Mať doma dobré pečivo je potrebné takmer stále. Najjednoduchšie je zájsť do obchodu, ale ak si to chcete trošku skomplikovať a upiecť si ho sami, tak ste na správnom mieste.
Ešte je možné jedno zjednodušenie v prípade, že chcete "rýchlovku", postupujte v recepte, ktorý bude nasledovať použitím droždia. Ak máte čas a chcete sa "vyhrať", tak použite kvások. Bude to trvať minimálne dva dni, ale má to svoje prednosti. Z takéhoto pečiva nepáli záha a pre niektorých ľudí je lepšie stráviteľné
Ja si život rada komplikujem cez víkend. Cesto si zamiesim v piatok večer, na noc uložím do chladničky a ráno môžem pokračovať. Chladnička preto, lebo základné kváskové cesto je lepivé a ťažšie sa s ním pracuje, ale po vybratí z chladničky je stuhnuté a ide to úplne v pohode. Navyše vďaka ingredienciam, ktoré sa pridávajú cesto bude jemné a keď si ho dobre vypracujete a ochutíte, s výsledkom budete spokojní.
Budeme potrebovať :
- 30 dkg hladkej múky /T650/
- 15 dkg celozrnnej špaldovej múky
- 1,5 - 2 dcl vlažnej vody / podľa potreby /
- kocka droždia, alebo 1,5 dcl kváskového rozkvasu
- 2 veľké kopcové polievkové lyžice kyslej smotany
- 4 polievkové lyžice oleja
- malá čajová lyžička / zhrnutá, zarovnaná/ soli
- na dochutenie do cesta, ale aj na neskoršie posypanie hotového pečiva - použila som provensálske korenie, sezamové semienka, ale "jak je libo", fantázii sa medze nekladú








Pečivko pred pečením potrieme buď vodou, alebo rozšľahaným vajíčkom.
Rúru si rozpálime na 250 stupňov a vložíme plech na desať minút, potom znížime teplotu na 180 stupňov - dopekáme 30 - 35 minút.
Pokiaľ sme použili kvások, musíme na začiatok pečenia zapariť, takže na spodok rúry ešte vložíme druhý plech, do ktorého nalejeme horúcu vodu. Ja dávam rovno z kanvice - 1-2 dcl. Tento potom po cca 10 minútach vyberiem a už dopečiem, ako treba.


Ešte robievam jednu alternatívu - bez šunky. Takéto pečivko je viac nadýchané, lebo tá šunka to trošku ako-keby sťahuje a viac premastí.




Na záver vám už len prajem chuť vyskúšať to a nech sa podarí.