Aj ja patrím do tejto skupiny ľudí. Aj keď asi je vhodnejšie používať termín "osobné meno", ako by sa správne aj malo. Lebo napríklad ja nie som pokrstená. Takže nemám krstné meno...Ale to už sa zamotávam a píšem o niečom úplne inom ako som vlastne chcela.
Takže teda. Mám dve osobné mená. Pekne krásne v rodnom liste. Nie je to už ten taký socialistický, ktoré som sa pred časom s miernym smútkom vzdávala, pretože meno Ranya samozrejme, v čase môjho narodenia nehrozilo. Zapísanie do matriky prišlo až neskôr.
Tak či onak, s týmto menom sa do určitej (učite veľkej) miery stotožňujem. A používam ho pri semi-oficiálnych a neoficiálnych príležitostiach. Prečo len vtedy? Pretože inak to nejde!
Posledný príklad (inač najčastejšie sú to problémy takéhoto typu): Došiel mi honorár od Petit Press-u, vypísaná poukážka na meno Ranya Malovičová. Idem si pekne-krásne na poštu, tralala, postavím sa k okienku a podám ujovi poukážku a občiansky. Ujo si doklady premeria, premeria si i mňa a - "vám to nemôžem vyplatiť, veď to nie ste vy". Ale ak si myslíte, že ma to zaskočilo, ste na omyle. Ja som bola, prosím pekne, pripavená na to. Šikovne vytiahnem svoj rodný list, na prekvapenie tetušky za mnou, ktorej očividne nestačia zápletky z telenoviel a dodržiavala diskrétnu vzdialenosť celých 40 centimentrov! Lenže, tieto "nové" rodné listy, na rozdiel od tých spred ´89 sú celá A4 a netransportujú sa tak ľahko. Pri každej takejto príležitosti som teda povinná vláčiť zo sebou rodný list (alebo jeho notársky overenú kópiu). A pýtam sa - prečo?
Podľa zákona môže mať každý občan SR tri osobné mená. Dnes už sa dopĺňajú celkom ľahko, aj tie nezvyklejšie, a už naozaj nie sú také problémy, že si doslova musíte "vydupať" Dagmar či Ester namiesto Dagmara a Estera (bŕŕŕ, ale to fakt znie hrozne), ako kedysi. Tety na matrike sú veľmi ochotné a aj keď mne chviľu hrozilo, že budem musieť doniesť potvrdenie z izraelského veľvyslanectva, že meno Ranya existuje a používa sa, urobili naozaj všetko preto, aby k tomu nedošlo a nakoniec to naozaj ani nebolo treba. A celé to stálo 70,- sk (a tuším stále stojí....len či aj bude - keď sa nebude platiť u lekára, treba peniaze zohnať inde). No nekúp to!
A tak som po čase, rozhodnutá, že si to teda nechám zvečniť aj v občianskom (a v domnení, že dokonca musím, lebo som si myslela, že občiansky preukaz musí korešpondovať s rodným listom) som volala na príslušný úrad, čo treba vybaviť a vyplniť a tak. A vtedy to prišlo.
Zákon nepovoluje v občianskom preukaze (ani v pase) mať zápisané druhé (ani tretie) občianske meno! Len prvé. Nechápavo sa dívam na svoj občiansky preukaz. A ako sa dívam, tak sa dívam, je tam po anglicky napísane "given names" pri kolonke "meno". Given names, hmmmm....given names. Teda neviem, asi by mi mali zhoršiť moju jednotku z maturity z angličtiny, lebo doteraz som si myslela, že to je množné číslo.
Tak teda sa pýtam - aká je to logika povoliť viacero mien, ale nepovoliť ich používať?!? To fakt budem navždy odsúdená používať svoje meno len sekundárne? Chvíľu sa to dá...ale navždy?
Tak teda, pán Róbert, myslím, že keby ste zákonom povolili mať v občianskom všetky mená, aspoň niečo by sa Vám podarilo dobre.