Možno to bola iba láska

Písmo: A- | A+

Richardove predstavy o dovolenke s partnerkou dostali vážne trhliny. Takmer dvojročný vzťah sa postupne rozpadal z nedostatku spoločných záujmov. Aj vášnivé túžby sublimovali, opakovaná snaha nájsť niekdajšiu vzájomnú príťažlivosť vyšla nazmar. Odcudzenie vyústilo vzájomnou dohodou o dlhšej prestávke bez predsavzatí a prísľubov do budúcna.

      Láske na prvý pohľad Richard nikdy neprikladal väčší význam, pokladal to za romantiku vyhradenú literatúre a filmu. Venoval sa kariére, čo súviselo aj s ďalším vzdelávaním, keďže stranícku angažovanosť odmietal. Účasť na odborných konferenciách prijímal ako nutnosť, no spoločenským večierkom sa zväčša vyhýbal. Neznášal ani zafajčené sály, zasadačky a jedálne rezortných školiacich stredísk. Vyhľadával prírodu, podujatie v horách za účasti odborníkov z viacerých rezortov mu teda prišlo vhod. Ubytovaciu časť horskej chaty dopĺňali jednoduché chatky, okolie zdobili malebné hrebene Veľkej Fatry. V strede areálu volejbalové ihrisko, obďaleč sen vyznávačov táborových ohňov. Po prednáške si mnohí krátili čas volejbalovým zápasom náhodne zostavených zmiešaných družstiev.      

      Nevynikala krásou, jednoducho bola neprehliadnuteľná. Štíhle vyšportované telo, hrdzavé vlasy, šibalské pehy, erupcie energie. „Erika, Erika“ -povzbudzovali kolegovia. „Zaklincuj to tam!“–pokrikovali pred každým smečom. Richard si ju síce všimol, no zápas ho nezaujal. Povestný „Casanova“ Milan z právneho oddelenia však využíval príležitosť a predvádzal sa, Richard a kolegyne dali prednosť vychádzke do neďalekého kempu.      

       Večerné posedenie pri ohni sa prehuplo do druhej polovice, drevo sa míňalo, repertoár pesničiek bol poznačený alkoholom. Kolegyne sa už rozhodli ísť spať, no pre Milana to bol začiatok scenára, ktorý pripravoval. Tajnostkársky žmurkol a pobral sa na protiľahlú stranu k účastníkom z rezortu školstva. Richard iba zaregistroval ako Erika vstala a odhodila niečo do ohňa. Potom vykročila smerom od svojej skupiny a obišla ohnisko. Chvíľu postála akoby sa rozhodovala odísť, no potom zbadala voľné miesto a prisadla si. Richard vidiac vo svetle ohňa jej profil zostal ako omráčený. Čosi nedefinovateľné, elektrizujúce ho zvádzalo častejšie pozorovať jej črty. Otočila sa, jej výrazné hnedé oči Richarda odzbrojili tak, že nebol schopný žiadnej reakcie. Tretí vzájomný pohľad bol taký, že mlčanie vyhodnotil Richard ako taktickú chybu a preto poznamenal: -„Páčite sa môjmu kolegovi“. „Namyslený pajác! Čo si vôbec o sebe myslí? A čo si myslí o mne?“ „Prečo“ –opýtal sa Richard. „Nechcem o tom hovoriť!“ „Je svojský“ –podotkol Richard a prisunul sa bližšie.                  

      S vyhasínajúcim ohňom pribúdal nočný chlad. Keď Richard uvidel na Erikiných rukách zimomriavky, ponúkol jej svoj pulóver dovtedy prehodený cez plecia. Schúlila sa v ňom ako mačiatko a prázdnym koncom dlhého rukáva frngla Richarda do nosa. Privinul ju k sebe a bez slov vychutnávali čaro vyhasínajúcej pahreby. „Pôjdeme ?“ –opýtala sa vstávajúc, pripravená k odchodu. Držiac sa okolo ramien prichádzali k chatke. Richard zdvihol a pritisol si Erikinu ruku k bozku na rozlúčku, no jej ukazovák urobil na jeho perách „pst“. Vo svetle mesačnej noci zbadal v jej očiach smútok. Bozkal ju na čelo a privinul k sebe. Chvela sa, no určite nie chladom. „Ale musíš byť dobrý“ –povedala Erika a otvorila dvere chatky. Na prízemí bola zábava v plnom prúde, neprekážalo nikomu, že spolu vyšli po schodoch do podkrovia. Oni dvaja už vnímali iba seba. Najprv sa Erika snažila navliecť pulóver aj Richardovi cez hlavu, no spadli pritom a jeho hlava sa zakliesnila medzi jej prsníkmi tiesnenými úzkym tričkom. Roztiahla aspoň golier a zašepkala dovnútra, že ju to šteklí. Bradavky ako zobáčiky sa snažili vykľuť von. Vycúval, poodhrnul jej tričko, nadýchol sa a prudko vyfúkol vzduch do pupka ako malému batoľaťu, až sa zvíjala od smiechu. Dychčiac obaja spotení spoločne vyzliekali pulóver. „Si blázon!“ „Som. Do Teba!“ –odvetil Richard a pokračoval vyzliekaním trička. Nebránila sa. Jej vyšportované prsníky ako húsatká potvrdzovali tézu, že „malé je krásne“. Kľačiac obkročmo nad ňou prešiel prstami oboch rúk cez jej vlasy a bozkával čelo, očné viečka, líca... Erikine pery nereagovali, preto pokračoval na krku. Vynechajúc obidva prsníky prešiel k pupku, namiesto fúknutia tentoraz  skúsil sací efekt. Eriku to síce šteklilo, no vzápätí zvážnela. Richard dotýkajúc sa nohavičiek uprel zvedavý pohľad k jej očiam, no odmietavé otáčanie hlavy skôr ocenil, než aby bol zaskočený. Bozkami pokrýval nohy až ku končekom prstov a potom späť, nevynechajúc pupok, no ani „zobáčiky“. Priblížil sa k perám, ktoré zašepkali: -„Prepáč, mám vážnu známosť. Sľúbili sme si, že sa v jeseni vezmeme“. „Chápem, Ty prepáč!“ –a Richard bozkával viečka vlhkých očí. Keď prišiel bozkami k uchu, zistil, že vlasy, ucho a lôžko okolo boli mokré od sĺz. Ďalšie veľké slzy stiekli k Richardovým perám. „Neplač!“ –zašepkal a sunul sa nižšie. Jeho slzy stekali medzi prsníkmi a zapĺňali priehlbinku jej pupka. Dlho ležali len tak v objatí a mlčky vychutnávali vzájomnú príťažlivosť. Prikrytí pulóvrom zdriemli len na chvíľu, aby tak čo najdlhšie využili čaro nečakaného puta, ktoré ich katapultovalo k sebe...     

