reklama

ABC imunity

Spoločný menovateľ akútnych aj chronických ochorení je stav imunity. Zodpovedá za prevenciu infekčného aj nádorového ochorenia.Poznáte ľudí, ktorí majú  tri a viac krát do roka infekciu dýchacích ciest – prechladnutia, zápaly hrdla a priedušiek? Alebo časté infekcie močových ciest – zápaly močovej trubice, močového mechúra? Viete, že pri vzniku nádorového ochorenia sa podieľa aj oslabená imunita? Aká je životospráva zameraná na posilnenie imunity?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
Slnko je zdroj našej energie, aj imunity...
Slnko je zdroj našej energie, aj imunity... 

A. Imunitný systém.
Dnes sa názor na imunitný systém zmenil. Vie sa, že okrem kože, lymfatických uzlín, krčných a nosných mandlí, bielych krviniek a sleziny zohráva veľkú úlohu tráviaci systém obsadený „dobrými“ baktériami. Hovorí sa konečne aj o objavenej funkcii slepého čreva ako regulátora probiotického črevného osídlenia.   K doterajším imunitným orgánom teda pribudli probiotické baktérie, ktoré si môžeme predstaviť ako 1-2 kilový orgán živej imunoaktívnej masy zloženej z miliárd probiotických baktérií. Tento orgán je veľmi dôležitý a zodpovedá až za 50% našej obranyschopnosti.

Na pozadí týchto informácií sa stávajú aj laikovi zrozumiteľné možno doteraz nepochopiteľné   odpovede lekárov na otázky okolo použitia antibiotík pri rôznych infekčných ochoreniach.
Antibiotiká sú lieky, ktoré zabíjajú alebo oslabujú baktérie. Sú určené proti „zlým“ baktériám, ktoré vyvolávajú rôzne ochorenia. Antibiotiká baktérie oslabia ale na vyliečenie potrebujeme fungujúci imunitný systém, ktorý oslabené a poškodené baktérie definitívne odstráni. Pri liečení antibiotikami sú zabíjané aj probiotické baktérie v čreve a tak je výrazne oslabovaná celková imunita organizmu. Preto aj pri bakteriálnych ochoreniach ak ich liečime antibiotikami je potrebné sa súčasne postarať aj o regeneráciu črevnej imunity a počas celej antibiotickej liečby je nutné dodávať probiotické baktérie. Ešte naliehavejšie je, aby sme pri vírusových ochoreniach nepodávali antibiotiká, tieto proti vírusom nemajú žiadnu účinnosť a dokonca poškodením črevnej imunity celkovo oslabujú organizmus a znižujú jeho schopnosť brániť sa proti vírusom.

Európsky deň uvedomenia si rizíka zbytočného užívania antibiotík
(18. november)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 Kedy je správne antibiotiká neužívať? http://antibiotic.ecdc.europa.eu/


B. Za čo zodpovedá stav imunity?
Zjednodušene povedané príčinou každého ochorenia nášho organizmu môže byť porucha v oblasti imunitného systému. Takže nielen časté infekty dýchacích ciest a močových ciest ale napríklad aj ochorenia ako cukrovka, choroby z upchávania ciev – ateroskleróza (srdca, mozgu, dolných končatín), zlyhávanie obličiek, pečene... majú svoju nezanedbateľnú položku v poškodenej imunite. A to už vôbec nehovorím o onkologických ochoreniach, kde je pri ich vzniku a progresii jednoznačná súvislosť so zlyhaním protinádorovej imunity organizmu.
Preto je dôležité ochoreniam predchádzať správnou životosprávou zameranou na posilnenie imunity. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že akýmsi spoločným menovateľom predchádzania infekčným, srdcovocievnym, metabolickým, psychickým aj onkologickým ochoreniam je správna životospráva zameraná na posilnenie imunity.
 
