O rekordných teplotách

V poslednom čase prechádza médiami vlna klimatickej hystérie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Možno to má súvis s vlnou horúčav, ktorá každoročne zavíta od júna do augusta do Európy, takže ľudom sa odkrví mozog a pustia sa do písania o klimatických zmenách. Môže to platiť aj na mňa, hoci dnes ráno nie je príliš chladno a v mojej pracovni zvlášť.

Tlačové agentúry produkujú správy ako Na okraji Floridy namerali zrejme najvyššiu teplotu mora v histórii (hneď prvá veta pod titulkom hovorí, že s údajmi sú určité problémy), Vedci namerali najvyššiu teplotu Stredozemného mora v histórii, Na požiare si musíme zvyknúť, takto vyzerá klimatická kríza, ale mňa najviac zaujal Globálna teplota vzduchu na Zemi dosiahla počas júla rekordné hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tí, ktorí na matematike nespali poznajú niečo ako rastúca funkcia. Tá ma takú vlastnosť, že s vyššou hodnotou premennej, má vyššiu hodnotu aj funkcia. Globálna teplota Zeme je nemerateľná a je to len štatistické číslo s veľkou presnosťou (precision) a zároveň malou výpovednou hodnotou (nízka accuracy - vysvetlenie tu).

V skutočnosti na vyprodukovanie "Globálnej teploty vzduchu na Zemi" potrebujete presne 0 vedcov. Stačí na to jednoduchý program, internet a meteorologické stanice, ktoré poskytujú dáta o teplote. Nie je to žiaden vedecký výstup. Je pravda (ako som už popísal vo svojom dávnejšom článku o tzv. globálnej teplote), že zber dát je často nepresný a nespoľahlivý, takže vedci tieto dáta upravujú. Takisto niekedy dáta chýbajú a je potrebné ich doplniť (tiež to robia vedci). Nakoniec teplota vzduchu meraná za oceány asi ani neexistuje, pokiaľ viem teplota oceánov sa zbiera tak, že raz denne niektorá ochotná loď naberie vedro vody a zmeria teplomerom teplotu vody vo vedre - to je potom teplota na ten deň za 15 000 000 km2 oceánu. Alternatívne satelitné merania boli dlho spochybňované, pretože neukazovali dostatočný nárast teplôt, hoci možno sa už dnes akceptujú (posledný report ich používa pre vstupy do modelov).

SkryťVypnúť reklamu

Všetky modely ukazujú, že teplota (ako výsledok modelov) bude (trend) rásť. Dokonca aj keby sme od zajtra mali celosvetovo nulové emisie CO2, tak by možno až 40 rokov teplota stúpala (v skutočnosti by rástla energia a teplota by sa na rôznych miestach prejavovala rôzne, väčšinovo rastom).

Takže hoci teplota kolíše, krivka trendu priemerných hodnôt teploty za meteorologické stanice v Európe (okrem Islandu) alebo na juhozápade USA je rastúca funkcia. To ale implikuje, že aj pravdepodobnosť rekordných teplôt bude vyššia. Môže sa stať, že niektoré rekordné dni nebudú najbližších 50 rokov prekonané ani keď stúpne priemerná teplota na danej meteorologickej stanici o 2°C, ale ďaleko pravdepodobnejšie je prekonávanie rekordov a to aj priemerných (mesačných/ročných).

SkryťVypnúť reklamu

Preto je informácia o rekordných teplotách vedecky bezvýznamná a jej účel je ideologický. Keď sa ľudia boja, ľahšie konajú iracionálne, podliehajú ideológii a nechajú sa obrať o slobody. To sa týkalo covidu, klimatoalarmizmu alebo politických tém predkladaných opozíciou na Slovensku.

Klimatické problémy sú len časťou problémov sveta. Európa už produkuje relatívne málo emisií (na osobu už na úrovni Číny - Slovensko napríklad menej ako Čína - a menej ako polovicu toho, čo arabské krajiny), ale otepľuje sa viac ako zvyšok sveta. Potrebujeme hľadať lokálne (resp. európske) riešenia na zmiernenie dopadov, pretože klímu neovplyvníme.

SkryťVypnúť reklamu

O tom som už písal viac v sérii o Falošnom poplachu, z médií ako SME, Denník N a .týždeň iba posledne menovaný nepodlieha všeobecne živenej hystérii, že sa tu uvaríme.

Mne to vychádza, že budeme potrebovať striktnejšiu politiku proti odlesňovaniu (to pomôže aj našim macom) a možno sa inšpirovať v krajinách o 10° zemepisnej šírky južnejšie (biele strechy). Bežné opatrenia sú zeleň na strechách, zadržiavanie vody v krajine.

Aj napriek týmto opatreniam asi aj tak bude teplejšie a budeme potrebovať viac klimatizačných jednotiek (inak búdú predčasne umierať hlavne dôchodcovia). Zvýšená spotreba elektriny v lete nebude vykrytá vodnými elektrárňami (vďaka suchám), nechceme používať uhoľné alebo plynové, už vôbec nie biomasu (to je proti odlesňovaniu), fotovoltika na 3 mesiace v roku je nerentabilná, pri najvyšších teplách nefúka vietor, takže asi predsa len budeme potrebovať atómové elektrárne. Z Nórska k nám elektrina nedotečie, straty na preprave by boli priveľké a použilo by ju Nemecko, ktoré bude tiež zažívať vlny tepla.

Seriózne médiá by teda nemuseli uverejňovať každý clickbaitový titulok z tlačových agentúr (často je to vlastne len reklama na "vedeckú" inštitúciu, ktorá daný extrémny prejav klimatických zmien zmapovala) a šíriť paniku, skôr sa venovať možným spôsobom minimalizácie škôd, ktoré klimatické zmeny spôsobujú.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3 243x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu