(až) čo sa musí stať ?!

Písmo: A- | A+

Nie je to iba optický klam, ani zhoda náhodných okolností, ale vážny a varovný signál. Slovenskom sa potuluje zakuklený „terorista“: ľudský faktor !

       Nejeden potok, nejedna rieka sa vyliali zo svojich korýt, často preto, lebo gabarit prietoku pod mostmi bol zrazu nedostatočný z dôvodu množstva odpadu, ktorý voda niesla zo sebou. Ten odpad sa do tokov nedostal náhodou.      

      Baníci v nováckej bani dlhší čas upozorňovali na nebezpečenstvo, ktoré hrozilo vzhľadom na prejavujúce sa zosuvy pôdy. Ťažbu na havarijnom úseku však „zodpovední“ nezastavili, niektorí baníci tak na lajdáctvo doplatili svojimi životmi. Ešte viac životov si vyžiadal výbuch vo vojenskom závode, hoci sa vedelo, že munícia je tam nahromadená v rozpore s predpismi.     

      V meste Krompachy vybuchol plyn a v miestach rodinného domu vznikol nielen kráter, no výbuch usmrtil matku s dcérou. Pravidelnou kontrolou potrubia sa tragédii dalo zabrániť.

      V dedinke na Spiši sa z bývalých baní vyvalili tony vody a zmietli prístupovú cestu, hoci priesaky už dávno signalizovali, že v podzemí nie je všetko v poriadku. Nielen v tejto lokalite, no na mnohých miestach po Slovensku je množstvo starých šácht a štôlní, ktoré po ukončení ťažby boli „zabezpečené“ zaplavením. Čo sa deje v podzemí netušia ani psychotronici. Počas výjazdového zasadnutia v Spišskej Novej Vsi minister hospodárstva prehlásil, že vláda sa tým nezaoberala, lebo situáciu nepovažuje za kritickú. Možno kritická bude až vtedy, ak celú obec aj s obyvateľmi voda zmietne do Hornádu.      

      Bežnému občanovi „sedliacky rozum“ hovorí, že nebezpečný náklad s jedovatými alebo výbušnými látkami, jadrovým odpadom a pod.„svinstvom“ sa zo zabezpečenej východiskovej do cieľovej stanice má prepraviť pod prísnym dozorom a rýchlo, bez zbytočného zastavenia na miestach, kde by hrozilo poškodenie zdravia obyvateľstva alebo iná tragédia. Zrejme takto nerozmýšľajú odborníci, lebo vagóny s nebezpečnými jedmi a výbušninami môžu postávať aj na koľajiskách v blízkosti obydlí. Vajnorčania už vedia svoje. Našťastie išlo „iba“ o poruchu ventilu, čo by však mohla spôsobiť porucha v ľudskej psychike ?! Jeden samovrah, šialenec, prípadne skutočný terorista môže jednou malou náložou odpáliť pomocou „dobre odstavenej“ cisterny celú mestskú štvrť.       

      Niekde je asi skrat. V zlej legislatíve? V jej porušovaní? Niet peňazí na zabezpečenie bezpečnosti?! Zrejme nie ak ide o bezpečnosť peňazí. Kordóny, pravé a simulujúce, prevážajú za zvukov sirén, účasti množstva policajných áut a vrtuľníka eurobankovky a euromince. Keď ide „iba“ o bezpečnosť občanov tak sa bdelosť a pozornosť akoby vytrácala. Počas bývalého režimu platilo heslo, že „na konci nášho snaženia je človek“. Neskôr na začiatok tejto frázy pribudlo slovíčko AŽ. (Až na konci snaženia zostal človek). „Až“ čo všetko musí alebo môže sa ešte na Slovensku stať, aby zodpovední konali zodpovedne? Aby niektoré očividné indície a viditeľné nebezpečenstvo neohrozovalo bezpečnosť, zdravie a životy občanov ?!