      Opúšťajúc chatku sa Richard snažil byť nenápadný, no neveľmi sa mu to darilo. Pôsobil  ako zákazník mliečneho baru, ktorý práve dopil teplé kakao. Na izbe si dal studenú sprchu a zišiel do jedálne. Väčšina skončila s raňajkami a odchádzala, Milan si prisadol a dobiedzal. „Tak čo, aké to bolo?“ „Krajšie ako si dokážeš predstaviť!“ –triumfoval Richard. „Ak budem mať čas, napíšem nový diel Kámasútry“. „To aby som dvojnásobne ľutoval, že mi osvedčený spôsob nevyšiel. Hodila ten prezervatív do ohňa!“ –sklamane sa posťažoval Milan. Aj majster tesár sa niekedy utne, pomyslel si Richard, no radšej to nekomentoval. Možno práve takýmto drzým „vábením“ Milan priviedol Eriku do náručia Richardovi. Ten by však sotva presvedčil Milana o tom, že vášnivo nesúložili počas celej noci. No ani by sa o to nikdy nepokúsil. Bolo to jeho nevšedné víťazstvo nad známym sukničkárom. No aj akási odplata za všetky sklamané dievčatá, ktorými Milan dlhodobo rozmnožoval počet svojich trofejí.     

       Po skončení odpoludňajších prednášok bola pred záverečným vyhodnotením konferencie dlhšie prestávka, ktorú viacerí trávili prechádzkou. Niektorí účastníci zo školstva odchádzali skôr. Vedľa Richarda náhle zabrzdilo auto a narýchlo vystúpila Erika. Kým prekvapene zastal podišla k nemu a vášnivo ho bozkala na pery. Privrel oči aby vychutnal ten okamih, a vtedy ho uhryzla do spodnej pery tak silno, že skoro od bolesti vykríkol. Vzápätí však bola bolesť vystriedaná nedefinovateľným elektrizujúcim teplom, ktoré zachvátilo celé jeho telo. Nestihol vysloviť ani slovo, Erika vkĺzla do auta a Richardovi už nevenovala ani pohľad. Niečo akoby odchádzalo do diaľav, ktoré dovtedy neboli preskúmané...     

PS: Richard túžobne čakal, že sa Erika ozve, no nestalo sa tak hneď. Časom sa dozvedel, že sa vydala, neskôr ju v meste uvidel v spoločnosti sympatického muža. Stretnutiu sa vyhol, nehodlal dráždiť beztak živé spomienky na prežité chvíle. Pracoval už v inom sektore keď sa ozvala. Nemohli mať deti, nenaplnené manželstvo sa rozpadlo. Richard tiež prejavil záujem stretnúť sa, no priznal do telefónu, že je ženatý. Sľúbila, že zavolá, no už sa neozvala. Opäť po roku -dvoch ju spozoroval v sprievode muža na parkovisku ako sadala k volantu škodovky a učila sa cúvať. Zrejme si s novým partnerom kúpili auto. Bez toho, aby ho dvojica zbadala, Richard sa radšej vzdialil. Čaro z hlbokého vzplanutia ešte aj po rokoch zostávalo vzrušujúce. Keď sa Richard rozviedol, tiež vinou bezdetného vzťahu, často sa pristihol pri spomienkach na Eriku. Chuť bozku na rozlúčku mu podvedome spôsobuje privretie očí, podmanivá bolesť z uhryznutej pery však neprichádza...