Sociálka a kontrola rodín

V Hospodárskych novinách 8.8. 2013 vyšiel článok o tom, že sa pripravuje návrh zákona o možnom vstupe sociálnych pracovníkov do bytov občanov bez povolenia. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny argumentuje možným týraním a zanedbávaním detí v rodinách a nemožnosti sociálnej služby zasiahnuť v prospech dieťaťa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Avšak sociálni pracovníci by sa pri domáhaní vstupu do bytu museli preukázať, že iný spôsob ako sa dostať k dieťaťu nemali, čo sa môže javiť ako komplikácia. Ako teda budú nastavené nové kompetencie sociálnych pracovníkov? Pôjde naozaj o ochranu detí alebo neúmernú byrokratickú kontrolu rodín a rodičovských práv?

Pokiaľ sa vie o týraní dieťaťa a je preukázaná zanedbaná starostlivosť, nemá sociálka dostatočné prostriedky na to, aby zasiahla včas? Každý dobrý úmysel sa môže stať medveďou službou. Po prečítaní článku sa naskytne pár otázok. Za akých okolností sa môže sociálka domáhať vstupu? Nebude táto právomoc zneužívaná v neprospech rodín, napr. prostredníctvom zlomyseľného udania? Všetky podnety treba prešetriť. Som si istá, že aj keď zatiaľ ide iba o návrh zákona, určitá podoba onedlho nadobudne platnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatiaľ sa netreba obávať zavedenia podobnej služby ako v Anglicku (Social Servis) alebo Nórsku (Barnevern), takže možná hystéria nie je na mieste. O prípade odobratia dieťaťa z rodiny stále rozhoduje súd. Myslím si, že verejnosť by mala byť viac informovaná o zákonoch, ktoré sa týkajú práv detí a rodín. Zatiaľ o tomto pripravovanom návrhu písali iba v Hospodárskych novinách. Možno sa mýlim.

Podobné praktiky ako v Anglicku či Nórsku sa však odohrali aj u nás. Nebudem ich subjektívne hodnotiť, keďže médiá sú často jednostranné a odlúčenie dieťaťa od rodiny sociálnymi pracovníkmi je veľmi citlivá téma.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o prípad, kedy na základe podnetu príbuznej sociálni pracovníci v sprievode policajtov odobrali matke dcéru. Oprávnenie súdu, ktoré je potrebné nemali a prišlo poštou o niekoľko dní. Matka vraj nie je spôsobilá na výchovu dcéry. Dcéru im vydať nemusela, ale kto by reagoval inak v takej situácii? V prípade tohto príbehu všetky strany, ktoré mali matke pomôcť - sociálne pracovníčky, právnik - matke nepomáhali.

Ďalšou protagonistami príbehu sú matka a maloletý syn žijúci v azylovom dome. Matka si prišla po syna do škôlky, ale toho priamo odtiaľ odviedli na základe podozrenia z týrania úradníci. Matke odmietli uviesť, kde sa jej syn nachádza. Chlapec nebol umiestnený u príbuzných. Hoci ide o podozrenie z týrania a nebudem robiť žiadne závery v prospech či neprospech matky, chcem poukázať na čudné praktiky odobratia dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

V prvých dvoch prípadoch ide o matky, ktoré sú v nevýhode, pretože nežijú v kompletnej rodine, sú slabšie a predpokladá sa, že sa nebudú vedieť brániť.

Posledný prípad sa odohral v adoptívnej rodine dvoch detí. Už v roku 2011 odobrali rodine maloletého chlapca. Na podozrivú modrinu upozornilo vedenie škôlky. V súčasnosti je chlapec v detskom domove a vzťah s rodinou ochladol. Hrozí, že rodine odoberú aj druhé dieťa - staršie dievča. Je možné, že problémy sú hlbšie a verejnosť nevie o všetkom, ale rodina je poznamenaná už navždy.

Na Slovensku súdy nereagujú pružne ani v prípade, keď ide o dieťa. Ak sa rodič domáha svojho práva a je preukázateľne na jeho strane, tak súdne konania, rozhodnutia by nemali trvať viac ako pár dní alebo týždňov. Už odlúčenie od rodiny trvajúce viac ako pár týždňov môže spôsobiť dieťaťu trvalú ujmu.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda pripravuje Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv v SR. Jednu kapitolu venuje posilneniu a reforme nezávislých inštitúcií, okrem iného aj inštitúcií pre oblasť práv detí. Ide o posilnenie ochrany práv detí, ktoré sa nezaobíde bez prísnejšieho monitorovania, či sa práva detí skutočne dodržiavajú.

Jestvuje celý rad článkov o prípadoch odobratia detí v Anglicku a Nórsku. Pojem juvenilná justícia je takisto známy. Do akej miery ide o zámerne vyvolanú hystériu alebo skutočnosť stojí na úsudku každého z nás. Ani ten, kto tomu neverí, nemôže zostať ľahostajný.

Zdroje:

http://hnonline.sk/slovensko/c1-60390080-socialka-pojde-k-vam-domov-bez-povolenia

http://nataliablahova.blog.sme.sk/c/328036/Davajte-si-pozor-Mozete-prist-o-dieta.html

http://www.webnoviny.sk/slovensko/kosicky-sud-zobral-matke-syna-ta-ne/677877-clanok.html

http://tvnoviny.sk/sekcia/domace/archiv/rodine-odobrali-dieta-pre-modrinu-hrozi-ze-pridu-aj-o-druhe.html

http://www.radavladylp.gov.sk/celostatna-strategia-ochrany-a-podpory-ludskych-prav-v-sr/

Lucia Brezovská

Lucia Brezovská

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...na dlhé trate...pomaly Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu