
Detaily uchované o živote Konfucia sa veľmi odlišujú. Konfucius sa volal KONG Ťchiu(孔丘), Kong bol jeho priezvisko a Ťchiu jeho meno. Jeho „krstné“ meno bolo Žong Ni (仲尼), toto meno mu dal jeho otec, ktorý bol šľachtic v LU štáte, v dnešnej provincii Číny Šandong. Tu musím trošku vysvetliť, čo znamenajú tieto dva znaky Žong a Ni. Žong(仲) v čínštine znamená „druhý“, teda mnoho ľudí sa pomýlilo podľa jeho mena, že Konfucius bolo druhé dieťa v rodine. A kvôli tomu, že sa nezachoval dokument, v ktorom by sa hovorilo o bratovi Koufucia, niekto vymyslel, že jeho brat sa volal Bo Ni (伯尼), lebo v čínštine Bo znamená „ prvý“. Tak skoro každý Číňan podvedome poznal, že Konfucius bolo druhé dieťa v rodine KONG. Ale podľa vedeckého výskumu je faktom, že Konfucius bolo JEDENÁSTE dieťa v rodinke, mal deväť sestier a jedného brata a on bol nemanželské dieťa.
Otec Konfucia sa volal Šu Liang he, tiež sa volal KONG he. Bol šľachtic a vraj bol veľmi vzdelaný a dobrý. Mal manželku a s ňou mal 9 dcér a jedného syna, ktorý nevedel chodiť ako normálny človek. Neskôr poznal Yan Ženg zai, ktorá bola dobre vychovaná. Vtedy Šu Liang he už mal viac ako 50 rokov ale Yan mala len 20 rokov. Mal ju veľmi rád a túžil mať s ňou syna. Išli spolu k hore NI, tam poprosili nebo, aby sa im narodil zdravý syn. O rok neskôr naozaj sa im narodil synček, ktorý sa stal potom najväčším učiteľom a filozofom Číny. Teraz už rozumieme, prečo otec dal meno Žong NI. Vinš jeho otca bol taký: Hora NI je najvzácnejšia pre jeho rodinu, a tento synček je druhý vzácny pre neho. Ked´ Šu Liang he cítil, že jeho koniec života sa už blíži, veľmi sa bál, že ten starší syn urobí druhému mladšiemu zle po jeho smrti, tak dal peniaze Yan Žheng zai, aby zobrala synčeka do diaľky k hore NI. Odvtedy malý chlapček začal žiť s mamičkou tak ako obyčajní ľudia. Aj ked´ mu chýbala láska od ocka, jeho mamička ho veľmi pekne vychovala. Až ked´ rástol do 17 rokov, jeho mamička mu prezradila tajomstvo o jeho živote. Odvtedy Konfucius začal sa usilovne učiť...
Konfucius žil v rokoch 551 do 479 pred n.l, v priebehu jeho života, veľa pocestoval po Číne so svojimi žiakmi do rôznych krajín, aby šíril jeho politické názory. Na ceste zažíval nespočitateľné prekážky a ťažkosti, bol mnohokrát sklamaný a smutný. Lebo v jeho dobe, vo vtedajšej Číne veľmi často vznikali vojnové konflikty. Feudálni panovníci kruto vládli svojmu štátu. Jedna z najdôležitejšich myšlienok Konfucia je „láska“. Podľa Konfucia, to je láska panovníka voči svojim ľud´om, je láska ľudí svojmu vodcovi, je láska otca svojim deťom, je láska medzi ľudmi, v podstate to by mala byť najväčšia láska voči svetu okolo seba. Vieme si predstaviť, v tej tmavej dobe, nikto ho nepočúval, každý panovník len so zaťatými zubami túžil zobrať územie od iného štátu. V tom čase ľudia nemohli cítiť žiadnu vôňu lásky a mieru.
To je životné pozadie, v ktorom žil Konfucius. Svet zmení ľudí. Bol to osud, že po tolkých snahách sa Konfucius vrátil do svojho domova, tam založil svoju školu, bol prvý, ktorý vytvoril súkromnú školu v histórii Číny. Vtedy deti z chudobnej rodiny nikdy nemali príležitosť ani právo ísť do školy. Konfucius im to umožnil a predstavil taký vzor pre ďalšie generácie, až po 1600 rokoch súkromné školy sa stali veľmi populárne v Ming Dynastii. Preto nazývame Konfucia čínskym prvým Učiteľom. Uvediem tu tri vety z knihy LUN YU, znova prečítajme jeho myšlienky, ktoré žiaria ako ohník múdrosti.
学而时习之,不亦悦乎?有朋自远方来,不亦乐乎?人不知而不愠,不亦君子乎? Preklad : často opakujeme to, čo sme sa už naučili, to nie je radosť? máme priateľa, ktorý prišiel z dialky, to nie je naše šťastie? Ked´ ostatní nás nepochopili, ale my sa na nich nehneváme, správame sa voči nim stále pekne a zdvorilo, tak aj my budeme na seba hrdí, nie?
与其身后厚葬,不如生时厚养。 Preklad : Aj ked´ sa urobí krásna hrobka pre rodičov, radšej si vážme prítomnosť, aby sme sa o nich najkrajšie starali, pokiaľ žijú s nami.
见贤思齐
Preklad : Ked´ zistujeme, že niekto je vynikajúci v niečom, tak študujme od neho, aby sme aj my mali takú schopnosť alebo dobrotu.
Tie tri vety som zobrala z kníh LUN YU, kvôli mojej slovenčine, neviem bohužiaľ preložiť lepšie, ale len aby ste vedeli, tie nádherné myšlienky aj dnes nás skvele učia, ešte sú užitočné, však? Jasné, že v tej knižke tiež sú také vety, ktoré v súčasnosti už neplatia. Táto kniha aj obsajuje niekoľko nesprávnych názorov. To asi je úlohou pre naše srdiečka, aby samé vybrali užitočné myšlienky pre náš život, aby sme vždy vedeli kráčať životom za svetlom.
Prvý Konfuciov Inštitút bol otvorený v Južnej Kórei v novembri 2004. Kým Čína otvára svoje brány svetu, viac a viac Konfuciových inštitútov vzniklo v uplynulých rokoch vo svete. V Európe zatiaľ už je 41 Konfuciových Inštitútov, to je dobrá škola, kde sa dá viac spoznávať čínsku kultúru aj východoázijské civilizácie.