Jakub Loginow
Naucte sa zakladov polstiny cez Internet
Ak mate zaujem naucit sa zaklady polskeho jazyka, mozete sa prihlasit na moj autorsky bezplatny kurz. Dufam, ze sa vam bude pacit a prajem vela uspechov v spoznavaniu polstiny a Polska.
Som Poliak s Krakova. Od februara 2010 do maja 2011 som pracoval v Bratislave ako marketingovy zastupca isteho hotelu a ako zahranicny korespondent ukrajinskej a polskej tlaci. Viac sa dozviete s mojej webovej stranky http://www.porteuropa.eu/sk/ Zoznam autorových rubrík: Ukrajina, Polsko, Slovensko, Rakusko, Blog po polsku, Súkromné, Nezaradené
Ak mate zaujem naucit sa zaklady polskeho jazyka, mozete sa prihlasit na moj autorsky bezplatny kurz. Dufam, ze sa vam bude pacit a prajem vela uspechov v spoznavaniu polstiny a Polska.
Kralovske mesto Krakov je v poslednych rokoch jednym z najmodnejsich turistickych destinacii v Europe. Stalo sa to gdaka tomu, ze europski, americki a japonski turisti uz si pozreli celu Zapadnu Europu, ako aj popularnu v 90-tych rokoch Prahu a Budapest. A takym sposobom prisla moda na Krakov, ktory v 2010 roku navstivilo 8,1 milionov turistov. O takych cislach Bratislava alebo ukrajinsky Lviv mozu iba snivat, avsak verim, ze v buducnosti aj tieto mesta stanu turistickym hitom.
Vacsina Slovakov pozna iba juh Polska, co je pochopitelne ohladom na geografiu. Avsak je treba vediet, ze Polsko neni iba Krakov, Jablonka, Bielsko-Biała a Oświęcim. Vela zaujimavych miest je na severe krajiny – myslim tu hlavne Baltske more a Mazury.
Choci stat vselijako tlaci na turizmus a nepodporuje jeho rozvoj, v cestovnom ruchu stale je zamestnanych vela Slovakov. Su dokonca oblasti, ktore ziju iba s turizmu. Este zopar rokov dozadu v Tatrach, na Orave a Spisi bolo vela turistov s Polska – dneska kvoli tomu, ze Slovensko je predrazene, Poliaci pojdu radsej do Ciech, na Ukrajinu alebo do Rakuska. Avsak to este neznamena, ze sa netreba snazit, aby toho polskeho turistu ziskat – napriek vsetkemu je to mozne, ale treba si uvedomit niekolko faktov o polskej specifike.
Sme spolu v Europskej Unie, dokonca medzi Polskom a Slovenskom neni uz hranicne kontrole, a tak by sme ocakavali, ze sa obe krajiny k sebe priblizia. Napriek tomu, ked nemas auto, zo Slovenska do Polska sa jednoducho nedostanes: neni tu takmer ziadne autobusove spojenie a vlakom sa da ist iba cez Cesku Republiku alebo Ukrajinu.
Polsko od 2005 roku zije v akejsi neskutocnej atmosfere akoze obcianskej vojny. V mojej krajine sa ludia delia podla toho, ci su radsej za Kaczynskym, alebo radsej za Tuskom – a medzi tymito dvoma tabormi je obrovska prepast. Atmosfera vnutorneho konfliktu medzi stupencami PO (Tusk) a PiS (Kaczynski) je natolko silna, ze nikto si uz ani nepamata na to, ze este jesenou 2005 roku tieto dve strany sa chystaly vytvorit spolocnu vladu, a predtym isli spolu do miestnych volieb ako spolocny komitet v 2002 roku.
Pocas pobytu na Slovensku casto som sa stretol so stereotipom Poliaka – spekulanta (to v negativnom) aj dobreho obchodnika (to vraj v dobrom). Teraz som si uz k tomuto predsudku zvyknul, avsak na zaciatku nerozumel som tomu. V Polsku vsak vacsina obyvatelstva mala rezervovany, ci dokonca uplne negativny vztach k tymto obchodnikom-spekulantom. Takych ludi u nas nebolo nikdy az tak vela a neda sa povedat, aby vacsina obyvatelov sa s touto hlucnou skupinou stotoznovala.
Este v 2007 roku polski politici zvazovali, ci euro je lepsie prijat v 2011 alebo skor v 2013 roku. Teraz o prijati eura uz nikto nehovori a financni analitici odhaduju realny datum zrusenia zloteho na najskor 2018-2022 roky. Zaujimave je to, ze velku ulohu v tymto skepticizme odohralo Slovensko – napriek skutocnosti, vacsina Poliakov si mysli, ze Slovaci na prijati eura dopadli velmi zle.
Polsko je najvacsi okrem Ukrajiny sused Slovenska, velmi blizka a zaujimava krajina, ktora ma zo Slovenskom vela spolocneho. Aj polsky jazyk je dost blizky. Naco je teda potrebne ucit sa polstinu?