Demokracia nie je iba právo na slobodné a férové voľby. Je to právo vyjadriť nesúhlas s konaním politikov vždy keď je na to dôvod.
Nenásilné protesty sú preto legitímnym vyjadrením nesúhlasu a obrany pred nespravodlivosťou.
Nenásilie ako morálny imperatív
Politológ Gene Sharp (1928 – 2018) analyzoval vo svojej práci "The Politics of Nonviolent Action" moderné protestné hnutia a prejavy občianskej neposlušnosti naprieč celým svetom.
Našiel v nich zaujímavý fenomén. Je ním nenásilie.
Sharp si všimol, že nenásilné kampane sú účinné na dosiahnutie politických a spoločenských zmien. Okrem efektivity potvrdzujú morálny imperatív, podľa ktorého násilie nie je riešením nespravodlivosti.
Stratégia nenásilného protestu
Moc autorít závisí od poslušnosti obyvateľov, inštitúcií a elít. Ak odmietneme spolupracovať, systém sa začne rúcať. Stratégia nenásilného odporu má, podľa Sharpa, sledovať nasledovné ciele:
Odhaliť nespravodlivosť – poukázať na porušovanie práv alebo nespravodlivé praktiky.
Mobilizovať spoločnosť – spojiť ľudí s rovnakými hodnotami a cieľmi.
Narušiť mocenské štruktúry – oslabiť autoritatívne režimy odopretím poslušnosti.
Prinútiť mocných k zmene – vytvoriť mediálny tlak na vládu alebo iné inštitúcie, aby reagovali na požiadavky občanov.
Kreatívne formy nenásilného protestu
Petície, demonštrácie, vyhlásenia, koncerty, či nápisy na stenách sú známe a časté formy protestu na Slovensku. Občiansky nesúhlas však môže mať aj iné podoby.
Vybral som niektoré formy nenásilného protestu, ktoré spomína Gene Sharp, a doplnil som ich o konkrétne príklady z vlastného výskumu.
1. Zrieknutie sa cti
Jednotlivec verejne odmietne ocenenia, tituly alebo pocty, ktoré mu boli udelené.
Príklad:
V roku 1973 sa americký herec Marlon Brando vzdal Oscara za film Krstný otec (The Godfather) na protest proti diskriminácii a spôsobu vyobrazenia pôvodných obyvateľov USA v televízii a filmoch. Namiesto prijatia ceny vystúpila na pódium Sacheen Littlefeather, ktorá v krátkom príhovore upozornila na nespravodlivosť voči Indiánom - etniku, ktorého bola sama členkou.
2. Zobrazovanie portrétov
Verejné zobrazovanie fotografií alebo obrazov osôb, ktoré symbolizujú odpor, alebo straty spôsobené nespravodlivým režimom.
Príklad:
Počas protestov za ľudské práva v Bielorusku v roku 2020 používali demonštranti portréty politických väzňov a obetí režimu. Tieto obrazy boli vystavované na námestiach, nosené na transparentoch či umiestňované vo verejných priestoroch. Abstraktný problém sa tak zhmotnil do osudov konkrétnych ľudí.
3. Nové názvy
Symbolická zmena názvov ulíc, miest, inštitúcií alebo vytváranie nových nápisov, ktoré vyjadrujú nesúhlas s vládnucim režimom či konkrétnou politikou.
Príklad:
Magistrát Budapešti v roku 2021 premenoval ulice okolo plánovaného areálu čínskeho univerzitného kampusu na protest proti „nechcenému“ projektu, ktorý je vnímaný ako čínsky vplyv nad Maďarskom. Na mape mesta tak pribudla ulica Dalaj Lámu (Dalai Láma út), ulica Slobodného Hongkongu (Szabad Hongkong út) a ulica Ujgujských martýrov (Ujgur mártírok útja). Tieto názvy vyjadrujú poctu odporcom a obetiam čínskej autoritárnej politiky.
4. Hrubé gestá
Používanie urážlivých alebo provokatívnych gest, ktoré sú ľahko pochopiteľné a emotívne nabité.
Príklad:
Potom, čo nemecká krajne pravicová strana AfD získala vo voľbách tretie miesto, stovky protestujúcich sa zišli v uliciach Berlína vyjadriť svoj nesúhlas. Protestujúci držali transparenty s heslami "Nazi raus!", "We are colourful. You are shit!" a s kresbami vztýčeného prostredníka.
5. Kolektívne zmiznutie
Väčšia skupina ľudí sa dočasne stiahne z verejných priestorov alebo udalostí. Tento čin môže poukázať na to, aké prázdne a nefunkčné môžu byť spoločenské štruktúry bez spolupráce občanov.
Príklad:
Počas sovietskej okupácie Československa v roku 1968 sa mnohí ľudia stiahli z verejného života. Obchody ostali zatvorené, ulice boli prázdne a ľudia nechodili do práce ani na verejné zhromaždenia, čím symbolicky ukázali odpor voči okupantom.
6. Sociálny bojkot
Jednotlivci alebo skupiny odmietajú spoločenské styky s osobami, organizáciami alebo skupinami, ktoré sú vnímané ako zodpovedné za nespravodlivosť či útlak.
Príklad:
Počas hnutia za nezávislosť Indie, vedeného Mahátmom Gándhím, sa využíval sociálny bojkot proti britským úradníkom a kolaborantom. Indovia odmietali navštevovať britské inštitúcie, obchodovať s nimi alebo sa zúčastňovať na ich spoločenských udalostiach.
7. Odmietnutie spoločenských udalostí
Jednotlivci alebo skupiny zámerne odmietajú účasť na verejných, kultúrnych či spoločenských akciách, ktoré sú podporované štátom alebo inými mocenskými štruktúrami.
Príklad:
V roku 2014 sa v Ruskom meste Soči konali zimné olympijské hry. Prezident USA Barack Obama, ako aj lídri Francúzska a Nemecka, sa rozhodli nezúčastniť sa na otváracom ceremoniáli. Vyjadrili tým tichý protest proti ruským zákonom o takzvanej propagande netradičných sexuálnych vzťahov.
8. Nenásilná obštrukcia
Účastníci protestu sa fyzicky alebo symbolicky snažia brániť vykonávaniu konkrétnych činností. Bez použitia násilia sa protestujúci stavajú do cesty alebo blokujú prístup, aby spomalili či zastavili nežiaducu aktivitu.
Príklad:
V júni 1995 zorganizovali českí ekologickí aktivisti Hnutí DUHA blokádu rozostavanej jadrovej elektrárne Temelín. Protestujúci sa pripútali k bránam elektrárne pomocou reťazí a betónových skruží a vlastnými telami bránili prístupu stavebných vozidiel. Akcia získala významný mediálny priestor, vďaka čomu sa rozprúdila verejná diskuia o rizikách a budúcnosti jadrovej energetiky.
9. Nenásilné vstúpenie
Aktivisti fyzicky zasahujú do diania alebo priestoru bez použitia násilia. Môže ísť o prerušenie stretnutí, zasadnutí, verejných podujatí či blokovanie aktivít.
Príklad:
V roku 2023 environmentálni aktivisti z hnutia Just Stop Oil prerušili finále tenisového turnaja vo Wimbledone tým, že vybehli na kurt a rozhadzovali letáky. Ich cieľom bolo upozorniť na klimatickú krízu a kritizovať britskú vládu za podporu fosílnych palív. Hoci boli rýchlo odstránení bezpečnostnou službou, ich akcia získala značnú mediálnu pozornosť.
10. Bojkot vládou podporovaných organizácií
Odmietnutie spolupráce s organizáciami, inštitúciami alebo podnikmi, ktoré sú podporované alebo kontrolované vládou.
Príklad:
Bojkot autobusov v Montgomery bol 13-mesačný masový protest v USA počas roku 1956. Autobusové linky boli podporované vládou a segregované podľa rasy. Protest sa skončil rozhodnutím Najvyššieho súdu USA, že segregácia v autobusoch verejnej dopravy je protiústavná.
11. Vystúpenie z vládnych vzdelávacích inštitúcií
Kolektívne rozhodnutie študentov, rodičov alebo učiteľov odhlásiť sa z vládnych škôl a univerzít.
Príklad:
Počas hnutia za nezávislosť Indie, vedeného Mahátmom Gándhím, študenti masovo opúšťali britské vzdelávacie inštitúcie. Tento krok bol súčasťou širšieho bojkotu britských inštitúcií a symbolizoval odpor voči koloniálnej nadvláde. Namiesto toho boli zakladané miestne školy, ktoré vyučovali podľa vlastných hodnôt.
12. Vybratie vkladov z bánk
Koordinované vybratie peňazí z bánk, ktoré sú spojené s vládou, režimom alebo neetickými praktikami. Ľudia týmto činom demonštrujú svoju moc ako ekonomických aktérov.
Príklad:
Odhaduje sa, že približne 600-tisíc ľudí si počas hnutia Occupy Wall Street v USA v roku 2010 vybrali svoje vklady z veľkých komerčných bánk a presunuli ich do miestnych družstevných bánk alebo úverových združení. Tento krok mal upozorniť na neprávosti vo finančnom systéme a oslabiť moc veľkých finančných inštitúcií, ktoré, podľa protestujúcich, mali zásadný vplyv na politiku.
13. Nenásilné nájazdy
Vstup do zakázaných, chránených alebo symbolicky významných priestorov s cieľom upozorniť na nespravodlivosť, odhaliť korupciu alebo narušiť neetickú činnosť.
Príklad:
Aktivisti hnutia Greenpeace sa v roku 2024 člnmi dopravili k tankovaciemu plavidlu na mori pri pobreží Dánska, ktoré malo doplniť palivo jednému z ruských prepravných lodí. Na trup lode umiestnili nápis "Oil Fuels War" (ropa podporuje vojnu). Vyjadrili tak protest proti nečinnosti úradov zastaviť obchod s Ruskom.
14. Modlitby a bohoslužby
Duchovné zhromaždenia, obrady a náboženské rituály počas ktorých sa vyjadruje nesúhlas s nespravodlivosťou alebo útlakom. Takéto protesty môžu prebiehať na verejných miestach, v kostoloch, pri pamätníkoch či pred vládnymi budovami.
Príklad:
Počas prodemokratických protestov v Hongkongu v roku 2019 sa konali masové verejné modlitby organizované kresťanskými komunitami. Ľudia sa zhromažďovali na uliciach a pred vládnymi budovami, spievali náboženské piesne a modlili sa za slobodu a demokraciu. Pieseň "Hallelujah to the Lord" sa stala hymnou nenásilného odporu proti čoraz tvrdším zásahom čínskej vlády. Hymnu si osvojili aj ľudia, ktorí sa nehlásali ku kresťanskej viere.
15. Zotrvanie doma
Jednotlivci alebo skupiny odmietajú opustiť svoje domovy a zapojiť sa do bežného verejného alebo pracovného života. Ide okolektívny spôsob občianskej neposlušnosti a solidarity, ktorý minimalizuje priame konfrontácie a riziko násilia.
Príklad:
Počas nemeckej okupácie Nórska počas druhej svetovej vojny v roku 1942 sa obyvatelia zapojili do "tichého odporu", ktorý zahŕňal zotrvanie doma počas verejných podujatí organizovaných okupačnými silami.
16. Gerilové divadlo
Spontánne divadelné predstavenia uskutočňované vo verejných priestoroch, ako sú námestia, parky alebo ulice.
Príklad:
Počas protestov proti vojne vo Vietname v 60. a 70. rokoch v USA, sa na uliciach a námestiach začali objavovať skupiny aktivistov, ktoré pomocou divadelných vystúpení upozorňovali na spoločenské problémy, otázky morálky a mocenských vzťahov. Jednou z najvýraznejších skupín bola "The Living Theatre". Ich neoficiálne divadelné predstavenia na verejných miestach avantgardným štýlom vyjadrovali nesúhlas s vojnou a vtedajšou politickou situáciou.
17. Nahota
Vyzlečenie do naha na verejnosti je forma protestu, ktorá vždy vyvoláva významnú mediálnu pozornosť.
Príklad:
Ženské hnutie FEMEN je známe organizovaním kontroverzných protestov "odhalené prsia sú našou zbraňou" proti sexizmu, autoritárskym režimom a iným formám potláčania ženských práv. Predstaviteľky hnutia sa politicky aktivizujú najmä voči Rusku. V miestnosti, kam prišiel voliť Miloš Zeman v roku 2018, sa náhle objavila žena s obnaženým poprsím a kričiac "Zeman je Putinova štetka" priebehla pred Zemana. Ochranka síce ženu rýchlo odviedla preč, správa o proteste však bola úspešne publikovaná všetkými médiami.
18. Otočenie sa chrbtom
Účastníci aktívne zaujmú postoj ignorovania alebo nesúhlasu voči konkrétnej osobe alebo skupine. Toto gesto symbolizuje stratu dôvery a rešpektu voči tým, ktorí vykonávajú rozhodovaciu moc.
Príklad:
Počas vernisáže výstavy v Slovenskej národnej galérii v decembri 2024 sa zamestnanci galérie otočili chrbtom novému riaditeľovi. Urobili tak počas jeho príhovoru na protest proti kultúrej politike vlády SR a dosadzovaniu nekompetentných ľudí do vedenia galérie.
19. Ticho
Protestujúci odmietajú reagovať na podnety z okolia mlčaním počas verejného podujatia, odmietnutím komunikovať s autoritami alebo verejným zdržaním sa slovného vyjadrenia nesúhlasu.
Príklad:
V 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze, keď boli disidenti prenasledovaní za svoje názory, niektorí protestovali prostredníctvom mlčania na verejných miestach. V prípade politicky motivovaných súdnych procesov súdení ľudia mlčali, aj keď im bolo udelené slovo.
20. Odchod z miesta
Protestujúci náhle opustia pracoviská, školy alebo verejné podujatia. Tento čin je zvyčajne organizovaný a kolektívny. Okrem medializácie ich nesúhlasu narušuje odchod aj bežné fungovanie pracovísk.
Príklad:
V roku 2018 tisíce študentov v USA zorganizovali odchod zo škôl ako súčasť hnutia požadujúceho kontrolu zbraní po tragédii na škole v Parklande. Týmto aktom vyjadrili nesúhlas s nečinnosťou zákonodarcov v otázkach regulácie zbraní a uctili si obete streľby minútou ticha.
21. Protestná emigrácia
Jednotlivci alebo skupiny úmyselne opúšťajú svoju krajinu. Tento čin oslabuje režim stratou pracovnej sily a intelektuálneho kapitálu a tiež poukazuje na problémy, ktoré vedú ľudí k odchodu.
Príklad:
Po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022 tisíce ruských občanov, vrátane novinárov, vedcov a IT špecialistov, opustili krajinu na protest proti režimu Vladimira Putina a obmedzovaniu slobody slova. Mnohí z nich odišli do Gruzínska, Arménska a Nemecka, kde sa zapojili do opozičných aktivít a pokračujú v boji proti ruskej propagande zo zahraničia. Na Slovensku je známy takýmito aktivitami Filipp Sedov. Naopak, príkladom slovenského emigranta je novinár Arpád Soltezs, ktorý sa presťahoval do Českej republiky a verejne publikuje svoje dôvody odchodu zo Slovenska.
22. Bojkot
Ľudia sa snažia obmedziť alebo upraviť svoje nákupy a vytvárať tak ekonomický tlak na dotknuté subjekty.
Príklad:
Celoštátny nákupný bojkot 24. januára 2025 v Chorvátsku znížil denný príjem supermarketov o viac než 40%. Ľudia boli vyzývaní, aby v ten deň nešli do obchodu a nič nekupovali. Protest mal za cieľ zvýšiť tlak na maloobchodníkov, ktorých iniciátori bojkotu obviňujú z prudkého nárastu inflácie.
Plán odporu
Na záver iba doplním, že účinnosť spomínaných spôsobov protestu sa dostaví najmä vtedy, ak sú použité v ucelenej stratégii odporu.
Mahátma Gándhí tvrdil, že nenásilné hnutie nemá mať za cieľ všeobecné hodnoty ako "mier", "nezávislosť", "sloboda", či "bratstvo". Problém musí byť konkrétny, zrozumiteľný a musí byť v moci oponenta, aby ustúpil.
.