"Oznamujem občanom, že ich vklady sú na 100% garantovane" povedal včera expremiér Dzurinda. Rozanalizujme si jeho slová. Tak expremiér obvinil súčastného premiéra z klamstva, strašenia ľudí a zbabelstva. Zároveň sa nás snaží presvedčiť, že všetko je v poriadku. Aká je pravda??
V súčastnosti účinný zákon umožňuje každej dôchodkovej správcovskej spoločnosti existenciu troch dôchodkových fondov, ktoré sa rozdielne zhodnocujú, umožňujú rozdielne spôsoby investovania a poskytujú rôzny stupeň ochrany. Jedného konzervatívneho, jedného vyváženého a jedného rastového fondu.
Konzervatívny dôchodkový fond je teoreticky najmenej rizikový, lebo je povinne poistený na 100% proti menovým rizikám.
Vyvážený dôchodkový fond by sa mal zhodnocovať viac ako konzervatívny, ale je tam aj väčšie riziko straty. Nazabezpečených je 50%.
Rastový dôchodkový fond je najrizikovejší a teoreticky umožňuje najvyššie zisky ale aj straty. Povinné poistenie sa vyžaduje len na 20% hodnoty majetku. Teoreticky môžete stratiť až 80%.
Rôzne spôsoby krížovej ochrany sporiteľa sú nastavené na minimalizáciu rizika. Fond nesmie zarábať ani málo ani príliš veľa, lebo sa kontroluje aj jeho konkurencia - iné správcovské spoločnosti.
Po týchto pár riadkoch, si dúfam každý uvedomí nedokonalosť systému 2. piliera a zároveň neznalosť expremiéra.
V prípade vážnych problémov, by totiž celý majetok dôchodkovej správcovskej spoločnosti nestačil na vykrytie vzniknutej straty. A o to tu ide. Rezervný fond solidarity Sociálnej poisťovne sa vzťahuje len na protiprávne konanie dss-ky a depozitára. Na zlé investičné rozhodnutie neexistuje žiadny fond na ochranu vkladov sporiteľov dôchodkov.
Riziko zostáva na investorovi t.j. budúcom dôchodcovi hoci si to asi väčšina budúcich poberateľov dôchodku neuvedomuje. Zjavne si to "nechce" uvedomiť ani p. expremiér Dzurinda, asi je presvedčený, že priznanie chyby by znížilo už aj tak nízke preferencie opozície. To ale nemusí byť pravda.