Existuje nespočetné množstvo tréningov, ktoré nás lákajú či už svojou náročnosťou, kreativitou alebo výnimočnosťou. Z cvičenia sa stal celosvetový fenomén. No ako si vybrať? Čo je to „správne“? Áno, všimli ste si dobre tie úvodzovky pri slovíčku „správne“. Podľa mojich skúseností môžem konštatovať, že neexistuje „správny“ alebo „nesprávny“ tréning, iba jeho prevedenie. Tu sa však dostávame k otázke: „Poznáme vôbec jednotlivé typy tréningov, ich zameranie a konečný efekt, ktorý môžeme nimi dosiahnuť?“. Každý tréning je špecifický, no existujú isté znaky, na základe ktorých môžeme definovať tieto tri typy:
„Kardio“ tréning – nazývaný tiež aeróbny tréning – vykonáva sa pri vyššej tepovej frekvencií (55 – 80 % maximálneho srdcového tepu) a dlhšie trvajúcej, plynulej činnosti. Predstavuje veľké výhody pre kardiovaskulárny systém (posilňujú sa veľké svalové skupiny, no najmä ten najdôležitejší sval v našom tele – srdce), pričom dochádza k neustálemu prísunu kyslíka do svalov. Zlepšuje sa tak krvný obeh ako aj kondícia. Jeho ďalším efektom je tiež spaľovanie tukov a teda i pomoc pri chudnutí. Takýto typ tréningu je výborný pre tých, ktorí chcú naštartovať seba a svoje telo. Pomocou kardio tréningu zvýšite cirkuláciu krvi, zrýchlite metabolizmus a taktiež môžete posilniť aj svoje mentálne zdravie. Udržuje totiž mozog v lepšej kondícií, rozvíja myslenie a tiež pomáha pri nadmernom strese, nespavosti či dokonca depresií.
Silový tréning – nazývaný tiež cvičenie proti odporu alebo cvičenie so záťažou – hlavnou úlohou tohto tréningu je rast svalovej hmoty, zvýšenie sily a zároveň zníženie množstva podkožného tuku. Okrem toho, odbúrava stres a zvyšuje sebavedomie, no tiež ego. Tento tréningový program je tvorený tzv. tréningovými jednotkami, pri ktorých je dôležitý výber a poradie cvikov, počet sérií, intenzita a dĺžka pauzy medzi sériami. Pri pojme silový tréning si väčšina z nás však predstaví veľkých svalovcov a ťažké činky, no je potrebné podotknúť, že tento tréning sa dá zamerať i na vyrysovanie a spevnenie svalstva (v takom prípade sa volia skôr „nižšie váhy“ a viac opakovaní). Výber silového tréningu teda vedie v konečnom dôsledku k zlepšeniu zdravotného stavu (podotýkam pri správnom prevedení jednotlivých cvikov), zvýšeniu športového výkonu, pozitívnym zmenám v telesnej stavbe a špecifickou výhodou je aj to, že prostredníctvom izolovaných cvikov sa viete zamerať na posilnenie konkrétnej svalovej skupiny alebo svalu. Keďže pri silovom tréningu sa vo veľkej miere využívajú už rôzne cvičebné pomôcky a záťaže, je skôr vhodný pre tých, ktorí už dokážu ovládať svoje telo a majú určitý svalový základ.
Funkčný tréning – primárnym cieľom tohto cvičenia je odstránenie našich „nedostatkov“, tzn. svalovej dysbalancie a naopak komplexné posilnenie vonkajšieho ako aj vnútorného svalstva. Pre tento typ tréningu je charakteristické využívanie prioritne pohybov telu vlastných. Pod tento typ tréningu radíme tiež i tzv. cvičenie s vlastnou váhou. Pre človeka začiatočníka je výborným úvodným tréningom, naučiť sa správne dýchanie a držanie tela. Až následne na to, je vhodné prechádzať na zložitejšie a komplexnejšie cviky a prípadné využívanie rôznych cvičebných pomôcok. Ak sa svojmu telu začnete venovať od úplných základov, postupne odstránite svalovú dysbalanciu a bolesti, prípadne zdravotné problémy s ňou spojené, posilníte ochabnuté svaly, zlepšíte elasticitu skrátených svalov, čím sa zlepší i vaše držanie tela. Okrem toho, získaná sila, ktorú nadobudnete popri tréningu, vám uľahčí pohyb v každodennom živote. Pre mňa osobne predstavuje tento tréning „základ základov“ pre každého človeka, pretože je to skvelý spôsob, ako spoznať svoje telo, naučiť sa s ním pracovať a ovládať ho.
Toto sú v skratke tri základne typy. Samozrejme, dnes sa stretnete s viacerými názvami. Existuje obrovské množstvo cvičení, no všetky majú svoj pôvod zakotvený v niektorých, vyššie spomenutých tréningoch. Na základe mojich skúseností, je najefektívnejšie, ak si vytvoríte kombináciu aspoň dvoch z nich a striedate ich podľa potreby a stanovených cieľov. Netreba však zabúdať, že skôr než začnete s určovaním cieľov a výberom tréningového plánu, dajte si tú námahu a zistite v akom fyzickom a zdravotnom stave aktuálne ste. Od toho sa následne odvíjajte. Naučte sa najprv ovládať svoje telo, pracovať s ním a až tak pridávajte záťaže navyše.