O Maďaroch

Pracoval som takmer tridsať rokov v prostredí, kde takmer všetci vedia a rozprávajú po maďarsky. Ja maďarčinu neovládam. Poznám niekoľko slov, ale súvislej vete nerozumiem. Napriek tomu musím povedať, že sa mi s tým kolektívom ľudí výborne spolupracovalo. Vážim si taktnosť, ktorú zachovávali. V momente, keď zbadali, že niekto maďarsky nerozumie, začali rozprávať po slovensky. Nikdy som nepociťoval, že nerozumiem, alebo sa nemôžem zapojiť do rozhovoru. Zo začiatku sa mi zdalo divné, že si všetci chlapi podávali ruky, keď prišli do práce, alebo keď odchádzali . Ak som niekomu zabudol podať ruku, opýtal sa ma, či sa hnevám. Zdá sa mi, že už aj Slováci si teraz častejšie podávajú ruky. Autobusy prichádzajúce zo smeru, kde žijú Maďari boli znečistené od slnečnicových šupiek. Takisto v laviciach žiakov boli slnečnicové šupky. Pri názoroch na politiku sme nie vždy mali rovnaké názory, ale nikdy sme sa nehádali. Najvážnejšou bola výhrada, že štát viac investuje do severných okresov, ako do južných, obývaných Maďarmi. Mysleli hlavne na cesty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V minulom roku sme boli so žiakmi na potravinárskej výstave v Budapešti. Výstava bola medzinárodná. Expozície aj ľudia boli z rôznych krajín. Hotový mnohojazyčný Babylon. Väčšina žiakov rozpráva slovensky aj maďarsky. Ale nie všetci aj maďarsky. Dávali sme im pokyny, kde sa sústrediť a ako sa zaregistrovať. Jeden člen maďarskej bezpečnostnej služby mi vytrvalo niečo kričal. Opýtal som sa kolegu, ktorý vie maďarsky, o čo ide. Po otáľaní mi prezradil . Vraj máme rozprávať ľudskou rečou - rozumej maďarskou. Rozčúlil som sa. Veď maďarčina a jazyk Cigánov sú v Európe cudzie s nijakým iným nie príbuzné jazyky ázijského pôvodu. Európe sú vlastné germánske, románske a slovanské jazyky. Maďarské kmene po ich porážke učili Slovania obrábať zem. Na základoch rozpadnutej Veľkomoravskej ríše bolo postavené Uhorsko, využívajúc vybudovaný systém riadenia štátu, ktorý prebrali aj s tradičným župným usporiadaním a zavedeným náboženstvom.
Aká je história Maďarska? Pastiersko-lúpežné kmene Avarov, Mongolov a ich sluhov Tatárov prichádzali z Ázie a sužovali Európu. Nemali vzťah k vlastníctvu pôdy, veď sa stále sťahovali. Takí boli aj Húni, či Maďari. Pohybovali sa v mnohých krajinách. Bojovali a lúpili raz u Rimanov, inokedy v súlade so záujmami Ríma. Tak ako sa po smrti Svätopluka rozpadla Veľkomoravská ríša, tak sa po smrti Atilu rozpadla vláda Uhrov. Po prehratej bitke v roku 955 sa usadili. Od našich predkov sa naučili obrábať zem. Oni vystupovali ako ich učitelia. V tej dobe sa nie veľmi dbalo na národnosť. Štátom bol panovník. Často panoval rôzne hovoriacim obyvateľom. Spätosť medzi územím a jazykom nebola dôležitá. Vzdelancov zjednocovala latinčina a potom nemčina. Už o 45 rokov po prehratej bitke s nemeckým panovníkom Otom l. získal Štefan od rímskeho pápeža kráľovskú korunu a Uhorsko sa stalo nezávislým štátom. Omnoho neskoršie, v spoločnom štáte s Rakúskom Maďari nenávideli nemčinu a maďarčinu sa snažili presadiť v Uhorsku na úkor všetkých ostatných jazykov. Veľa Maďarov preniklo na územie obývané čisto slovenským obyvateľstvom začiatkom novoveku, keď v roku 1526 im obsadili územie Turci a vytvorili Budinský pašalík. Utečencov, z obsadeného územia prichýlili Slováci, za čo sa títo odvďačili rozťahovaním a odmietaním platiť dane.
Vzostup vzdelanosti a kultúry dopomohol aj na Slovensku k vzniku a formovaniu národného povedomia proti panstvu Nemcov a Maďarov v Habsburskom cisárstve. Osvietenecké myšlienky z čias Jozefa ll. prenikli medzi vzdelancov a upozornili aj inteligenciu neurodzeného pôvodu na národné otázky. Po smrti Jozefa ll. vládol jeho brat Leopold ll. a dal sa korunovať za uhorského kráľa. Uhorsko sa stalo nezávislým kráľovstvom a úradným jazykom sa stala maďarčina /1790/. Maďari odvtedy zosilnili tlak na pomaďarčenie všetkých národov v Uhorsku, v snahe vytvoriť jednotné maďarské Uhorsko. Cisár František Jozef l. po revolúcii v meruôsmych rokoch/1848-1849/začlenil Uhorsko do jednotnej rakúskej monarchie.
Po rakúsko-maďarskom vyrovnaní /1867/ boli sklamané všetky národy, ktoré dúfali vo federalizáciu Uhorska. Zvíťazila tam idea jednotného maďarského národa. Maďari sa chopili moci pri presadzovaní centralizácie a maďarizácie národov a národností. Pre Slovensko to bolo ťažké obdobie. Vykúpenie priniesol koniec 1. Svetovej vojny a vznik Československa, aj keď zrod južnej hranice bol strastiplný. Maďari nerešpektovali ani Parížsku mierovú konferenciu a až 4. Júna v r. 1920 sa vytýčili hranice medzi Slovenskom a Maďarskom. Predtým však Maďari vtrhli na Slovensko s boľševickou armádou. Pod jej vplyvom bola vyhlásená Slovenská republika rád. Až tlakom rokovaní mierovej konferencie víťazných mocností a československého vojska sa Maďari museli stiahnuť .
V tridsiatych rokoch 19. Storočia boli mocenské dohody Maďarska a Poľska také že si Slovensko podelia a vznikne tak maďarsko-poľská hranica. Tento tlak sa stupňoval pred ll. svetovou vojnou. Hitler dal Tisovi ultimátum - keď sa Slovensko neoddelí od Čiech, nechá ho napospas Maďarom a Poliakom. Že to Maďari mysleli vážne, svedčí i to, že 16. marca v r. 1939 obsadili súčasť Slovenska -Podkarpatskú Rus a 23. marca bombardovali Spišskú Novú Ves. Len ochranný pomer Nemecka umožnil uzavrieť prímerie. Po oslobodení nám už Sovietsky zväz Podkarpatskú Rus nevrátil. Zobral ju Maďarsku, štátu, ktorý vojnu prehral...
Maďari nechýbali ani pri invázii spojeneckých vojsk v Československu v r. 1968. Dosiaľ sa neuspokojili, že nepanujú nad Slovenskom. O zverstvách, ktorých sa pritom dopúšťali svedčia aj udalosti po prijatí Apponyiho zákonov /1907/. Najlepšie o tom vypovedajú udalosti v dedine Černová pri Ružomberku. Pri vysviacke nového kostola maďarským kňazom sa veriaci búrili a chceli slovenského kňaza. Pri potýčke zastrelili maďarskí žandári 15 ľudí. O neľudskom zaobchádzaní, násilnom pomaďarčovaní a utrpení Slovákov pod Maďarmi vypovedá kniha Krvácajúca hranica. Sú to dokumenty o utrpení Slovákov V Maďarsku. Pri jej čítaní naskakuje človekovi husia koža. Prvé vydanie bolo na intervenciu Budapešti a nátlak Nemecka spálené ešte v roku 1940. Druhé vydanie bolo v roku 1994 a vydal ho miestny odbor Matice slovenskej v Prievidzi. 
Každá jedna Maďarska strana počnúc Zjednotenou maďarskou stranou, veľmi aktívnou pred ll. svetovou vojnou, sa snaží o obnovu tzv. veľkého Uhorska. Dnes sa zdá, že aj nespokojnosť maďarských strán na Slovensku je podobná ako u Sudetonemeckej strany Konráda Henleina v Čechách a Karpatonemeckej strany na Slovensku, ktoré mali stupňovať národnostné požiadavky nemeckých menšín. „Musíme žiadať toľko, že nebudeme môcť byť uspokojení“ /Henlein/.
Aké je postavenie maďarských strán na Slovensku? Tým, že háji len záujmy Maďarov, všetci volia iba seba -Maďarov. Pre toto unitárne hlasovanie sa často dostávajú do vlády súc jazýčkom na váhach mocenského a politického zoskupenia. Teraz sa mali dokonca premostiť, aby viac Slovákov, namierených hlavne proti Slotovi volilo ich. Posledné dni však ukázali naozajstné smerovanie mostu – na druhu stranu Dunaja, do Maďarska. Tam sa chodia vyplakať aj prijímať úlohy. Tamtiež sa pradú nitky vedúce k ich vytúženému cieľu.
Zoberme si paralelu- Slováci v Maďarsku. Už bolo uvedené, že po príchode Turkov prišelci z ostatných častí Uhorska územie obývané Slovákmi prehustili. Po vyhnaní Turkov ostali priestory takzvanej Dolnej zeme ľudoprázdne . Novými osídlencami boli aj Slováci. V celom Maďarsku ich bolo okolo 350 000. Dnes ich už zďaleka nie je toľko. Ale ak by Slováci mali svoju národnú stranu, nesmel by ju v parlamente zastupovať Slovák iba Maďar. Nedá sa tento model použiť aj u nás? Ak je na Slovensku škola s vyučovacím jazykom maďarským, tak sa všetky predmety vyučujú v tomto jazyku. Pochopiteľne sa učia aj Slovenský jazyk a slovenskú literatúru a tiež Konverzáciu v slovenskom jazyku. V Učiteľských novinách č.22,23. na strane 9 z roku 2009 je článok s názvom Slovenské učebnice. Autor Dušan Mikolaj v ňom informuje o stave slovenského školstva v Maďarsku. Z uvedeného článku vyplýva, že len v jednej škole na slovenskom gymnáziu v Budapešti sa všetky predmety okrem maďarčiny vyučujú v slovenskom jazyku. Pritom je v ňom najviac detí pochádzajúcich z maďarskej menšiny s trvalým pobytom na Slovensku. Najrozšírenejšie sú dvojjazyčné školy. Niektoré predmety sa vyučujú v maďarčine a niektoré v slovenčine. Záleží to od rozhodnutia riaditeľa školy. Z tých v slovenčine prevláda dejepis, zemepis, slovenská vzdelanosť, vecné učivo, spev, hudba, kreslenie, telocvik. Okrem toho v niektorých školách vyučujú slovenský jazyk ako cudzí jazyk. V povedomí obyvateľstva vystupujú ako slovenské školy. Autor uvádza, že pri každej príležitosti sa konštatujú neporovnateľne nižšie vedomosti zo slovenského jazyka v Maďarsku, ako vedomosti z maďarského jazyka u žiakov s maďarským vyučovacím jazykom na Slovensku. Trápi to slovenskú menšinu žijúcu v Maďarsku a nízka znalosť slovenčiny má za následok ich asimiláciu.
Je taký poznatok: ak sa niektorej skupine v štáte darí, rozrastá sa, ak sa jej zlé vodí, jej počet sa zmenšuje. Na Slovensku počet Maďarov /aj Cigánov/ narastá. V Maďarsku počet Slovákov má dlhodobo klesajúcu tendenciu. A aj tak chodia naši maďarskí politici plakať na plece svojich súkmeňovcov do Maďarska, víriac politickú hladinu od Bruselu po Ameriku, šíriac poplašné správy, aký je tu národnostný útlak. Nevedno, kto ovláda naše média ale k týmto problémom sa správajú vlažne, rovnako ako naši politici, ktorí pre svoju nejednotnosť taký stav dopúšťajú. Ak majú v sporoch, kde Slovensko má nespochybniteľnú pravdu rozhodovať nadnárodné orgány zmôžu sa len na odporúčanie, že sa máme s Maďarskom dohodnúť. Tak je to aj v spore okolo vodného diela na Dunaji, kde Maďarsko jednostranne nedodržalo zmluvy, pričom sa predpovedali ekologické katastrofy. Nič sa nepotvrdilo, naopak vodné dielo ich chráni pred záplavami. Podobne je to s tokajským vínom. Všetky nedostatky, ktoré nám voľakedy vytýkali teraz uplatňujú sami .V poslednej dobe technologické, legislatívne aj pestovateľské kotrmelce ktoré nie sú v súlade s predtým proklamovanými historickými pravidlami sú len preto akceptovateľné, lebo prichádzajú z Maďarska.
