Oriyantal tansi

Toto slovné spojenie je tureckým ekvivalentom arabského raks sharki. Aj keď v preklade do slovenčiny to môže oboje znamenať to isté, je rozdiel či použijete to arabské, alebo to turecké.Čím sa odlišuje turecký štýl brušného tanca od ostatných?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Po prvé treba povedať, že hlavným centrom tanca zostáva Egypt a aj turecký štýl sa ním inšpiruje. Dobrým príkladom je napríklad raks assaya, tanec s palickou, ktorý vôbec, ale vôbec nemá nič spoločné s tureckou tanečnou tradíciou. Naživo som síce raks assaya v tureckom podaní nevidela, ale určite bude vyzerať inak, ako ten egyptský. Rovnaký prípad je aj shamadan.
Turecký štýl má tendenciu všetko zveličovať. Tiež ide o eleganciu, ale je to poriadne divoká elegancia. Shimmy je veľmi dôrazné, všetkými častami tela (dobrým príkladom takého shimmy je napríklad Ansuya, aj keď netancuje čisto turecký štýl, je to taký ten "jej"). Kto je zvyknutý na to egyptské, môže sa na prvýkrát trochu preľaknúť. Ale dojem je naozaj dobrý.
Tento štýl je aj oveľa akrobatickejší. Točenia sú divokejšie a svižnejšie. Robia sa rôzne záklony, či už v stoji, alebo v kľaku (pozn. autorky: dobrá tanečnica sa nikdy nezakloní od divákov, vystavujúc svoj rozkrok...nech vám povie hocikto čokoľvek!). Robí sa obrovské množstvo prvkov na zemi (keďže tieto, na rozdiel od Egypta, zakázané nie sú), ležiac na boku, kľačiac, na kolene jednej nohy. V týchto prvkoch sú veľmi efektné shimmy a keď ich tanečnica v týchto pózach vie robiť, naozaj o sebe môže hovoriť, že je dobrá.
Hrudník sa využíva viac, ako v egyptskom štýle, ale niektoré tanečnice v tureckých lokáloch sú natoľko ovplyvnené egyptskými tanečnicami, že ho využívajú minimálne.
Závoj sa používa často aj na dĺžku jednej celej choreografie a robí sa s ním mnoho nádherných prvkov. Veľa sa používajú prstové činelky, po turecky zill. Spôsob akým sa hrajú sa pritom odlišuje od egyptského. Pre ucho to môže znieť rovnako, rozdiel je hlavne v kombinácii rúk.
Občas môžete v tureckých hoteloch, kde pre turistov robia predstavenie brušných tanečníc, vidieť skupinovú choreografiu, ale väčšinou ide buď o otvárací, alebo naopak, záverečný prídavkový tanec, aby sa ukázali všetci účinkujúci naraz.
Typické rytmy a štýli hudby sú karsilama, čifteteli (toto je pre začínajúce tanečnice pomerne zložitý a nezvyklý 9/8 takt). Viac o týchto štýloch hudby, a všeličom inom, sa dozviete tu. Na stránke sú aj fotky z rôznych tureckých lokálov a reportáž k nim.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamouRanya Malovičová

Ranya Malovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Študentka politických vied so zameraním na Blízky a Stredný Východ na Institut d'études politiques de Paris. Momentálne v Káhire. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTak toto som ja...Môj židovský svetDopisy z púšteDopisy z FrancúzskaRodina mojaTancuj, tancuj, vykrúcajTaké všeličoSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu