O ciganoch 2

Medzi ľuďmi  je taký názor, že ten, čo vyrieši cigánsku otázku si zaslúži Nobelovu cenu. Cigáni sa premenovali  na Rómov. Róm znamená človek. Čo potom znamená  Neróm?  Vyzerá tak, že Nečlovek.Vo svete  ich poznajú pod rôznymi menami , najviac je to slovo blízke  nášmu slovu Cigán. To slovo je aj v našom  slovenskom slovníku. Prečo by sme vo svojom jazyku mali používať  cigánske slova? Nás volajú Cigáni Gádžo  vo svojom jazyku a nevadí nám to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Keď v dávnej minulosti prišli Germáni na návštevu k Čechom, nič nehovorili, len sa dívali.Za to ,že boli ticho, ako keby nevedeli hovoriť ich Česi pomenovali že sú nemí, teda Nemci. Dodnes ich takto voláme a nikto sa za to nehnevá. Sloveso cigániť sa pravdepodobne odvodzuje od názvu etnika, od jeho určitej charakteristiky. Mnohí ľudia hádžu vinu za terajší stav cigánskej otázky na hlavu komunistov. Ale za 20 rokov ktoré odvtedy ubehli sa situácia dramaticky zhoršila. Prax ukázala, že na toto etnikum pôsobia zákony odlišne, ako na ostatých ľudí v štáte. Problémy s nimi sú nielen u nás, ale aj v Rumunsku, Maďarsku a v Čechách, ale aj inde. Česi pomenovávajú problémy oveľa adresnejšie ,účinnejšie ich riešia, pričom pomer počtu Cigánov k majorite je úplne odlišný. Politici u nás sú zvyknutí biť sa do pŕs a na problém s Cigánmi odpovedať naša vina, naša vina , naša preveľká vina. Etnikum, ktoré sa nespráva konformne, v očiach západnej civilizácie, ktorej sme súčasťou, teda sa správa deviantne a teda aj extrémne. Toto etnikum je od povinnosti oslobodené. Prečo? Pre možné čachre pri voľbách, lebo mnohí zadubenci za úplatok v hodnote cigarety volia tak, ako si darca praje? Ťažké to majú aj starostovia v zmiešaných obciach a je pre nich výhodné byť s Cigánmi zadobre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká je pracovná náplň v cigánskych getách, najmä mestských? Dlho do noci sa zabávajú. Potom pozerajú hlavne erotické a kriminálne programy. A do rána nacvičujú, čo sa naučili. Doobeda sa spí. Však do práce netreba ísť. A s rodičmi spia aj deti , i školopovinné. Ale podívajte sa im do tváre. Vyžaruje z nej viac šťastia, ako u ľudí z majority, ktorí na nich pracujú.

Celé generácie sú schopní sťažovať sa a nechať sa ľutovať, že nemajú pitnú vodu. Pevne verím, že pod vedením pána moderátora Rozborila, ak utvorí dve súťažiace družstvá zo zaháľajúcich Cigánov a dá im len rýle, vedra a povrazy na vyťahovanie hliny, tak za jeden deň vykopú hneď dve studne. Len koľko sily treba na ukradnutie dreva v lese a privezenie do osady na detskom kočíku. A koľko na rozbitie panelov, aby z nich vybrali železo a predali ho v zberných surovinách.

SkryťVypnúť reklamu

Názor niektorých politikov, posledne pána Kocába z Čiech je taký, že Cigánov treba rozptýliť pomedzi ostatných. Snahu takých politikov treba oceniť, keď pôjdu príkladom. Ba ešte lepšie by bolo, aby sa oni medzi Cigánov rozptýlili. A pán Kocáb by iste vedel veľa urobiť aj na poli hudobnej osvety ak by býval v cigánskom gete.

Nečinnosť vlády aj vlád iných krajín vytvára priestor pre vznik iniciatív ,rozhodnutých riešiť príživnícke a kriminálne správania problémového etnika. Onálepkovaní sú ako extrémisti, alebo fašisti. Ich zhromaždenia tvrdo vláda potláča, prostredníctvom polície. Ale policajti najlepšie vedia, kto najviac porušuje zákony a vedia i to, že iný ako telesný trest na niektorú skupinu obyvateľov Slovenska nie je účinný. V poslednej dobe, nech zasiahla polícia akokoľvek, bolo to vyhodnotené ako neadekvátny zásah. Z uvedeného vyplýva že ani policajti to nemajú ľahké. Terajšia vládna a politická garnitúra už asi zabudla, že jej moc vydobyli demonštranti. Dnešní demonštranti jej už nevoňajú. A políciu ženú tak ,ako kritizovaný režim pred rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Cigáni si zvolili iný spôsob života. Nech ho majú. Ale nech žijú zo svojho a za svoje. Vyhrážajú sa, že odídu z krajiny a mnohí tak aj robia. Ale aj tam robia neplechy a tým zlý dojem na Slovensko.

V Anglicku ich už poznajú. Aj vďaka ním naša a anglická polícia úzko spolupracujú. Napokon sa vracajú, niekedy aj na náklady štátu. Naše zákony majú málokedy ostré zuby. Pritom ten istý trest je pre jedného veľký, pre iného to ani nie je trest. Pre bezdomovca ktorý v zime pri -20 stupňov C rozbije výklad zlatníctva je basa vykúpením, veď inak by zmrzol. Pranier v masmédiách, či peňažný trest je pre niekoho veľkým trestom a pre iného nie . A ten peňažný je u Cigánov nevymáhateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to s riešením cigánskej problematiky? Uvádza sa , že Cigáni sú tu tak 600-700rokov.Pripadá niekomu také obdobie krátke na socializáciu? Aké predpoklady potom majú projekty na socializáciu v trvaní 5 rokov? Stále sa hľadajú nejaké vysoko kvalifikované názory odborníkov na riešenie „rómskej problematiky“, ktoré neprekročia verbálnu a názorovú hranicu a sú len mlátením už sto ráz mlátenej slamy. Prečo sa neopierajú o merateľné zistenia a dokázateľné argumenty? Za ťažké peniaze odborníci „monitorujú, alebo mapujú“ situáciu. Prípadne robia analýzu verejných politík. Ale opýtajte sa na základné údaje. Kto sa počíta za „Róma“ a koľko ich vlastne je? Odpoveď je, že tak od

80000 do 500000. Pekné mapovanie. Prečo sa Cigáni pri sčítaní nehlásia k svojmu etniku? Údajne z obavy pred diskrimináciou. A pomôže im to, ak sa prihlásia k Slovákom , alebo Maďarom? Nie. A pomôže to nejako Slovákom, alebo Maďarom? Nie, skôr naopak. Cigáni majú už niekoľko organizácii, presadzujúcich ich záujmy .Pritom hlavný arzenál zbraní, ktoré ich chránia predstavujú tri pojmy: diskriminácia, predsudok a rasová neznášanlivosť. Nimi zdôvodňujú svoj vzťah k majorite. Paradoxne opačne tieto zbrane neúčinkujú.

Dnešná spoločnosť zavrhla plánovité hospodárenie a aj slovíčko plánovanie nie je obľúbené. Aby to nebolo také nápadné, začalo sa používať slovo projekt. Pričom projekt je v podstate podrobný plán. Tie projekty sa robia. V móde sú pilotné programy na riešenie „Rómskej problematiky“. Vynakladá sa na nich množstvo peňazí, aby sa dokazovalo, že sa niečo robí. Ale oni svoju pilotnosť neprekročia. Prečo? Niet partnera v rozhodovacej sfére. A ak by sa našiel, nazeral ba na problematiku riešenia cigánskej otázky nesprávnym spôsobom. Navyše vládny orgán by asi postupoval represívne. A to nie je to ,čo Cigáni potrebujú. A tak všetko ostáva v rovine písania koncepcií a občas sa opráši niektorá zo stratégii v archíve. Peniaze sa míňajú a výsledok je skôr opačný. Oproti socializmu sa Cigáni odnaučili chodiť do zamestnania, zdokonalili sa vo využívaní detských prídavkov a sociálnych výhod , zvýšila sa kriminalita a množia sa infekčné choroby. A množia sa hlavne oni. S množstvom Cigánov rastie aj ich problém. Stimulovaný je štátom prostredníctvom rodinných prídavkov a sociálnych výhod pre nepracujúcich. Ten má za následok exponenciálne rozmnožovanie neproduktívnej časti obyvateľstva. Zotrvanie takéhoto stavu veští skorú katastrofu.

Cigáni ani nemajú snahu niečo na tom zmeniť. Veľa ich detí chodí do špeciálnych škôl. V nich je na žiaka vyšší rozpočet .Nadaný cigánsky chlapec chcel ísť silou mocou do takej školy. Prečo? Okrem toho , že tam mal kamarátov hlavný dôvod bol takýto: nič tam nerobia a všetko majú zadarmo. Jemu nevadí, že tam bude s takými, ktorých psychologická diagnóza môže byť považovaná za hrubú nadávku.

Očividne na pracujúce obyvateľstvo detské prídavky majú zanedbateľný stimulačný účinok. Vydávajú a ženia sa neskoro .Takisto pre potomstvo sa rozhodujú neskoro a v malom počte.

Skúsme sa pozrieť na hlavné argumenty Cigánov voči majorite z inej strany. Exponenciálnym nárastom populácie nepracujúcich, to jest príživníkov, sa správajú extrémne. A tým, že parazitujú na inom ako vlastnom obyvateľstve sa správajú rasisticky. A predsudky, ktoré sú voči nim ,sú spravidla oprávnené. Veď tých čo pracujú je ako šafranu. Viete si predstaviť, čo by sa stalo , ak by raz neboli rodinné prídavky? Občianska vojna. Terajší stav si Cigáni pochvaľujú a jeden druhého posmeľujú, že "jebať treba a nie robiť. " A ak človek zablúdi do cigánskej enklávy a evidentne tam nemá konkrétnu úlohu, prežíva to, čo spisovateľ Boris Filan vo Vietname, v reštaurácii, kde pripravujú pokrmy zo psov.

Ak by niekto pomenoval Cigána „Ty cigánsky diabol,“ určite by to malo nepríjemnú dohru od osôb toho etnika preklínaním počnúc obviňovaním z rasizmu pokračujúc a fyzickým útokom končiac. O život by išlo v blízkosti tlupy neznámych Cigánov. A pritom hudobné teleso s názvom „Cigánski diabli“ si uctí každý. Klobúk dole pred takými majstrami v hudbe , ale aj inak inteligentnými a rozhľadenými ľuďmi. A pomenovali sa tak sami. V tomto prípade pomenovanie Cigán znie obdivuhodne a nie odsudzujúco.

Milan Mantič

Milan Mantič

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý učiteľ. Dôchodca. Záhradkár. Zoznam autorových rubrík:  SpoločenskéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu