kandidat.sk

Písmo: A- | A+

Politbyro KDH, napriek početnému oslabeniu, nesklamalo. Naši kresťanskí demokrati vždy dokážu neprekvapiť, a to aj vtedy, ak chcú niekoho podporiť. (Len či naozaj?). Lebo ako si vysvetliť podmienky určené konkrétnemu kandidátovi, ak sú ako šité pre niekoho iného (napr. pre slečnu Tutkovú). No dosť bolo šantenia, podstata je vážnejšia.

      Predpokladám za logické, že ak sa rozhodujem pre nejakú osobnosť, tak s tým, že takáto osobnosť má na závažné otázky jasne vyprofilované názory. V tomto prípade je viac ako isté, že z osobnosti Ivety Radičovej priam vyžaruje zmysel pre rodinu a právo na život. No určite aj pre mieru zodpovednosti ženy za svoje rozhodnutia. Podmienky atakujúce pani Radičovú zo strany KDH sú však (nielen pre ňu) ponižujúce, no najmä nelogické. Ak by sa potenciálny opozičný kandidát na funkciu prezidenta (nech je to ktokoľvek) podriadil podmienkam KDH, stane sa manipulovanou figúrkou potláčajúcou vlastné názory. Vari o takého prezidenta môžu mať predstavitelia KDH záujem? Veď takého prezidenta máme, môže byť ním aj naďalej...

      No ako som už spomenul, KDH nedokáže neprekvapiť. Skôr ma mrzí prekvapivé konanie SDKÚ DS. Že táto strana zmeškala niekoľko príležitostí na výmenu šéfa, to už začalo byť jasné aj lišiakovi Liškovi. Lebo keby bol M. Dzurinda odstúpil z postu šéfa hneď po voľbách, mohol byť čestným predsedom a váženým poslancom. Takto sa chodí v úlohe predsedu hádať na tlačovky ako nejaká trhovníčka a stráca body nielen on, ale celá SDKÚ. Napríklad Iveta Radičová na čele strany už mohla získavať skúsenosti, ktoré by ju mohli neskôr, myslím že oprávnene, katapultovať do pozície slovenskej Thatcherovej alebo Merkelovej. Chápem určité obavy opozície z vývoja okolo voľby prezidenta. Na priznajme si úprimne: aby pani Radičová vyvetrala puch po „starých ujoch“, na to by ju bolo v Prezidentskom paláci škoda. Už po pár dňoch by mohla iba „ohrýzať“ ten nemožný nábytok, ktorý tam naťahal zrejme pán Schuster na základe odporúčaní bohvie akých „poradcov“?! (Najmä „barokový kecpult“, ktorý sa stal ozdobou tlačoviek nášho prezidenta, je skutočným „skvostom“). Predovšetkým je však sotva pravdepodobné (ba je takmer isté), že sa pani Radičová pri súčasnom stave voličskej základne do funkcie prezidentky SR nedostane. Na škodu však je, že súčasná opozícia nerobí svoju vlastnú politiku a nebuduje pozície pre budúcnosť, ale iba vymýšľa, ako kaziť koalícii niečo, čo by ona sama bez opozície dokázala omnoho lepšie.

       Aby som sa však predsa len vrátil k prezidentským (pred)voľbám, zrejme to náš súčasný prezident nebude mať až také jednoduché. Jeden z poslancov HZDS počas víkendových debát (keďže v TV politiku nesledujem, bolo to teda v rozhlase) povedal zrejme viac ako mal, lebo zdôraznil, že voľby prezidenta bez V. Mečiara by neboli žiadnou show (sic!). HZDS teda isto počíta so svojim „maskotom“, no gašparko to zrejme nebude. Určite sa máme na čo tešiť (?!). Buď na ošúchaný scenár voliť menšie, alebo väčšie zlo, a určite pestré „menu“ vygenerované našou politickou elitou: Bohatá ponuka, biedny výber !