O znížení nákladov v zdravotníctve.

Novy minister prišiel so staronovou myšlienkou znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť, lebo sú už neúmerné vysoké. Isto chvály hodna myšlienka. Akým činom ju však zmeniť na skutočnosť? Jednoduché. Miesto lieku lekár predpiše účinnú latku. Toť je vec ktorá ma zaujala v správach a čo spôsobilo, že hodnú chvíľu uvažujem nad tým či pán minister si z nás uťahuje, alebo tomu ja zase vôbec nerozumiem. A dôvod?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Nie som ani zdravotník ani ekonóm, ale sčítať a odčítať viem a dokonca mám aj reálnu ekonomickú prax – môj fungujúci domáci rozpočet. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že miesto spojenia zníženie nákladov by malo byt zmena prerozdelenia nákladov podľa.... Ale k veci.

Na to, aby fungovala zdravotná starostlivosť, je potrebne splniť niekoľko požiadaviek. Od miesta kde sa bude vykonávať, cez prostriedky akými sa bude vykonávať , až po ľudí, ktorí to budú vykonávať. V tomto reťazci všetci a všetko ma svoju cenu (zámerné nepíšem o hodnote). A táto cena je najslabšie miesto celého reťazca. Dôvod? Aby niečo zdravo fungovalo v našej kapitalistickej spoločnosti, musí to produkovať zisk. Čo to je v praxi? No miesto kde sú zdravotníci musí vytvoriť zisk (minimálne taký aby bolo prevádzky schopne a bolo z čoho žít aj opravovať) Dodávatelia všetkých potrebných pomôcok a liečiv zisk potrebujú tiež. No a nakoniec potrebujeme zaplatiť aj ľudí a platy tiež musia rast.  Podčiarkneme a zrátame. Výsledok? Všetci potrebujú získať stále viac peňazí. Iba pán minister v tejto rovnici povedal, že ušetrí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mojej domácnosti platí podobná paralela, že ak všetci okolo mňa (výrobcovia energii, vody, potravín atd.) potrebujú zarobiť (získať viac peňazí), tak automaticky na udržanie štandardu a behu domácnosti sa moje vydaje zvyšujú. Ja v svojej domácnosti fungujem ako štát – teda zaisťujem financie pre fungovanie rovnako ako štát zaisťuje financie pre fungovanie zdravotníctva. Preto som sa rozhodol vyskúšať novy model šetrenia (predpisovanie účinnej latky) aj u mňa doma. Však keď minister tvrdí, že to ide tak isto aj u mňa tiež!

Na mojom zozname pre zabezpečenie chodu domácnosti mam napísané: účinná latka pre výživu, účinná latka pre oblečenie, účinná latka pre inkaso, účinná latka na cestovanie a tak ďalej a tak podobne. Podčiarkol som to a porátal. Výsledok? Najúčinnejšou latkou sa pre mňa stali peniaze a potrebujem ich. Tým že ich potrebujú aj ti čo stanovujú cenu svojich produktov a služieb potrebujem ich stále viac a viac iba na zabezpečenie základného chodu mojej domácnosti. Stále mi vychádza, že ak chcem šetriť, tak musím kdesi na čomsi ubrať, ale tým znížim dotyčným zisk a mne môj životný štandard. A tak mňa osobne novy model šetrenia aplikovaný v mojej domácnosti sklamal. Neušetril som nič. A to je dôvod, prečo mam pocit, že ani štát neušetrí a pán minister miesto slova úspora mal povedať prerozdelenie. Či sa mýlim?

Ľudovít Gallik

Ľudovít Gallik

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek z národa zvaného ľudstvo. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéZo životaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu