Halloween

Pred rokom mi prišiel zaujímavý e-mail, na veľmi aktuálnu tému, s ktorým by som sa s vami rada podelila:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Halloween- viete čo to je?

Ja som to nevedela. Prišlo to k nám na Slovensko tak odrazu, že som sa začala zaujímať o túto praktiku. Dostala sa mi do rúk zaujímavá kniha, ktorá Halloween najvýstižnejšie popisuje. Aj keď táto „zábavka" je už za nami, rada by som sa s Vami podelila o svoje poznatky, ktoré sú vždy aktuálne a vedú k zamysleniu, aký postoj zaujmeme v budúcnosti.

V Katolíckej cirkvi oslavujeme 1. novembra všetkých našich svätých a na druhý deň všetkých našich zosnulých... Zároveň vidíme v médiách , a tak trocha všade, širokú propagáciu sviatku Halloween, módnej vlny „alternatívneho duchovna": vidíme tam tekvice, strašidlá, kostry, čarodejnice, to, čo spôsobuje nepokoj. Smiešne? Sviatok čarodejníkov a bosoriek, ktorý k nám prišiel z USA, ukazuje ako rýchlo vieme aj my na Slovensku s kresťanským zázemím nekriticky prijímať duchovné škodliviny, stratiť zmysel pre posvätno. „Dušičky" Nového veku sú totiž oslavy okultizmu a satanizmu, oblečené do folklórnej podoby.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to Halloween? Dnes je to pre satanistov na celom svete najdôležitejší sviatok roku. Je zasvätený Satanoví, ohavnosti a absolútnemu zlu. Je známe, že v USA, Austrálii a inde v tú noc satanisti vykonávajú rituálne vraždy.

Poďme trochu do histórie: 300 rokov pred Kristom jedna tajná spoločnosť držala pod svojou nadvládou keltský svet. Každý rok 31.10., v deň Halloweenu, oslavovali na počesť svojho pohanského božstva, festival smrti. Členovia chodili od domu k domu a žiadali dary, neraz aj ľudské obete, pre svojho boha. V prípade odmietnutia vyslovovali nad dotyčným domom zlorečenie smrti, odkiaľ pochádza výraz „Trick alebo Treat" (zlorečenie alebo dar), jasnejšie povedané ak nie dar, tak zlorečenie. Na cestu si svietili vydlabanými repami, vyrezanými vo forme tváre, vo vnútri horela sviečka vyrobená zo sadla z predchádzajúcich ľudských obetí. Repy predstavovali ducha, ktorý robil ich zlorečenia účinnými. V 18. a 19. st. sa tento zvyk dostal do USA, kde repy nahradili tekvicami. Slovo Halloween pochádza od „All Hallows'Eve'' (predvečer Všetkých svätých). Sme v pokušení spojiť ho s kresťanskou tradíciou, ale jeho pôvod je úplne pohanský. Navyše, 31. október je „Nový rok" v kalendári čarodejníkov. „World Book Encyklopédia" vysvetľuje, že je to začiatok všetkého, čo je studené, temné a mŕtve.

Skryť Vypnúť reklamu

Milánsky arcibiskup kardinál Carlo Maria Martini kritizoval rastúci trend oslavovať Halloween aj v katolíckych krajinách. Povedal „Halloween je sviatok, ktorý je našej tradícii cudzí" a vyzval katolíkov, aby na sviatky Všetkých svätých a Spomienku zosnulých pestovali tradičnú úctu k zosnulým návštevou hrobov a obnovovali vieru vo vzkriesenie. (TK KBS)

Čo môžeme robiť my, ako sa ubránime tomuto „módnemu trendu" ?

Predovšetkým sa nezľaknúť a neobviňovať kohokoľvek. Je lepšie ľuďom vysvetľovať o čo tu ide. My dospelí máme zodpovednosť vychovať deti, chrániť ich srdcia, ich oči, ich duše pred stratou duchovnosti a pomáhať im zušľachťovať charakter ako aj rásť v Bohu. Vráťme Sviatku všetkých svätých svetlo, život a radosť z Boha, ktorý vstal z mŕtvych a dal nám nádej na večný život.

Skryť Vypnúť reklamu

Prevzaté z knihy: Anton Selecký: Diaľnica do pekla, r. 2000, vydal Magnifikat Bratslava (teologická recenzia ThDr. P. Leo Rúčka, OFM)

 

Lucia Trnková

Lucia Trnková

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Ťažká otázka, no skúsim ju zodpovedať. Som slobodná, pracujúca, v Bratislave žijúca, dane a odvody platiaca osoba s vlastným pohľadom na svet, v ktorom žijem. Myslím, že možnosť (ktorá tu 40rokov nebola) slobodne vyjadriť svoj názor, je princípom demokracie. A každý by ju mal podľa svojich možností a schopností primerane využiť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu