No dosť už rozprávok, držme sa radšej faktov, konkrétne článku 3 navrhovanej zmluvy (citujem):
- ods.1: „Pod výrazom "náuka viery a mravov" sa v tejto zmluve rozumie súhrn učenia Katolíckej cirkvi“.
- ods.2: „Pod výrazom "výhrada svedomia" sa v tejto zmluve rozumie námietka urobená na základe princípu slobody svedomia, podľa ktorého môže každý odmietnuť konať to, čo vo svojom svedomí pokladá za nedovolené podľa náuky viery a mravov“ (sic!).
Podľa takto prijatej zmluvy by sa občan nemohol odvolať na inú ako katolícku „náuku viery a mravov“, lebo jeho námietka by bola z hľadiska slovenskej jurisdikcie neprípustná. Tak tomuto KDH hovorí demokracia a rovnosť občana pred zákonom ?! Takáto nerovnosť občanov, dokonca „garantovaná“ medzinárodnou zmluvou, je skrz-naskrz neprijateľná. Zrejme tohto lapsusu z hľadiska práva si je vedomý aj minister spravodlivosti D. Lipšic, inak si sotva možno vysvetliť jeho nervozitu na hraniciach slušnosti. Odvolávať sa na tlačovom podujatí s médiami na Yetiho, ktorého nikto nevidel (podobne ako pripomienky SDKÚ), je trápne, diskvalifikujúce člena vlády. Zdá sa, že nielen ministerskú česť, ale aj právne vedomie obetoval pán Lipšic na „oltár“ svojej straníckosti. Podobne tiež jeho stranícky šéf a predseda parlamentu p. P. Hrušovský, ktorý už iba demonštruje, že nie je predstaviteľom občanov SR, ale „baranidlom“ na presadenie katolíckeho zákona v našom právnom systéme. V prípade prijatia navrhovaného zákona by tak „na frak“ dostala nielen Ústava SR, ale aj všetky medzinárodné dokumenty o základných ľudských právach a slobodách. Škoda, že členom KDH uniklo, že „pripomienky“ (ktoré od SDKÚ „nevidno“), sú priamo napísané v návrhu predmetnej zmluvy o uplatňovaní výhrady svedomia, takpovediac odtiaľ vytŕčajú.
Prijatím takejto zmluvy by sa Slovensko dostalo do doby pred vystúpením a učením Martina Luthera. Nuž čo tak začať už hneď teraz predávať aj odpustky. Netreba ani menovať, komu by sa zišli ...