Preco by mal Poliak ist prave na Slovensko? Po prve, je to kvoli sentimentu. Vela ludi pamata si ciasy 1990 – 2006 rokov, kedy este Slovensko bolo lacnou krajinou oproti Polsku. A pritom bola tu lepsia infrastruktura, ovela lepsie cesty a lyziarske vleky, nez v mojej krajine. To teraz neplati, ale Poliaci si na tie casy spominaju so sentimentom – aj preto, ze napriklad boli vtedy mladi a nemali tolko starosti, ako teraz. Tento faktor bude postupne tratit vyznam, ale zatial je to sila, ktoru treba vyuzit.
Poliakov neoslovite moznostou urobit nakupy. Je to slovenska crta, ist na nakupy do zahranicia. Poliaci chcu oddychovat, pozerat pamatky, plavat, jazdit na bicikli, pit pivo – robit vsetko, ale nechodievat po nakupnych centrach a hipermarketach. A uz urcite ne na Slovensku, kde je vela produktov dvajkrat drahsich, ako v Polsku.
Je pritom jedina vynimka – takmer kazdy Poliak NA POSLEDNY DEN POBYTU pojde do supermarketu kupit si nejaky alkohol. Urcite taky, ktoreho sa neda zohnat v Polsku, cize: Absinth, Demanovka, borovicka, hruska, slovenska slivoviva alebo rum a nejake pivo (Poliak si kupi aj nekvalitne – dolezite, ze je slovenske alebo ceske – sentiment).
Poliaci su viac aktivni, ako Slovaci. Nechcem nikoho urazit, ale mam pocit, ze typicky Slovak bude radsej oddichovat pasivne: nepojde si zaplavat, ale bude lezat na plazi alebo v termalnom kupalisku (preto je na Slovensku tak malo plavarni), nepojde bicyklovat, ale radsej pojde na exkursiu autom a pod. Poliaci viac sportuju, aj ked ne vsetci. Preto je dolezite, aby ste uvadzali vo svojich ponukach, ze blizko hotela je plavaren, ihrisko, tenisove kurty, moznost prenajat bicykel – toto je informacia, ktora Poliakom sa zide. Casto som sa stretol z otazkou: „naco Poliak bude chodit do Bratislavy, aby si zahrat volejbol, ved to moze aj doma“. Ano, moze, ale ked uz je na skvelom vylete, tak si rad zahra vecer aj volejbol alebo tenis, namiesto toho, aby chodit po obchodoch.
Co sa tyka horskej turistiky, tak Poliaci radi chodia po horach, avsak robia to skor neprofesionalne. Poliaci vacsinou ne su pripraveni do horskej turistiky a precenuju svoje moznosti, avsak napriek tomu idu v hory.
Poliaci su menej zavisli od auta, nez Slovaci. Mam pocit, ze na Slovensku plati pravidlo: ked nemas auto, tak neexistujes. Slovaci nemaju radi hromadnu dopravu, bicykel a pesi pohyb a vsade chcu dojst autom (urcite ne vsetci). V Polsku je to trochy menej, ludia si viac uvedomuju, ze motorizacia sposobuje ekologicke a spolocenske problemy a ze je potrebne trochy obmedzit pouzivanie indyvidualnej dopravy a rozvijat MHD, vlakovu dopravu alebo siet cyklistickych chodnikov, ktore na Slovensku takmer neexistuju. Preto v Polsku hromadna a cyklisticka doprava je ovela viac rozvinuta ako na Slovensku (choci zeleznice stagnuju). Okrem toho, vodicsky preukaz je v Polsku velmi tazko ziskat – ludia skladaju skusky 4-7krat a za prvym pokusom sa to podari iba 20-25% ludi. Preto vela ludi jednoducho nema vodicak a musi pouzivat hromadnu dopravu.
Je to velmi dolezity fakt, lebo Slovensko je velmi nepriazniva krajina pre turistov, ktori necestuju autom. Chybaju transhranicne autobusove a vlakove spoje medzi Polskom a Slovenskom, takmer neexistuju cyklisticke chodniky (na rozdiel od Rakuska a Madarska), co je pre Poliakov nepochopitelne. Je pochopitelne, ze s tym nic sami neurobime, ale ak ste hotelier, tak odporucam pripravit pre Poliakov podrobnu informaciu v polstine o sieti hromadnej dopravy vo vasom okoli. Aj ked Poliak pride do vas autom, tak rad necha auto u vas pri hoteli a pojde na vylet do susedneho mesta autobusom. Je to uplne iny pristup ako u Slovakov, ktori ak maju auto, tak hromadnu dopravu nepouziju.
Rozdiel je aj v tom, ze Poliaci maju viac radi pesie prechadzky. Vela Slovakov sa cudovalo, ked ja som chodieval peso z bratislavskych Kopcan do Billy v rakuskom Kittsee (4 km) a naspat. Pre Slovakov toto bola nepochopitelne velka dlzka, ktoru sa neda prejst peso, bo to daleko. Pre Poliaka toto vobec neni daleko, urcite s vynimkou starsich ludi alebo s obmedzenou schopnostou pochybu. Toto vsetko musite si urcite si uvedomit, ked chcete oslovit Poliakov – a predovsetkym zabudnite na to, aby im ponukat nakupne centra a trhoviska.
---
Ak mate zaujem o taketo informacie, prihlaste sa na besplatny newsletter:
http://porteuropa.eu/sk/index.php/polsko-a-ukrajina-priamo-do-vaseho-mailu
Ako ziskať turistov s Polska?
Choci stat vselijako tlaci na turizmus a nepodporuje jeho rozvoj, v cestovnom ruchu stale je zamestnanych vela Slovakov. Su dokonca oblasti, ktore ziju iba s turizmu. Este zopar rokov dozadu v Tatrach, na Orave a Spisi bolo vela turistov s Polska – dneska kvoli tomu, ze Slovensko je predrazene, Poliaci pojdu radsej do Ciech, na Ukrajinu alebo do Rakuska. Avsak to este neznamena, ze sa netreba snazit, aby toho polskeho turistu ziskat – napriek vsetkemu je to mozne, ale treba si uvedomit niekolko faktov o polskej specifike.