G8: Geo sem, Geo tam ...

Písmo: A- | A+

Ak hlupák vykoná hlúposť a prehlási to za úspech, tak je to hlúpe. Ak hlúpu dohodu prehlási za úspech osem „najvyspelejších“ krajín sveta, je to prinajmenšom znepokojujúce. Následná realizácia  načrtnutého scenára by totiž mohla mať pre planétu Zem hrozivé finále.

      Je isté, že zvyšovať ekonomický rast a zároveň aj znižovať dôsledky na životné prostredie možno iba za cenu určitých kompromisov. Tie však môžu byť rôzne. Vážne chorý pacient by sa napr. špičkovými liekmi vyliečil za rok. Keďže také lieky nie sú dostupné, lekári ponúknu pacientovi kompromis s tým, že ho vyliečia za tri roky. Dohoda krajín G8 a Ruska ohľadne množstva skleníkových plynov ponúka kompromis, podľa ktorého „pacient nebude zomierať päť, ale desať rokov“. Slovami predstaviteľov G8 povedané: Znížime množstvo vypúšťaných škodlivín na polovicu do roku 2050. Také niečo môže navrhnúť len lišiak Bush. Prečo na čele s Merkelovou, vrátane Putina, „zhltli návnadu“ všetci, je pochopiteľné. Komu by sa hodilo plniť kritériá Kyótskeho protokolu, ak to možno odložiť o nejaké desaťročie a ešte pritom populisticky sľúbiť vyššie čísla. V budúcnosti! Lebo tu ani tak nejde o výsledok, ako o čas. No bude vôbec nejaká budúcnosť, ak nebude úspešne zavŕšený dnešok? Treba len dúfať, že najbližší „summit Zeme“ alebo rokovania všetkých krajín na pôde OSN farizejstvo G8-ičky s veľkým hrmotom zhodia zo stola. 

      Zrejme každá simulácia budúcnosti vo svetle globálneho otepľovania je zavádzajúca, akú takú analýzu dôsledkov, ktoré hrozia zo záverov G8 a „prívesku“ Ruska, je potrebné vykonať. Odborníci sa určite pokúsia pracovať metódami im vlastnými, ja si pomôžem konštrukciou dostupnou. Nech ma každý obviní z neodbornosti, až naivity, vývoj „riešenia“ predmetného problému ma znepokojuje. Lebo je isté, že najväčší znečisťovatelia budú tlačiť na to, aby najvyššie percentá znižovania emisií skleníkových plynov boli stanovené až na posledné desaťročie, teda po roku 2040. Takže príklad: Do akvária s objemom 20 litrov dáme vodu iba v množstve nevyhnutnom na prežitie rybičiek. Ak v priebehu dvoch dní nenaplníme akvárium úplne, rybičky zahynú. Vzhľadom na nedostatok vody je možné priebežné plnenie, no v prvý deň musí byť akvárium plné najmenej spolovice. Keďže počas týchto kritických dvoch dní hodláme „kradnúť“ vodu aj pre „zlatú rybku“ v inom akváriu, rozhodneme sa vodu doplniť až za tri dni, no „vykúpime sa“ prísľubom 5 litrov navyše s tým, že počas dvoch dní dodáme 50% vody. V závere druhého dňa ryby hynú, dodávka vody navyše je nám už počas tretieho dňa nanič. Poviete si: ľudia nie sú ryby, Zem nie je akvárium, krajiny G8 nekradnú vodu. Iste, dôsledky však môžu byť podobné. Môžeme sa klamať vzájomne, môžeme túžiť byť klamaní, môžeme klamárom tlieskať k úspešnej lži, planétu neoklameme. Spočíta presne všetky naše chytráctva a podvody a vystaví účet. Všetkým! Bez ohľadu na to, či sme záverom G8-mičky zatlieskali alebo ich vypískali.

PS: Rozhodol som sa nedávno, že požijem 80 rokov. Je však hlúpe vyzerať v sedemdesiatke ako starec, nuž som si určil, že počas prvých desaťročí budem starnúť o dva roky za obdobie desiatich rokov. Nuž a po sedemdesiatke už môžem zostarnúť aj o päť rokov počas jedného roka. Viem, zisťujete, že počty nesedia. No kdeže, všetko je v poriadku. Medzičasom som sa totiž rozhodol, že budem žiť 85 rokov. Navyše s bonusom, že po osemdesiatke už nebudem starnúť vôbec. Neviem ešte k čomu mi to bude, no jeden nikdy nevie. Chytré, nie? Na to by neprišiel ani lišiak Bush. Merkelová na to skočí, veď ktorá baba by nechcela v sedemdesiatke vyzerať na tridsaťpäť ?! A Putinovi to môže byť jedno, jeho sa to netýka. Lebo ON je ako Lenin. Večne živý !