Pri analýze príčin nepokojov vo svete vychádza tak, že sú to najmä náboženské a národnostné rozbroje, popri územných nárokoch jednotlivých krajín. Aj samotné kresťanské náboženstvo uvádza zásadu v tom zmysle, že ak ťa zvádza na hriech ruka, treba ju odťať. Náboženské a národnostné stany vyvolávajú problémy. Bolo by dobré uzákoniť, aby národnostné strany v parlamente zastupovali Slováci a Maďari by nemali morálne právo protestovať, lebo aj u nich to je tak. Zatiaľ je na Slovensku jedna slovenská strana ktorá háji slovenské záujmy. Strán ktoré obhajujú iné národnosti a etnické skupiny je požehnane. Národná iniciatíva Slovenská pospolitosť je hneď vyhlásená za extrémistickú, fašistickú a zakázanú. Na druhom brehu Dunaja nie sú v zakazovaní takýchto strán veľmi iniciatívni a bez podnetov zvonku by im asi nevadili. Ani v európskom parlamente neváhajú nosiť uniformy extrémistických organizácii. A aký je postih? Veď ak by niečo také urobili naši, tak by aj americký kongres riešil nehorázne činy Slovenska. Tak nejako postupujú aj v prípade neškodného jazykového zákona, ktorý nič iné, iba chráni právo slovensky hovoriaceho občana vo vlastnom štáte. Toľko demagógie, ako vytvorili politici maďarských strán je neslýchané.. Dovolia si aj v Amerike diktovať, ako sa budú písať u nich vydávané maďarské učebnice, alebo ako majú písať názvy obci v maďarsky hovoriacich enklávach? Scestné je tiež chápanie maďarského prezidenta, ktorý sa cíti a aj správa ako prezident všetkých Maďarov, nech žijú kdekoľvek. Štáty sú stavané na občianskom a nie na národnostnom princípe. V jednej rozhlasovej relácii naša redaktorka rozprávala so Slovákom žijúcim v Maďarsku. Opýtala sa ho: „Cítite sa Slovákom, alebo Maďarom?“ Jeho odpoveď bola takáto: „Ja som Maďar, lebo žijem v maďarskej zemi. Ale po maďarsky neviem, len po slovensky.“ Vidíte ako vyučili svojho občana v Maďarsku? Aká by asi bola recipročná odpoveď?
Aj keď je hospodárska situácia v Maďarsku horšia ako u nás, prostredníctvom združenia rodičov maďarských škôl sú deti z maďarských tried materiálne lepšie zabezpečené. Fondy idú z Maďarska. Aj to je dôvod, prečo rodičia zvolia radšej maďarskú triedu. Televízne a rozhlasové vysielače z maďarskej strany sú silné. Antény našich maďarských spoluobčanov sú namierené tam. Odtiaľ čerpajú argumenty pre svoje postoje. To je pre nich mienkotvorné. A sú naklonení veľkomaďarským víziám. Ak by sme my mali veľkoslovenskú, resp. Veľkomoravskú víziu, kam by sa podeli Maďari?
Slovensko je zvláštnym štátom.. Tu sú v práve menšiny pred majoritou. Ak demokracia znamená, že menšiny musia rešpektovať väčšinu, tak nežijeme v demokracii. Ak to nezmeníme, žiadnu demokraciu si nezaslúžime. Maďarsko zahájilo jazykovým zákonom dezinformačnú kampaň. Vyvolali ju vlastní občania Slovenska - politici maďarskej národnosti. Dokázali tým, že v slovenskom parlamente presadzujú záujmy maďarského štátu. Aké dôsledky z toho vyvodí naša zákonodarná moc? Veď práve opozícia žiada potrestať vinníkov nech už boli ich prehrešky akékoľvek. Napriek tomu, že naše národy sú premiešané a niet viditeľného ani merateľného rozdielu medzi príslušníkmi našich národov, prostredie, v ktorom sme vyrastali spôsobuje, že každý je presvedčený o svojej pravde. Holubičí národ Slovákov bol dlhé roky vykorisťovaný. Nemáme tradície pri vládnutí. Vládli nám najmä Maďari. A chuť pokračovať v tom ich očividne neprešla. Buďme obozretní a buďme pánmi vo vlastnej krajine. Ľudia dole, zarábajúci na chlieb svoj každodenný sú v poriadku. Ale štvavé a klamlivé pôsobenie pánov a politikov vyvoláva medzi ľuďmi nepokoje, na ktoré doplácajú nevinní. Maďari nám neveria. Súdiac podľa toho, ako sa k nám správajú, nevedia pochopiť, ako môže byť naše správanie korektné a za každú cenu hľadajú niečo skryté, zašifrované, ako by Slováci mohli vrátiť to, čo z útlaku sami prežili.

Milan Mantič

Milan Mantič

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Bývalý učiteľ. Dôchodca. Záhradkár. Zoznam autorových rubrík:  SpoločenskéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu