Nobelova cena za pôrod

Písmo: A- | A+

Po-viet-ka žánru „šči-fi“, ako hovorieva jeden môj priateľ. Alebo: ako predchádzať pôrodným bolestiam u mužov.....

 

      Na výnimočnú situáciu v rodine QX7YW3 bolo celé obydlie dôkladne pripravené. Joran robil posledné úpravy  klimatizácie, Sarah triedila snehobiele kusy oblečenia pre budúceho novorodenca. Posledné dni očakávania radostnej udalosti obaja prežívali s nebývalou nervozitou. Napätie gradovalo.

      „Prečo si obrátil ďalší list v kalendári? Roky sa o tieto veci nestaráš. Myslíš, že tým urýchliš pôrod ?

      „Som iba nerôzny“- bráni sa Joran. „Nie som úplne presvedčený, že lekár určil termín presne. Navyše si vôbec neviem zvyknúť na šesťdňové týždne“.

      „To je niečo, na čom sa ľudstvo malo dohodnúť už dávno. Prečo Ti spôsobuje problém to, čo si zapamätá aj malé dieťa. Kalendár predsa nepotrebuješ, je na každý týždeň, mesiac a rok rovnaký. Teraz ho máme iba kvôli pôrodu“.

      „Hovorím Ti, že som nerôzny. A keď je to také jednoduché, prečo si zbytočne skopírovala kalendár z Cosmonetu ?“

      „Aby som Ti v ňom vyznačila presný dátum a hodinu narodenia nášho dieťaťa. Je to už v budúcom týždni. To snáď vieš ?!“

      „Dúfal som, keď ten Tvoj  prístroj presne monitoruje aj minúty pôrodu, že mi termín pripomenieš v aktuálnom čase“.

       „Teraz  to avizujem s viacdňovým predstihom, potom Ťa znovu upozorním. Pomôžeš mi predsa s otváraním brucha“.

       „Tiež necháš na sebe skúšať tieto nové metódy. Už aby chlapi rodili. Navrhnem, aby sme sa otvárali na zips“.

       „To moje otvorenie bude predsa podobné, veď si to videl počas inštruktáže. Zatiaľ sa tým však netráp, podľa údajov na displeji  máme od tejto chvíle do pôrodu 96 hodín a 34 minút. Prepáč, už iba 33“- upresňuje Sarah pri pohľade na prístroj.

       „V starej  časomiere, alebo v stotinovej ?“

       „Samozrejme v novej. To je hrozné akí ste vy chlapi konzervatívni“.

       „Keby bolo bývalo ľudstvo konzervatívnejšie, nemuseli sme sa skrývať v týchto podzemných dierach. Pokrok na báze rozvoja techniky vyšiel nakoniec ľudstvo veľmi draho. Navyše, tento najmodernejší typ krytu nepovažujem za vydarený. Kým obydlia navrhovali architekti, tak boli tiež nanič, chemici to ale zbabrali úplne. Vraj je to dôsledok úprav proti nepriaznivému vplyvu úplnej straty ozónu. Ten nový materiál stien a stropov však mohli aspoň esteticky lepšie upraviť“.

       „To je predsa na nás. Stále si nezavolal Agentúru pre krajšie bývanie. Vyznačila som Ti v počítači niekoľko možností, ktoré sa mi páčia z ich novej ponuky. V tomto roku dominujú odtiene šedej a staroružovej, pre detské izby je však možná aj špeciálna úprava. Stačí im poslať elektronický kód“.

       „Viem ! Ak je však kryt taký dokonalý, prečo si automaticky nastaviteľné  úpravy stien  a stropov nezrealizujeme sami ?“

       „Len v záujme formálnej fakturácie. Keby tieto úkony nerobila agentúra, nemala by zmysel. A sama seba predsa nezruší. My aspoň nemusíme vo voľnom čase vymýšľať interiéry. Ozaj, keď už sme zabŕdli do tejto témy. Vraj nad južným svetadielom sa objavila diera s vyššou koncentráciou ozónu.“

       „Všimol som si to v novinkách z vedy a výskumu. Vieš čo je čudné ? Že  ešte pred desaťročiami pojem „ozónová diera“ znamenal úbytok ozónu. Členovia istého hnutia „Greenpeace“ upozorňovali v tom čase na ničenie ozónového obalu Zeme“.   

       „Ja to poznám iba v súvislosti so skleníkovým efektom. Ale to bolo v dobách pred zdvihnutím hladiny svetového oceánu“.

       „Veď práve. Najprv ľudia zničili ozón a pralesy, potom voda z ľadovcov zaplavila kontinenty. A to, čo vytvoril Človek, išlo do čerta samé. Teraz žijeme ako predtým krty. Pamätáš sa ešte na krta?“

        „To bolo to malé čierne zvieratko v zbierkach fosílií, ktoré sme videli v Múzeu historickej prírody ?“.

        „Omyl. Krty sú uvádzané v Čiernej knihe vyhynutých živočíchov. Našťastie to asi nie je celkom pravda a niektoré druhy krta zrejme prežili a prispôsobili sa. Nedávno som v multivízii videl reportáž o tom ako nejaké zvieratko urobilo z pôdy kopčeky v podlahe budovaného krytu. Zoológovia teraz skúmajú, či nejde o niektoré druhy aklimatizovaných krtov“.

       „Prečo stále sleduješ tieto témy“- napomína Sarah manžela. „Potom bývaš rozrušený a trápiš sa. Myslíš, že život na povrchu bol krajší ? Videl si to bodľačie, rozpálené kamene a piesok ?“

       „Mýliš sa. Pred desaťročiami bola planéta pokrytá bujnou vegetáciou, rozmanitým rastlinstvom, pestrými kvetinami, drevinami, lesmi. Bola pekná a zelená“.

        „Ja viem, že bola modrá. Dávali to v multivízii. Aj na Cosmonete sú historické prírodopisné programy o modrej planéte“.

         „Nazývali ju kedysi modrá, lebo takou sa javila z vesmíru. Keby si bola vtedy po svadbe súhlasila, mohli sme  raketoplánom cestovať na čínsku vesmírnu stanicu pre novomanželov. Uvidela by si Zem z kozmu“.

         „Prekvapuje ma, že človek s ekologickým myslením ako Ty, súhlasí s cestami do kozmu. Veď splodiny lietadiel a rakiet najviac zničili atmosféru. Šťastím pre aspoň minimálnu regeneráciu ovzdušia bolo vyčerpanie zásob ropy. Odvtedy sú automobily prevažne iba v múzeách. Tvrdím, že ľudstvo už precestovalo aj svoju budúcnosť. Ale keď si na Cosmonete klikneš kód Panoráma, uvidíš planétu aj bez zbytočného lietania po nejakých vesmírnych moduloch a plošinách. Zväčša tam chodia iba puberťáci a ja tie ich módne spôsoby neznášam. A mal si ma pozvať na africký satelit, ten by som prijala. Dominuje tam podstatne tichšia atmosféra, melodickejšia hudba a tiež černosi  nie sú takí búrliví“.

         „Asi sa už vybúrili v minulosti. Prečo však vždy meníš témy v priebehu našich rozhovorov? Hovoril som, že kedysi bolo na Zemi množstvo zelene. Teraz sú to síce iba ostrovčeky tŕnia a bodľačia, ale sem-tam žijú aj niektoré prispôsobivé živočíchy. Existuje napríklad väčšia lokalita istej vzácnej jašterice, hovoria jej Salamandra. Žije v početných skupinách niekde v strede európskej časti severného kontinentu, v okolí archeologických nálezísk bývalých starých banských miest. Potomkovia starostu jedného z nich doteraz udeľujú pestovateľom ostrovčekov flóry akéhosi Zeleného Oskara. Vraj kedysi jeden starosta získal až 12 týchto Oskarov. Mesto síce schátralo, ale tak zarástlo vegetáciou, že sa stalo svetovo známe.“

          „Čítala som o tom. Je to niekde v blízkosti lokality, o ktorej domorodci tvrdia, že je tam stred Zeme. Pôvodne to tvrdili o strede niekdajšej Európy, ale ako sa zaplavením západného pobrežia kontinent zmenil, údajne geometrickými metódami dokázali, že je tam stred pevniny. Geografi tvrdia, že je to nezmysel, akože aj je, ale oni vedia svoje. No málokto im rozumie, lebo  hovoria nejakým cudzím dialektom. Je to  akýsi štátny jazyk. Minule to v multivízii vysvetľoval jeden uznávaný lingvista“.

        „Ďalšia výhybka. Ako rýchlo vždy zmeníš ekologickú tému na populárnu hudbu alebo na jazykovedu. Uvedomuješ si to ?“

        „Robím to zámerne iba pre Tvoje zdravie. Myslíš, že týmito svojimi ekologickými úvahami a starosťami  pomôžeš zmeniť na zemeguli klímu ? Mysli trochu aj na klímu v našej domácnosti !“

        „Keby boli ľudia pred desaťročiami viac riešili globálne problémy, boli by úspešnejšie vyriešili aj svoju domácu klímu. Možno potom vo vzájomnej tolerancii by boli našli viac lásky a porozumenia aj na riešenie spoločných problémov záchrany planéty. Nemuseli sme teraz v podzemí dýchať umelý kyslík“.

        „Ty sa aj počúvaš keď hovoríš ? A uvažuješ nad tým čo povieš ? Práve si vytýčil bludný kruh. Planéta pre lásku, láska pre planétu ! Na to už prišli členovia Hippies pred viac ako 100 rokmi. Aj z histórie populárnej hudby sa dá všeličo rozumné dozvedieť. Oni však aspoň nehlásali, že chcú spasiť svet. Chceli iba žiť v harmónii so všetkými a všetkým. Aj s prírodou. Dokázali niečo také takzvaní „environmentalisti“?  Svojím radikalizmom iba napomáhali rozvoju iného extrému. Áno, súhlasím, Človek asi nemal rozbíjať atóm, na to morálne právo nemal. Keď tu však taká energia už bola, prečo boli zrušené jadrové elektrárne. Spaľovaním tradičných palív sa otepľovanie planéty len urýchlilo. Využívaním jadrovej energie mohlo byť preklenuté obdobie potrebné na výskum a výrobu nových druhov energií. Keď veda vyriešila vytvorenie umelého ovzdušia, aj keď iba v uzavretých formách, možno by bola nahradila aj nevhodné zdroje energie. Dnes je už iba krok k bezpečnému používaniu vodíka. Jeho výroba z prebytkov vody v oceánoch bude čoskoro rentabilná. A kým sa úplne nestopia ľadovce, bude zdrojov vodíka ešte pribúdať. Postupným ochladením obalu Zeme by sa úbytok ľadovcov mohol ustáliť, dokonca postupne aj zmenšovať, konečne by však vznikol aj taký uzavretý cyklus, ktorého výsledkom je užitočný produkt. Časom bude vodíková energia určite bezpečnejšia a planétu šetriaca“.

        „Zisťujem, že sleduješ v multivízii aj vedecké programy. Nebojíš sa, že naša dcéra bude mať technické sklony? V tom prípade sme radšej mali chcieť chlapca.“

        „Kým muži nerodia, potrebnejšie sú ženy. Nielen chlapov, ale aj zmrazených spermií je ešte stále dostatok“.

        „To však neznamená, že naša dcéra bude už pred príchodom na svet nasávať samé vedecké a technické infúzie“.

        „Ľudský plod potrebuje predovšetkým pohodu matky, príčiny harmonického tehotenstva sú mu zrejme ľahostajné. Ak by Ťa predsa len zaujímali zdroje mojej pohody, tak teraz sú to prevažne klasické knihy. Spomínané informácie o rôznych druhoch energií nie sú zo súčasných vedeckých magazínov, ale z poviedky zo začiatku storočia. Bola publikovaná v nejakom literárnom blogu, ktorých je v archíve multivízie celé množstvo. Našla som tam aj blog tematicky podobný tomu, do akého Ty dnes píšeš tie svoje úvahy. A vôbec, napísal si v posledných týždňoch niečo? Predošlé neúspechy Ťa neodradili?“

        „Zatiaľ som nenapísal, no mám nevšedný námet. Bude to poviedka o Tvojom tehotenstve a narodení našej dcéry pod názvom „Nobelova cena za pôrod“. Čo na to povieš ? Mohlo by to zapôsobiť.“

        „Názov zapôsobí sotva, veď Nobelova cena sa neudeľuje už viac ako dvadsať rokov. Som však zvedavá, lebo o pôrode už nič nové nenapíše zrejme ani pôrodník“.

       „Odkedy sú pôrody technickou rutinou, nie je to téma pre medicínu zaujímavá. Iste chápeš, že motívom poviedky nemôže byť pôrod, ale pôvod Tvojho tehotenstva. Mnohých to možno znovu začne zaujímať. Veď po viac ako dvadsiatich rokoch by naša dcéra mala byť prvým dieťaťom, ktoré sa nenarodí zo skúmavky. Dnes je to už téma pre dizertačnú prácu. Len aby to dobre dopadlo. Prekliata nervozita ...“

         Joran si prisadol k manželke a pritúlil sa k jej zväčšenému brušku. Na zápästí Sarah digitálny monitor ukazoval astronomický a aktuálny čas. Tretím údajom boli minúty, ktoré delili rodinu QX7YW3 od narodenia práve očakávanej dcéry. Sekundy pribúdali, čas ubúdal. Presné meranie niečoho, o čom nikto nemal jasnú predstavu. Hodiny plynulo rozmieňali večnosť na drobné ...