American Cabaret

Napriek tomu, že by vám teraz na myseľ mohol vyskočiť obraz polonahých tanečníc v mini-kostýmoch v nejakom zadymenom klube v New Yorku, ide len o názov ďalšieho zo štýlov orientálneho brušného tanca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

A ako vám je už medzitým z názvu určite všetkým jasné, ide o štýl vlastný spojeným štátom americkým, dnes rozšírený vďaka globalizácii po celom svete.
Základ leží v tradičnom orientálnom tanci, pričom sa miešajú rôzne štýly.

Ešte v polovici minulého storočia nebolo cestovanie za oceán také bežné. Video tiež vlastnil málokto a ešte menej ľudí vlastnilo videokameru. A tak bolo americkým tanečníčkami k dispozícii minimum zdrojov, čo ich viedlo k vlastnej tvorivosti. Dnes už hlavne americké tanečnice patria k svetovej špičke, práve preto, že majú veľké možnosti dôkladne študovať tento druh tanca (možnosti o akých môžeme tu len sladko snívať).
Čo sú teda charakteristiky tohto štýlu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to tanec postavený takmer výlučne pre show (alebo pekne po slovensky - šou) - kroky a variácie sú efektné, ich cieľom je hlavne ulahodiť oku. Využívajú sa dramatické a často veľké pohyby vystretými rukami, veľmi je cítiť vplyv baletu.

Veľký vplyv má egytpský štýl, pričom sa však vo veľkom využívajú prvky a kombinácie na zemi - tento štýl má totiž o čosi voľnejšie pravidlá ako ten čisto egyptský či turecký .

Využívanie všelijakých rekvizít je špecialitou tohto štýlu. Závoj je jeho pevnou súčasťou. A dokonca nielen jeden! Veľmi populárne sú choreografie s dvoma závojmi a dokonca americká tanečnica Petite Jamila tancuje aj so štyrmi závojmi (žial som z toho zatiaľ videla len fotky, ale tu nájdete krátku ukážku jej tanca s dvoma). Na hlave sa balansujú buď podnosy so sviečkami alebo meče či šable. Novinkou je takisto raqs assaya s dvoma paličkami.

SkryťVypnúť reklamu

Skupinové choreografie sú veľmi bežné a skoro každá dobrá tanečnica má svoju tanečnú skupinu, zloženú buď zo svojich žiačok alebo lektoriek toho istého štúdia.

Šou v štýle american cabaret má niekoľko špecifík. Hlavne preto, že väčšina tanečníc vystupuje v reštauráciach a rôznych podnikoch či na festivaloch, ich čas a priestor je obmedzený. Len máloktoré menia počas večera kostým, ako je to bežne u egyptských tanečníc, ktoré sprevádza aj live orchester (o ktorý sa, mimochodom, musia postarať samé - najať hudobníkov, nechať si skomponovať hudbu). Aj live hudba je pomerne zdriedkavá. Väčšina tanečníc tancuje na nahratú hudbu a dĺžka jedného tanca najčastejšie nepresahuje päť minút (Shira na svojej stránke píše, že americké obecenstvo je tak zvyknuté na časté reklamy v televízii a pesničky z rádia, že dlhšie sústredenie sa nie je možné....). V Egypte pritom dĺžka jednej skladby môže byť až 15 minút!

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že tanečnica vo veľkom využíva prvky moderného tanca, a mieša krokové variácie halabala (napr. bollywood + balet + egypt + hiphop), volá sa to fusion. Niektoré tanečníčky na Slovensku majú práve takýto štýl, aj keď si to nechcú pripustiť....(možno si toho samé nie sú vedomé a pokladajú svoj štýl za "čistý"; ale to je už iný príbeh).

Ale fusion, to je uz kapitola sama o sebe...

Ranya Malovičová

Ranya Malovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Študentka politických vied so zameraním na Blízky a Stredný Východ na Institut d'études politiques de Paris. Momentálne v Káhire. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTak toto som ja...Môj židovský svetDopisy z púšteDopisy z FrancúzskaRodina mojaTancuj, tancuj, vykrúcajTaké všeličoSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu