Destigmatizácia psychóz

Písmo: A- | A+

„Moje nevedomie možno vytvára osobnosť, ktorou niesom ja, ktorá však trvá na tom, že vyjadrí svoj názor.“ (C.G.Jung, Červená kniha, Portál2013)

Práve čítate príspevky a citáty z našej pripravovanej knihy o destigmatizácii psychóz. Vzhľadom na skutočnosť, že vydavateľ, ktorý by nám knihu vydal pýta za ňu nekresťanské peniaze, sme sa rozhodli ju zdieľať s vami na tomto mieste. Zachovávam vernosť udalostí a žiadny osobný príbeh by sa nemal zamieňať za beletriu. Sú to autentické príbehy a prežívania. Sú zoradené do krátkych kapitol. Nech sa páči, na úvod:

Asi od trinástich rokov mám otvorený kontakt s astrálom, svetom duchov a neviditeľných bytostí,  a od vtedy mám veľa spirituálnych zážitkov. A preto boli sprvoti nespozorované príznaky mojej choroby s neskorým začiatkom spojené práve s týmto iným pohľadom. Psychospirituálna kríza? Organická porucha činnosti mozgu? Jedno aj druhé sa spájalo v zážitkoch mimozmyslového vnímania a mimotelové výlety. O to ťažšie to pre mňa bolo, sa v tom vyznať, keď choroba prepukla. Moja choroba dlhodobo spala a zobudila sa vtedy, keď som sa rozviedla a ocitla som sa po rozchode bez detí a bez domova. Po toľkých rokoch trápenia a depresií som opäť spokojná. Moje príznaky sa spustili pred tromi rokmi,  takže choroba je čerstvá v dobe, keď píšem tento príspevok.
Cieľom príspevku je podporiť, informovať čitateľa, že na svoje problémy nie je sám a že nás je veľa takých, ktorí máme poruchu činnosti neurotransmiterov v mozgu, teda poruchu činnosti mozgu a verejnosť nás vníma ako bláznov, alebo duševne chorých. (Neurotransmiter je chemická látka uvoľňovaná z nervového zakončenia na synapsii. Slúži na prenos impulzu cez synaptickú štrbinu a umožňuje tak ďalšie šírenie podráždenia (v nervovom systéme) alebo vyvolanie určitej reakcie (sťah svalu, vyprázdnenie žľazy). Neurotransmitery sa delia na excitačné - s budivým účinkom a inhibičné s tlmivým účinkom. K najznámejším neurotransmiterom patria noradrenalín (sympatický nervový systém), acetylcholín (napr. parasympatický nervový systém), dopamín, serotonín, GABA, glutamát, glycín, neuropeptidy a iné. Niektoré neurotrasmitery majú súčasne charakter hormónov, vyskytujú sa aj mimo nervový systém a môžu mať aj vzťahy k iným systémom, napr. imunitnému. Poruchy neurotrasmiterov spôsobujú niektoré neurologické a psychiatrické choroby:

Z nášho pohľadu nejde o duševné choroby, ale o organické poruchy činnosti mozgu. V našom prípade ide o príspevky, kde psychiatrickí pacienti vyjadrujú svoje pocity, vnímanie seba ako chorého a spôsoby, ako sa s tým vysporiadavali. Ich úlohou je meniť postoje verejnosti, no aj samotných znevýhodnených ľudí práve poškodením či poruchou činnosti mozgu. Znížiť stigmatizáciu, negatívne nálepkovanie chorých ľudí a ich blízkych. Porucha činnosti prenášačov nervových vzruchov medzi synapsiami (Synapsia (z gr.syn = spolu, haptein = chopiť) je miesto styku medzi neurónmi alebo medzi neurónmi a inými bunkami. Slúži na prenos vzruchov z bunky do bunky, väčšinou jednosmerne.) je typická práve pre schizofréniu alebo depresiu. Pre ilustráciu si pozrite Veľkofilm o schizofrénii, Rein men, Čistá duša a iné. Serotonín, dopamín, noradrenalín a iné. To sú látky, ktoré sú pre náš vnútorný život veľmi podstatné a sú to práve tie látky, ktorých nerovnováha spôsobuje ochorenia, ktoré nazývame duševné alebo psychické. Pekne to napísala Mária, ktorá chce podporiť práve Vás, psychiatrických pacientov, aby ste sa nevzdávali a vedeli, že na to nieste sami.
„Preto som sa rozhodla napísať Vám tento môj príbeh. Aby to bremeno, ktoré nesiete, vzhľadom na ochorenie psychické, aby ste to nehodnotili ako definitívu. Dnes sú veľké možnosti liečenia psychiatrických ochorení. Jednak  farmakologické, ale aj terapeutické, sociálna integrácia a podobne.  Existujú občianske združenia na pomoc psychiatrickým pacientom, ich rodinám a priateľom. Ja sama zo svojej životnej skúsenosti Vám radím neuzatvárať sa v kruhu svojich ťažkostí. Komunikujte so svojimi blízkymi, s lekárom, naučte sa pomenovať svoje pocity, aby Vám bola včas poskytnutá pomoc. Ak sa dostanete so svojimi ťažkosťami na lôžkové oddelenie psychiatrickej nemocnice, rešpektujte liečbu a dôverujte svojmu lekárovi. V danej situácii je to pre Vás človek číslo 1vo Vašom bytí. Po návrate z nemocnice môžete mať rôzne ťažkosti, ktoré súvisia s návratom do „civilného života“.  Odporúčam Vám navštevovať denný stacionár. Tu pozvoľne budete fungovať v režime a plnohodnotne prežijete svoj čas. Vaši blízki sa budú môcť spoľahnúť, že ste v dobrých rukách. Vy sa naučíte fungovať „vonku“ z nemocnice. A odtiaľto je len malý krôčik vrátenia sa do života plnohodnotne.  Faktom ale zostáva, že by ste mali stále spolupracovať so svojím psychiatrom. Dozvedieť sa čo najviac o prognózach Vášho zdravotného stavu. Prosím Vás, nerobte chybu, nevysadzujte si lieky sami. Všetky zmeny konzultujte s ošetrujúcim lekárom. Len tak sa Vám podarí vyjsť z choroby a vrátiť sa do života.  Ja ďakujem všetkým lekárom, ktorí mi pomohli a dodnes pomáhajú. Verím im a ďakujem za pomoc a šancu, ktorú mi dali. Nebola som vždy ústretový pacient, a veľmi nemám byť prečo hrdá na to, čo som „absolvovala“ v relapsoch, ale naučila som sa žiť a nepozerať na to, čo bolo zlé. Len tak môžem ísť ďalej.“

Skryť Zatvoriť reklamu