Jednou s tych dedin je popularna medzi slovenskymi nakupnymi turistmi Jablonka. Estie pred II svetovou vojnou tam byvali najma Slovaci, podobne ako v inych obciach severneho Spisa a Oravy (Chyzne, Podvlk, Nedeca, Jurgov). Skusme teda pozriet si, odkial tieto zmeny hranic a aki su ich nasledky.
Po rozpade Rakusko-Uhorska polsko-ceskoslovenska hranica mala byt tam, kde dovtedy bola hranica medzi polsko-ukrajinskym Halicom a Uhorskom, obyvanym v svojej severnej casti Slovakmi. Avsak nad Vislou prevladla vtedy nacionalistska myslienka „Velkeho Polska”, ktore malo zahrnut aj etnicke ukrajinske, bieloruske, slovenske a ceske uzemia (koncepcia polskeho nacionalista Romana Dmowskeho). Preto Poliaci vysunuli poziadavku, aby Polsku patrili cele Tatry, Liptov, Spis, Orava, Kusuce, Saris a Zemplin. Polsko odovodnovalo to tym, ze vraj gorale, ktori obyvaju tieto uzemia, hovoria narecim, ktore patri k polskemu jazyku a su iba „poslovencenmi Poliakmi, ktori zabudli na svoju polsku identitu”.
Miestne obyvatelstvo malo na tuto temu iny nazor a hlasilo sa k Ceskoslovensku.
Jednym z hlavnych dovodov polskeho tiazenia na Slovensko bola snaha dosiahnut spolocnu polsko-madarsku hranicu. Madarsko, respektive Uhorsko, bolo cele storocia najvacsim priatelom a spojencom Polska, doteraz sa povie „Polak, Węgier, dwa bratanki – i do szabli, i do szklanki”. Polsko chcelo tiez zmensit politicky a hospodarsky vyznam Ceskoslovenska, ktore Poliaci povazovali za prorusky a prokomunisticky stat. Dolezite bolo aj to, ze Polsko a Ceskoslovensko boli dvaja superi za post lidera Srednej Europy, a preto Polsko robilo vsetko mozne, aby v tomto boji zvitazit.
Na uzemi Spisa, Orazy a susednych regionoch mal byt uskutecneny plebiscyt, ale ostatocno Spis a Orava bolo podeleni bez hlasovania obyvatelstva. Ked Hitler podelil Ceskoslovensko, Polsko uzilo tuto prilezitost na aneksiu Tesinska a niekolkoch slovenskych dedin (Suchej Hory, Hladovky, Javoriny a Podspadov spolu s Belianskymi Tatramy). Avsak o rok neskor vojnove Slovensko spolu s Hitlerom utocilo na Polsko a obce severneho Spisa a Oravy v 1939 – 1945 rokach zase patrily Slovensku.
Po II svetovej vojne hranice vratili do stavu spred 1938 roku, teda Jablonka a Nedeca zase vratili sa k Polsku. Na uzemiach polskeho Spisa a Oravy zostalo vsak slovenske obyvatelstvo. Preve ti ludia stvorili Spolok Slovakov v Polsku zo sidlom v Krakove, ktori dnes vydava slovensky casopis Zivot a knihy o tychto tiazkych udalostiach na Spisi a Orave.
Myslim, ze je vhodne o tychto udalostiach vediet. Kto chce dozvediet sa viac o konfliktach na Spisi a Orave aj o sucasnom stave slovenskej mensiny v Polsku, odporucam moju stranku www.porteuropa.eu/sk (hlavne rozdel: Polsko/Spis a Orava)