9 ZVO. Tieto novo vytvorené ustanovenia neprinášajú žiadne zvýšenie transparentnosti. Napĺňanie paragrafového znenia písm. b) zbytočne finančne a časovo zaťaží verejných obstarávateľov a obstarávateľov.

V podlimitnej alebo nadlimitnej zákazke je úplne bežné, že každá doručená ponuka má aj niekoľko sto strán. Verejný obstarávateľ alebo obstarávateľ ju musí podľa nového znenia kompletne okopírovať alebo nascanovať. Ak mu prišlo 10 ponúk, môže prijať nového pracovníka. Pre tých, čo chcú znefunkčniť Úrad pre verejné obstarávanie, bude určite zaujímavé sledovať ako sa v ňom utopia v tonách zbytočného papiera a terrabytoch nascanovaných dokumentov, ktoré aj tak nebude nikto nikdy čítať a nebude ich ani kde skladovať.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie v súčasnosti neprehľadného zvyšovania vysúťaženej ceny zákazky zmluvnými dodatkami ich povinným zverejňovaním a zavedením cenového stropu takéhoto zvyšovania.

Návrh umožniť navýšenie pôvodnej ceny dodatkami maximálne o 15%, bol po rozsiahlej diskusii a odborných pripomienkach vyňatý, nakoľko by nezabezpečoval sledovaný cieľ. Práve naopak, bol by dovolil zvyšovanie ceny tam, kde to nebolo možné. Jeho vyňatie považujem za úspech.

Odstránenie možnosti vylúčenia ponuky na základe „neobvykle nízkej ceny" zavedením v širšom zmysle chápaného inštitútu „mimoriadne nízkej ponuky" vychádzajúceho zo smernice 2004/18/ES.

SkryťVypnúť reklamu

Novela nerieši problém neobvykle nízkej ceny. Všetka ťarcha je stále na verejnom obstarávateľovi alebo obstarávateľovi.

Zjednotenie spôsobu obstarávania prioritných a neprioritných služieb.

Hoci nám táto úprava spôsobí množstvo problémov (hlavne časových) je zrušenie neprioritných služieb riešením. Aj keď nie úplne optimálnym.

Odstránenie možnosti okamžitého vylúčenia účastníka z verejného obstarávania iba na základe formálnych nedostatkov v doručených podkladoch.

Vynikajúca myšlienka, ktorú sa v paragrafovom znení nepodarilo zrealizovať. Dúfam, že aspoň v novom zákone budeme môcť navrhnúť reálne riešenia. Nemusíme ísť ďaleko stačí do Česka. Jednou z možností je, aby originálne dokumenty preukazujúce splnenie podmienok účasti predkladal len úspešný uchádzač.

Zavedenie povinnosti používania elektronických aukcií pri zadávaní nadlimitných zákaziek a od 1. januára 2012 aj pri zadávaní podlimitných zákaziek.

Každý kto si myslí, že zavedením elektronických aukcií sa ukončí séria vopred dohodnutých úspešných uchádzačov (víťazov) a kartelových dohôd bude hlboko sklamaný. O korupcii platí to isté, čo povedal pán Werich o blbosti. „Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat."

Zavedenie povinnosti písomne odôvodňovať uskutočnenie verejného obstarávania formou „užšej súťaže".

Miesto toho právneho nezmyslu bol radšej zvýšený dolný limit z 5 na 10 záujemcov pri obmedzení účasti. Tento limit mohol byť pokojne zvýšený aj na 20 či 30. Jeho reálny účinok totiž vo väčšine prípadov závisí od toho, či chcete vylúčiť hospodársku súťaž alebo ju chcete podporiť. V užšej súťaži totiž nie ste povinní obmedziť počet záujemcov, môžete ju nechať otvorenú aj pre neobmedzený počet záujemcov (súťažiacich).

Opätovné zavedenie možnosti určenia neplatnosti zmluvy alebo dodatku k zmluve súdom, ak boli uzatvorené v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

Tento krok je možné hodnotiť pozitívne, ale v praxi sa zrealizoval možno len 2-3 krát.

P.S.

Zákon o verejnom obstarávaní je podľa môjho názoru jeden z najdôležitejších zákonov. Prostredníctvom tohto zákona nakupuje hlavne štát (verejná správa), obce a vyššie územné celky. Ide o miliardy €. Ide cez neho aj čerpanie eurofondov. Ak ho už ideme meniť, mali by sme si dať mimoriadny pozor. Každé slovo alebo čiarka má svoj význam.

Novela potrebuje len malé korekcie, ktoré naplnia jej pôvodné ciele. Dúfam, že prezident Slovenskej republiky novelu vráti do parlamentu a zásadné chyby sa podarí opraviť.

Autor je odborne spôsobilá osoba na verejné obstarávanie.

Jaroslav Lexa

Jaroslav Lexa

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v krásnom meste, o ktorom rád rozprávam. Zoznam autorových rubrík:  Názory a komentárePerličkyCystická Fibróza - CFZo životaverejné obstarávanieBratislavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu