Odchádzanie a prichádzanie: Hodnoty a vize verze 2024

Dnes je 12 rokov, čo zomrel Václav Havel. Človek, pán prezident, ktorý z „odchádzania“ urobil večne aktuálny príbeh.

Odchádzanie a prichádzanie: Hodnoty a vize verze 2024
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ďakujeme, že čítate naše slovensko-české zamyslenie nad líderstvom, ktoré do európskej politiky prináša celoeurópske hnutie Volt Europa. Tentokrát to tu nie je za mňa Luciu a Volt Slovensko, ale exkluzívna spolutvorba s Adam Hanka, predsedom Volt Česko.

Když říkáme, že nám chybí Havel, myslíme tím, že nám chybí hodnoty, které reprezentoval. Často jej vidíme jako morální maják, zároveň ale víme, že takto silné osobnosti přicházejí z velkých dejiných krizí a zvratů. Havlovy myšlenky a postoje ovlivnily generaci mých rodičů stejně jako tu mou, každou z nich jinak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pro jednu symbolizoval cestu ke svobodě a zapojení Česka a Slovenska do západoevropských struktur, pro tu druhou ideál intelektuála, který měl vizi veřejného života a často hovořil o tom, jak má fungovat společnost a jedinec v ní.

Géniovia sa prejavujú takto. Nechávajú večné odkazy, ktoré si stačí len pripomenúť a nájdeme v nich obraz dávnej minulosti, aj aktuálnej súčasnosti. Kolobehu a večnej nepoučiteľnosti z neho.

Posledné mesiace, možno aj roky, sú u nás presne takéto. Vyčítame súčasným, čo robili aj minulí. A naša beznádejnosť tkvie v tom, že niekde v duchu tušíme, že je to nekonečný kolobeh opakujúcich sa situácií – veď sme to už zažili toľko krát: čistiek, straníckych nominácií, ktoré nemajú odborný základ, obsadzovanie úradov vernými nasledovníkmi.

Odchádzajúci burácajú a prichádzajúci majú v tvári bohorovný výraz víťazov. A zabúdajú na to, že keď prichádzali oni, bola situácia úplne rovnaká. Len iní boli tí zlí a iní tí dobrí. A v nás zostáva tá beznádej.

(c) Knihovna Václava Havla
(c) Knihovna Václava Havla 

Ambíciou hnutia Volt Europa a mojim osobným presvedčením je, že tento kolobeh sa dá a má zastaviť. V mene hesla, ktoré doterajšie politické elity vždy vytiahli vo volebných kampaniach „ide o Slovensko a o blaho národa“.  Lenže tento kolotoč, ktorý sa hodí skôr na púte, zapríčiňuje devastáciu spoločnosti a samoúčelné predvádzanie sa mocných. Tak príznačne znázornené Václavom Havlom pílením „višňového sadu“.

SkryťVypnúť reklamu

Národní politici narážajú na svoje limity.

Jedným z nich je práve uvažovanie v štvorročných intervaloch. A problémy, ktoré táto krajina má – od zdravotníctva, cez školstvo, zadlženosť, neschopnosť európsky konať, pracovať, ohrozovanie právneho štátu – sú hodnoty, problémy a požiadavky doby, ktoré sa za 4 roky nedajú ani načítať, nieto ešte riešiť a vyriešiť.

Nastal čas na generačnú výmenu náhodných politikov v skúšobných cykloch.

Nastal čas na výber takej politickej reprezentácie, ktorá úprimne rozmýšľa vo víziách, a pracuje na ich realizácii v dlhšom časovom horizonte, ako sú 4 roky a presahujúcich hranice našej národnej kuchyne.

Často ve mě rezonuje Havlův výrok o tom, že “lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu”.

Nerad však hovořím a píšu o Havlově odkazu, neboť nechci patřit mezi ty, kteří z něho dělají zplošštělý věšák na své vlastní ideje. Namísto toho bychom se měli podívat dopředu a říct si, co chybí naší současné společnosti. Mně osobně chybí vize, neboť když nevíte, kam jdete, je pro vás každá cesta dobrá.

SkryťVypnúť reklamu

Chybí důraz na lidskost, chybí snaha zlepšovat svět pro ostatní a pro celou společnost. Často chybí i nadhled, který je s těmito vlastnostmi spojený.

Odborne pripravená, rozhľadená, vzdelaná a energická, sebavedomá politická reprezentácia je v záujme budúcnosti tejto krajiny a jej občanov. Je to nevyhnutné. Čo patrí do minulosti, má v nej zostať. Odchádzanie musí nahradiť prichádzanie. Ale kvalitatívne iné, lepšie a prospešnejšie pre nás všetkých. Je to v našich rukách, aby sme to zmenili. Nikto iný to za nás neurobí.

Ponožky na Havla v ére 2024.
Ponožky na Havla v ére 2024. 

Tak v roku 2024 skúsme nové, iné prichádzanie: zmenu k lepšiemu! Po 30 rokoch je najvyšší čas.

Pokud v tomto kontextu přemýšlíme o odkazu Václava Havla, pojďme si zejména položit jednu otázku. Známe Havla z roku 1989, známe jej také z devadesátých let, známe jeho názory a postoje z nultých let.

SkryťVypnúť reklamu

Jaký by byl Havel verze 2024?

Ak máte odvahu, ľudskosť a hodnoty, ktoré treba na realizáciu tejto vízie od nového roku, pridajte sa do našej komunity Volt Slovensko a Volt Česko.

Lucia Kleštincová

Lucia Kleštincová

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  248x

V eurovoľbách kandidujem za paneurópske hnutie Volt. Je načase, aby bola EÚ riadená profesionálnejšie a hodnotovejšie. Je načase si uvedomiť, čo môže každý z nás urobiť pre to, aby EÚ pretrvala, fungovala a napredovala. Celú kariéru sa pohybujem v blízkosti verejnej správy, pracujem na politikách priemyselného rozvoja a rodovej rovnosti. Práca v Európskej komisii na zmenšovaní dopadov Brexitu a pandémie ma "inšpirovala" zamakať ešte viac na tom, aby sa Európa posunula ku skutočne paneurópskej vízii spolupráce, modernizácie a ľudskosti. Rada o nej pedabatujem aj s vami. Moje názory sú moje, nie európskych inštitúcií. Tie si ľahko vygooglite. Sledovať ma môžete aj na Facebooku a Instagrame. ----------------- Volt Slovensko je pobočka hnutia Volt Europa, ktoré má za cieľ navrátiť dôveru a energiu v politiku. Už dnes formuje budúcnosť ako strana pôsobiaca vo vyše 30 krajinách, s vyše 140 zvolenými zástupcami a dvomi členmi v europarlamente. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáŠkolstvoZdravotníctvo

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu