Ako Fico priviedol Slovensko k bankrotu

„A s kým bankrotujute vy?“ – tak znie jeden z rozšírených vtipov na sociálnej sieti. Väčšina z nás sa cez slzy zasmeje, ale, žiaľ, nejde o hyperbolu ani „nadsázku“. Pravdou totiž je, že náš štát je v stave bankrotu. Aj keď nevyhláseného. Ale ani požiar nemusí byť vyhlásený, ak vidíte, že horí, viete, že je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)
A s kým bankrotujete vy?
A s kým bankrotujete vy? 

Majetok Slovenska je nižší ako jeho dlhy – po prvýkrát v histórii

Po 21 rokoch existencie sa Slovenská republika dostala do bodu zlomu. A to nielen z politického hľadiska. Na účte nášho čistého spoločného majetku prvýkrát od vzniku štátu zasvietila veľká červená nula. Nemáme nič. Dlhy Slovenska sú väčšie, ako všetok jeho majetok. Odborne sa tomu hovorí predlženie. Ak by SR bola inou právnickou osobou – napr. firmou – musela by v týchto týždňoch na seba vyhlásiť konkurz. Ak sú totiž vaše dlhy väčšie, ako majetok, je riziko, že nebudete zvládať platiť úvery, záväzky, mzdy a odvody svojim zamestnancom atď. Preto zákon požaduje, aby nastúpil konkurzný správca či reštrukturalizačný manažér, alebo aby takáto firma vyplatila svoje dlžoby a prestala existovať. Aby sa straty jej zamestnancov, veriteľov a dodávateľov neprehlbovali. Čisto ekonomicky je SR presne v tejto situácii. S jediným rozdielom – našu vlasť nemôžeme zlikvidovať ako firmu. Ale do bankrotu, ako napr. Grécko, Argentína a pod., sa krajina dostať môže ľahko a rýchlo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátke vysvetlenie: Konsolidovaná účtovná závierka verejnej správy SR za rok 2012 (posledná zverejnená - s.47) vykazuje vlastné imanie vo výške 2,234 miliardy €. Po zohľadnení deficitu ŠR 2013 vo výške 2,23 mld. € , ako aj aktuálneho deficitu ŠR za prvý polrok 2014 vo výške1,97 mld. €, je aktuálne vlastné imanie SR prvýkrát v novodobej histórii SR záporné.

Spravilo sa to samo? A čo na to minister financií?

Chápem, že toto tvrdenie znie diametrálne odlišne ako slová ministra financií, ktorý rozpráva o dobrej kondícii verejných financií, o rekordne nízkych úrokoch na štátny dlh atď. Musí to hovoriť. Je to politik a nominant strany, ktorej predseda sám tvrdí, že sú majstri sveta v populizme. Samozrejme, že nikomu sa Smer nebude chváliť, že za ich vlády zadlženosť vzrástla viac ako na dvojnásobok. Že úroky sú nízke nie kvôli ich politike, ale kvôli zásahom Európskej centrálnej banky a jej „výkupu“ zlých štátnych dlhopisov. Podpis ministerstva financií pod záporným spoločným účtom je faktom a nič na tom nezmení ani zahmlievanie a zavádzanie ministra financií. 

SkryťVypnúť reklamu

A keďže premiér Fico dokáže len za 8 rokov svojej vlády zadĺžiť túto krajina tak, ako všetci jeho predchodcovia za desiatky rokov spolu (skoro polovica hrubého dlhu SR vznikla počas jeho dvoch vlád - 23 mld EUR z 47 mld EUR podľa RRZ a MF), je nesporným faktom, že je neslávnym otcom a pôvodcom predlženia a nevyhláseného bankrotu SR.

Čo to znamená pre obyčajného človeka?

Možno by bola škoda menšia, keby z tohto – ľudovo povedané – „prejedenia“ spoločného majetku, ľudia aj niečo mali. Ale ako je to v skutočnosti? Slovensko v súčasnosti trápi 14%-ná celková nezamestnanosť, 35%-ná nezamestnanosť mladých ľudí. Ľudia zarábajú štvrtinové mzdy v porovnaní s inými krajinami (Nemecko, Rakúsko) a súčasne máme 135 tisíc Slovákov ako ekonomických emigrantov pracujúcich v iných krajinách EÚ. Odpoveď je preto zrejmá. Okruh ľudí, ktorí z celého „prejedenia“ spoločného majetku mali prospech, je veľmi úzky – niekoľko finančných skupín, niekoľko oligarchov a viacero ich politických lokajov, ktorí si urobili zo Slovenska nový Klondike. S tým rozdielom, že kým na skutočnom Klondiku zlatokopi tvrdou prácou ťažili náleziská zlata, u nás „zlatokopi“ ťažia pomocou politických lokajov zo spoločného verejného majetku. A kým zlatá horúčka skončila vyťažením prevažnej väčšiny zlata z nálezísk, u nás končí tá „naša“ teraz.

SkryťVypnúť reklamu

Čo s tým?

Ale aj bod zlomu ponúka šancu. Šancu na zmenu. Len musíme spoločne začať niečo, čomu sa v odbornej terminológii hovorí „change management“ – manažment zmeny. Žiadne tretie cesty, žiadne slovenské experimenty. Bez zlodejov, bez oligarchov a bez finančných skupín. Bez toho, aby Slovensko muselo na seba vyhlásiť bankrot, hoci je na to zrelé, ako bolo Grécko. Dá sa to. Poďme postaviť Slovensko odznova.

Konkrétne riešenia a program, ako pomôcť obyvateľom našej krajiny, ktoré považujem za nevyhnutné a ktoré budem presadzovať, si budete môcť prečítať v nasledujúcich blogoch (resp. v knihe Nemecký štandard pre Slovensko).

SkryťVypnúť reklamu

Doplnené 21.07.2014:

Viac aj na www.nemeckystandard.sk.

Marcel Klimek

Marcel Klimek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Makroekonóm, bankár, podpredseda hnutia NOVA Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

281 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu