Výmenné lístky verzus kompetencie

SZO (Svetová zdravotnícka organizácia) urobila v SR v roku 2011 prieskum úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti. Výsledky v priebehu roku 2012 opakovane diskutovala s MZ SR a so zástupcami zdravotných poisťovní, odborných spoločností lekárov, SLK a inými zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. V hodnotení primárnej starostlivosti sme v súčasnosti medzi najhoršími v Európe. Patríme ku krajinám ako je Turecko, Grécko, Bulharsko a Maďarsko. Lepšie výsledky má ČR ale aj Rumunsko. Prečo je tomu tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)



1. SZO poukázala na to, že v SR existujú právne prekážky, ktoré bránia praktickým lekárom poskytovať pacientom komplexné služby. Jedná sa o množstvo neobvyklých preskripčných a kompetenčných obmedzení, ktoré prekážajú všeobecným lekárom aby mohli účinne liečiť pacientov. Význam primárnej starostlivosti je v komplexnosti služieb poskytovaných praktickými lekármi a preto SZO odporúča zrušiť tieto právne bariéry a rozšíriť služby všeobecných lekárov o množstvo výkonov a kompetencií aj vzhľadom na starnúcu populáciu.

2. Podľa SZO nebol dobrý nápad zrušenie systému odporúčaní, výmenných lístkov, pred 2 rokmi a preto SZO odporúča, aby bol znovu zavedený systém výmenných lístkov od praktických lekárov k špecialistom. SZO uvádza dôkazy z mnohých krajín, že systém, kde sa pacienti dostanú k špecialistovi s odporúčaním od praktického lekára, je koordinovanejší, efektívnejší a zabezpečuje pacientom kvalitnejšiu a spravodlivejšie dostupnú zdravotnú starostlivosť.

3. V súčasnosti výkony, ktoré majú praktickí lekári vykonávať, nie sú dostatočne popísané, nie je jasne definovaný balík služieb, ktoré majú robiť sami a ktoré problémy majú poslať ďalej k špecialistom, čím trpí kvalita aj dostupnosť služieb. Vyhláška o dispenzarizácii, ktorá to zabezpečovala a úspešne roky riešila spoluprácu všeobecných lekárov a špecialistov pri starostlivosti o chronicky chorých pacientov bola zrušená ministrom Zajacom. Táto sabotáž zdravotnej starostlivosti o chronických a starých pacientov vytlačila z nej všeobecných lekárov a zabezpečila väčší zisk pre trhovo orientovaný systém tzv. riadeného zdravotníctva na úkor zdravia pacientov. Preto dnes konštatuje SZO, že na Slovensku nemajú všeobecní lekári v starostlivosti o chronických pacientov potrebné kompetencie. Podľa SZO by starostlivosť o chronicky chorých a prevencia, mali byť prioritami primárnej starostlivosti. Tieto dnes nie sú dostatočne poskytované kvôli nejasnostiam v kompetenciách ale aj kvôli nedostatočnému financovaniu primárnej starostlivosti. Nejasnosti v kompetenciách a nedostatočné financovanie zdravotníctva sú výsledkom činnosti ponovembrových vlád a každým rokom sa prehlbujú.

4. Ako ukázala XXXIII. Konsolidačná výročná konferencia všeobecných lekárov (SSVPL SLS) ale aj mimoriadny snem Slovenskej lekárskej komory (SLK), súčasné MZ SR sa dôkladne oboznámilo so správou a odporúčaniami SZO. Posledné udalosti v parlamente potvrdili, že sa akceptovalo znovuzavedenie výmenných lístkov, to znamená manažovanie pacienta všeobecným lekárom ako základný predpoklad efektívneho fungovania zdravotného systému.  Ak ale nepôjde znovuzavedenie výmenných lístkov ruka v ruke so zrušením kompetenčných a preskripčných obmedzení všeobecných lekárov, potom pacient bude opäť iba vohnaný do našich umelo nekompetentných ambulancií.  Opäť to skončí fiaskom, nahnevanými pacientmi dožadujúcimi sa vo dverách našich ambulancií iba vystavenia výmenných lístkov. Všeobecný lekár v normálnom systéme nie je určený na vypisovanie výmenných lístkov, ale ako ukazujú jednoznačné skúsenosti napríklad z Holandska dokáže oveľa viac. V Holandsku až v 96% všetkých prípadov všeobecný lekár definitívne vyrieši problémy pacientov a iba v 4% potrebuje pacienta konzultovať so špecialistami. Pritom holandský systém je považovaný za jeden z najlepších v EÚ. Vyznačuje sa nielen pluralitným súkromným zdravotným poistením ale aj maximálnym využitím potenciálu primárnej zdravotnej starostlivosti. Tu je treba pripomenúť, že slovenskí všeobecní lekári absolvujú v rámci euroatestácie ten istý rozsah školenia ako holandskí všeobecní lekári. Je na poslancoch v parlamente a na vláde, aby nielenže zaviedli výmenné lístky, ale aby aj zrušili legislatívne kotrmelce, ktoré bránia všeobecným lekárom liečiť pacientov. Bolo by chybou nevyužiť obrovský potenciál všeobecných lekárov práve v tomto neľahkom období finančnej krízy, kedy sa hľadá efektívny systém, ktorý by dokázal zabezpečiť kvalitné a spravodlivo dostupné zdravotníctvo pre občanov. 

 Budú pacienti aj naďalej absolútnymi rukojemníkmi nekompetentných politikov, ktorí nerešpektujú potreby pacientov ani názory odbornej verejnosti a menia nastavenia zdravotného systému neustále k horšiemu?

 Alebo sa navráti vláda pacientom?

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu