Aké faktory vplývajú na kašeľ? Rozhodujúci je stav dýchacieho riasinkového epitelu. Napríklad fajčiari ho majú poškodený, majú na povrchu buniek vystieľajúcich dýchacie cesty málo metličiek- riasiniek. Nahrádzajú to zmnožením pohárikových buniek zvýšene tvoriacich hlien a častejším kašľom. Na očisťovanie slizníc fajčiarov sú zvýšené nároky, a preto musia tvoriť viac hlienov, viac kašľať a očisťovať sa vykašliavaním hlienov aj keď sú „zdraví".
Ktoré vyšetrenia sú dôležité? Môžu sa urobiť laboratórne vyšetrenia, napríklad často sa vyšetruje CRP - skúška, ktorá dokáže odlíšiť bakteriálny zápal priedušiek od vírusového a pomáha predchádzať zbytočnému nasadzovaniu antibiotík. Môžu sa urobiť rôzne ďalšie laboratórne vyšetrenia napríklad testy na chrípku, chlamýdie, mykoplazmy, čierny kašeľ, vyšetrenie spúta (vykašľaných hlienov) na druh baktérií - mikroskopicky a kultiváciou, urobiť výtery. V prípade podozrenia na zápal pľúc robíme rtg vyšetrenie pľúc.
Suchý alebo vlhký kašeľ - čím sa liečia?
Suchý kašel býva na začiatku ochorení priedušiek, môže byť veľmi intenzívny, vyčerpávajúci. Nemá až takú očisťovaciu účinnosť ako vlhký kašel preto ho liečime tlmením tzv. antitussikami. Vlhký kašeľ znamená, že škodliviny sú zavzaté do hlienov a to umožňuje ich vykašľať a odstrániť z organizmu. Takýto očisťovací kašeľ nezastavujeme ale podporujeme ho zvyšovaním tvorby hlienov pomocou expektorancií.
Zvyšuje mlieko tvorbu hlienov? Mlieko zvyšuje tvorbu hlienov, zahlieňuje a tým pôsobí ako liek expektorancium, tzn. pôsobí podporovaním prirodzeného očisťovacieho mechanizmu priedušiek. Je veľmi prospešné zvýšiť príjem mlieka pri akútnych respiračných ochoreniach. Z ďalších domácich liekov je odporúčaný zázvorový a cibuľový čaj. Z byliniek Izop lekársky alebo rôzne balené bylinkové pľúcne a prieduškové čajové zmesi.
Dá sa kašeľ vyliečiť aj doma, alebo treba vždy vyhľadať lekára?
Kašeľ by sme sa mali naučiť liečiť sami doma. Dôležité je zvýšiť príjem tekutín- vody, mlieka, minerálky a bylinkových čajov. V lekárni sú k dispozícii voľno predajné lieky proti kašľu - antitussiká na suchý, dráždivý kašeľ a aj na lepšie odkašliavanie (expektoranciá) - keď máme vlhký kašeľ.
Kedy je potrebné hneď ísť s akútnym kašľom k lekárovi, prípadne zvážiť povolanie domáceho lekára k pacientovi?
- keď sa vo vykašľanom spúte objaví krv
- keď je celkový zdravotný stav pacienta zlý (pískanie priedušiek, dýchavica, vysoká pretrvávajúca horúčka, rýchly pulz, pokles tlaku, bolesti na hrudníku, vykašliavanie hnisavého spúta, porucha vedomia - zmätenosť u seniorov)
- keď je dôvodné podozrenie na vdýchnutie cudzieho telesa (u detí)
keď je kašeľ veľmi intenzívny, čo môže vyvolávať nespavosť a celkové vyčerpanie organizmu, zvracanie, únik stolice a/alebo moču, bolesti hlavy, závrate až stratu vedomia, môže spôsobiť natrhnutie až roztrhnutie svalov na hrudníku alebo na prednej stene brušnej vznik prietrže (hernie), môže spôsobiť zlomeniny rebier a stavcov, môže spôsobiť pretrhnutie pľúc (pneumothorax), alebo bránice.
- u tehotnej postupujeme zvlášť opatrne a pre každú kašľajúcu tehotnú ženu odporúčame fyzický kľud. Pre stlačené pľúca má zvýšené riziko vzniku zápalu pľúc a plodu hrozí pre otrasy z kašľa potrat alebo predčasný pôrod.
Kašeľ - svojpomocná samoliečba
Čo je to kašeľ? Ako vzniká? Kašeľ je v podstate veľmi prudký výdych, ktorým sa organizmus usiluje vyfúknuť z priedušiek akúkoľvek cudziu látku. Je spustený podráždením kašľových receptorov v prieduškách. Toto očisťovanie je komplexné, pracuje v koordinácii s riasinkovým epitelom- na povrchu buniek vystielajúcich dýchacie cesty sú riasinky, ktoré ako metličky neustále vymetajú nečistoty v dýchacích cestách smerom von. Na čistení sa spolupodieľa hlien, ktorý sa tvorí v pohárikových bunkách riasinkového epitelu, zvýšene sa tvorí v prípade ak sa v dýchacích cestách nachádzajú cudzorodé látky- prach, ale aj baktérie a vírusy a obaľuje ich do väčších teliesok, ktoré potom môžu riasinky lepšie vymetať (podobne ako keď zametáme navlhko tak to ide lepšie a nepráši sa) a väčšie telieska z hlienu obsahujúce škodliviny(prach, baktérie, vírusy...) sa potom veľmi účinne odstraňujú vyfúknutím pri kašli. Takže, keď vykašliavame hlieny tak sa očisťujeme od škodlivín.