C. Správna životospráva je životospráva zameraná na posilnenie imunitného systému.
Ako som zdôraznil už na začiatku je veľmi  dôležité ochoreniam predchádzať správnou životosprávou zameranou na posilnenie imunity po všetkých stránkach. Imunita, obranyschopnosť   je faktor, ktorý prelína celým organizmom a jej stav je   akýmsi spoločným menovateľom infekčných, srdcovocievnych, metabolických, psychických aj onkologických ochorení. Sú to jej infekčné, srdcovocievne, metabolické, psychické a onkologické zlyhania.
Životospráva zameraná na posilnenie imunity je z jednej strany veľmi komplexná ale je aj veľmi jednoduchá, dalo by sa povedať, že je intuitívna. Každý vlastne sám už vie alebo aj sám na to príde, čo je preňho zdravé. Hlavný problém je v tom, ako to dodržiavať. Takže pokúsim sa iba zhrnúť odporúčania a poradiť niekoľko detailov pre vašu inšpiráciu.
1. Pravidelnosť spánku a bdenia, práce a odpočinku. Striedanie pracovného stresu a rekreačných pohybových aktivít každý deň a každý týždeň. Počas roka plánovanie striedania cyklov pracovného vypätia a dovolenky. Počúvať rytmus svojho života.
2. Každý potrebuje kyslík. Naučte sa dýchať pomaly a zhlboka. A nefajčite!
3. Diéta.   Jedzte častejšie a menšie porcie jedla. Nájdite si adekvátny čas na jedenie a žujte jedlo pomaly. Zaraďte si až 5 porcií ovocia a zeleniny denne a zvýšte dennú spotrebu celozrnnej múky a strukovín. Zvýšte konzumáciu rýb na 3 až 5 krát týždenne. Znížte príjem tukov a sladkostí.
4. Probiotiká, vitamíny, minerály. Denne užívajte probiotiká aby ste si regenerovali a za každých  okolností udržali výkonný črevný imunitný systém. Antibiotiká užívajte iba keď je to nevyhnutné pri bakteriálnych infekciách. 2-3 hodiny po užití antibiotika vždy doplňte liečbu užitím probiotika. Dbajte o pestrú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov. O vhodnosti užívania vitamínových prípravkov (napríklad vitamín B12, D   a vápnik u starších ľudí alebo železa a kyseliny listovej u žien...)   sa poraďte so svojím lekárom.
5. Pitný režim - zvýšte prijem vody na 2 litre čistej pitnej vody denne a zároveň znížte príjem kofeínu, alkoholických nápojov a nápojov bohatých na cukor.
6. Pohybový režim – venujte sa svojej kondícii dva až trikrát do týždňa tridsať až 60 minút. Potrebujete rovnomernú záťaž – beh, plávanie, bicyklovanie.
7. Očkovanie nás dokáže ochrániť pred mnohými v minulosti často smrteľnými infekčnými ochoreniami a v poslednej dobe aj pred niektorými   onkologickými ochoreniami. Nepodceňujme preto tento spôsob prevencie. Očkovanie podporujú   výsledky medicínskej vedy a stoja za ním medicínske autority u nás doma aj v zahraničí. Očkovanie ako všetko moderné má   odporcov. Proti očkovaniu vystupujú napríklad astrologické autority a tiež niektoré združenia presvedčených pacientov laikov. Každému úprimne odporúčam aby akceptoval očkovanie ako vynikajúcu metódu prevencie, ktorá má minimum nežiaducich účinkov. Úžitok z očkovania vysoko prekračuje možné nežiaduce účinky. Potvrdzuje to obrovské množstvo zhromaždených presných vedeckých dát a nakoniec aj vlastné skúsenosti prakticky každého z nás.
8. Energizujúce cviky – ja radím pacientom cvičiť ráno Tarzana- postavíme sa pred zrkadlo, nadýchneme sa zhlboka a pri prudkom vydychovaní päsťami bubnujme na prsnú kosť. Je na to potrebný určitý cit. Spätnou väzbou je pociťovanie vibrácií vzdušného stĺpca v priedušnici a zreteľný prílev energie. Variácia s plným tarzaním revom môže byť účinnejšia ale v našich podmienkach je menej vhodná.

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu