Bohužiaľ, Bratislava ne ponuka nič take, kvôli čomu by sa zahraničný turista mal zdržať tu na viac ako jeden deň. Stare mesto, Hrad, Dunajské nabrežie? Určite je to pekne, ale da sa to všetko prejsť za 3 hodiny. Dokonca Stare mesto ne je nič vynímočne v porovnani s Prahou – ta ista architektura, no areal ovela menší. Turista môže ešte vstupíť do dvoch muzei, zjesť obed, vypíť dražšie než u Viedne pívo niekde v centre, potom isť na hrad Devín – a hotovo. Jeden deň na Bratislavu uplne stačí.
Pritom tu sa jedna nielen o tom, či Bratislava je pekna alebo škareda, ponuka vela alebo malo – ale skôr o promocii, imidžu a mode. Keď niekoho v Poľsku alebo na Ukrajine spytame o to, čo zaujimave je v Prahe, každy hded odpovie: Most Karola, Hradčaný, pívo, Zlatá ulička, dobry vojak Švejk a pivareň „U Fleka“. A takto odpovie najmä ten, kto v Prahe ešte nie bol. Viedeň – to určite sa spaja s hudbou, Praterom, viedenskou kavou s tortom. Takmer každe veľke mesto ma niejake špecyficke symbole, ktore sa s nim spajaju a ktore odhadne každy, kto ešte to mesto nepozna. A čo sa spaja s Bratislavou?
Problem v tom, že nič. Pre typickeho občana Poľska, Bieloruska alebo Ukrajiny Bratislava je iba hlavne mesto Slovenska – a uz to je dobre, ze naozaj niekto vie, ze Slovensko neni sucastou Ceska. A ked je to hlavne mesto, tak určite musi byť tam niečo zaujimave, mysli si cudzinec, no nie natoľko, aby tam straviť viac času.
Urobme módu na Bratislavu
Ak chceme prilakať sem turistov, tak určite musime zmeniť strategiu promocii mesta. Najprv musime vybrať niekoľko typickych pre Bratislavu miest, historek a podobne, ktore budu vynimočne iba pre Bratislavu. Oto moje navrhy.
Metropola na hranici
Bratislava je výnimočná nie svojou architekturou, ale hlavné polohou. Je to jedine hlavné mesto v Europe, ake hraničí s dvoma inymi štatmi. Najlepšie je to vidať s bratislavského hradu. „Pozrite si, tu je stred mesta, serce Slovenska, parlament – a tie kopce a vetraky tu blizko za Dunajem, len 4 km od nas – to je už Rakusko. A tam na horizonte, 25 km od nas – je zase Madarsko“ – vždy hovorím zahraníčnym turistom, ktorym ukazujem mesto. Potom im ukazujem smerom na Wolfsthal a hovorim o tom, ako sučasne obyvatelia Bratislavy kupuju lacne byty v Rakusku a odtiaľto chodievaju do praci do Bratislavy, čo je rychlejšie, než isť z Račí, Vrakuni alebo Lamača. Spominam aj o tom, že do rakuskych a madarskych príhraníčnych obci chodia autobusy bratislavskej MHD, že pomaly Bratislava pretvara sa transhraničnu metropolu, a sama je sučasťou viedensko-bratislavskej metropoli. A to vsetko pre cudzincov je ovela viac zaujimave, nez vsetky rozpravky o koronuvacich slavnostiach a historie mesta. „Mesto na hranici“ – prave to je ten potencial, ktory ma Bratislava, a ktoreho nenajdete v Prahe, Viednie, Varsave, Krakove, Parizi ci Budapesti.
Je pre mna nepochopitelne, ze bratislavsky magistrat nevie vyuzit tento marketingovy potencial. Preco nepostavime muzeum zeleznej opony na hranici s Rakuskom, medzi Petrzalkou a Kittsee? Alebo iny, spolocny obiekt (np. sportova a koncertova hala) na hranici: polovica na Slovensku, polovica v Rakusku – tak ako to urobili pre marketingovy efekt polske mesta Sopot a Gdansk? Som si isty, ze keby nieco take postavit, Bratislava a Kittsee budu zrazu na vsetkych strankoch svetovych novin, a tento obiekt bude vyznamnym symbolom zjednotenia Europy.
Hory v meste
Bratislava je vynimocne mesto, ktore ma hory priamo v centre. Mozno nie su to Tatry ani Schneeberg, ale urcite Male Karpaty je to, co neuvidite vo Varsave, Berline ci Amsterdame.
Ako vieme vyuzit tento potencial metropoly v horach? Ked som dosiel prvykrat do Bratislavy, hory bolo to prve, na co som obratil pozornost, co mna hned zaujalo a vdaka comu som sa zalubil do tohto mesta. Zial, len potom sa ukazalo, ze Bratislava vobec nevie tazit s tohto potencialu. Namiesto toho, aby tie nase mestske hory spristupnit ludam, urobit z nich mestsku atrakciu ako Kahlenberg vo Viednie, Bratislava robi vsetko, aby od tych svoich hor sa odvratit.
Rozsirime Stare mesto
Bratislavske Stare Mesto je sice pekne, ale velmi male. Vsetko da sa prejst v hodinu. Avsak na okraji Stareho mesta su historicke stvrte a ulice, ktore mohli by byt velmi zaujimave pre turistov a obyvatelov mesta, keby ich trochy upravit, revitalizovat.
Nemozem pochopit, preco slovenski komunisti znicili tretinu Stareho mesta a postavili rychlostnu cestu priamo pri Bratislavskom hrade. Ved v Polsku a na Ukrajine tiez bol komunizmus, ale nikto by sa ne navazil znicit podobnym sposobom historicku cast Krakova alebo Lvova. Tato cesta rozdelila Stare mesto od velmi zaujimavej historickej stvrti, ktora je medzi Hradom a ulicou Palisady. Je to prirodna cast Stareho mesta, ktora mi sa osobne velmi paci a ktora mohla by byt velmi popularna medzi zahranicnymi turistmi.
Mozno nebolo by zle ciastocne upravit omyl komunistov a schovat cestu medzi Hradom a Starym mestom do tunela? Tymto by sa vytvorila nova reprezentativna alej v samom srdci mesta a rozsiril by sa priestor historickeho centru. Bratislava takto otvorila sa by na svoje zaujimave stvrte na Hradnom kopci a Slavine, ktore tiez mohly by stat sa spickovou atrakciou, navstevovanou turistmi – tak ako Mala strana v Prahe.