Qobet al-Sachra

Jeruzalem je biele mesto, všetky stavby starého mesta sú ladené do biela a stavebné povolenie sa udelí, iba ak výsledná stavba bude ladiť so zvyškom. Len čo doň vstúpite, máte pocit, že celý žiari. Ale niečo žiari za Davidovými hradbami predsalen o čosi viac. Nie je to biele, dokonca je to pomerne farebné a veľmi, veľmi krásne. Čo je to?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Skalný dóm

Čiže Qobet al-Sachra. Postavený bol v rokoch 687 až 691 kalifom Abd al-Malikom a počas križiakcych výprav bol augustínskym rádom používaný ako kostol. Po Saladinovom víťaztve bol kríž na vrchole kupoly vymenený za polmesiac a Skalný dóm sa znovu moslimskou svätinou.

Každému, kto navštívi Jeruzalem a nemá zakázané ísť hore, to nielen že odporúčam, ale prikazujem! Keď to zmeškáte, budete celý život ľutovať.

Je to dych vyrážajúce. Vnútri je to vraj rovnako krásne, ak nie ešte viac. Ako cudzinec sa tam však dostanete iba s miestnym sprievodom, ktorý vám to všetko dopredu dohodne. Mne sa to, žial, nepodarilo, ale pevne verím, že sa to ešte podarí. Budúci rok napríklad, inshallah!

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže sa vám stať, že na vás (ženy a dievčatá) budú kričať, nech si zakryjete vlasy. Vtedy je najlepšie sa pridať k veľkej skupine nordicky vyzerajúcich turistov, tým dajú väčší pokoj. Ale keď si chcete naozaj v kľude vychutnať tú krásu, neplánujte návštevu spontánne, ale nachystajte sa - dlhé rukávy, dlhá sukna, nekrikľavé farby...A hneď je to iný zážitok! Po ruke by ste tiež predsalen mali mať tú šatku. Z rešpektu k svätým miestam iných.

Okolo je čosi ako malý park. Ľudia tam chodia oddychovať a tráviť teplé poobedia v tieni stromov. Trošku mi to prípomínalo bratislavskú Medickú záhradu, len s poriadnou dávkou orientu.

Skryť Vypnúť reklamu

Viem, že by som nemala uverejňovať, a vlastne vôbec robiť fotky, kde sú zahalené dievčatá bez ich dovolenia. Sú to však krásne fotky a vybrala som také, kde sa nedajú rozoznať tváre, tak dúfam, že tým nikomu neublížim, keď sa s vami o tú nádheru podelím.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A pre úplnú kompletnosť aj mešita al-Aksá. Je hneď oproti Skalnému Dómu. Prvá fotka v poradí je vlastne akoby z pohľadu tejto mešity.

Obrázok blogu
Ranya Malovičová

Ranya Malovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka politických vied so zameraním na Blízky a Stredný Východ na Institut d'études politiques de Paris. Momentálne v Káhire. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTak toto som ja...Môj židovský svetDopisy z púšteDopisy z FrancúzskaRodina mojaTancuj, tancuj, vykrúcajTaké všeličoSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu