Požiadavky dúhového pride pochodu sú nerozumné a škodlivé

Víziou pripravovaného pride pochodu v Bratislave je podľa jeho hovorkyne okrem zviditeľnenia „gejov a lesieb vo verejnom priestore" a „oslavy identít" aj „sprístupnenie inštitútu manželstva pre páry rovnakého pohlavia, spolu s možnosťou adopcií a služieb asistovanej reprodukcie". Myslím si, že tieto naposledy uvádzané ciele sú v totálnom rozpore so záujmamy dieťaťa, spoločnosti i štátu a sú pre spoločnosť škodlivé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (442)
Zdroj: www.babyweb.cz
Zdroj: www.babyweb.cz 

Propagátorom sprístupnenia manželstiev pre osoby rovnakého pohlavia ide o naplnenie utkvelej predstavy, že po získaní možnosti uzatvárať legálne manželstvá nastane pre nich úplne nový krásny svet. Účelne sa stavajú sa do úlohy diskriminovaných, aby si ľahšie získali sympatie väčšiny a dosiahli svoj cieľ. A treba povedať, že sa im to darí a mnohí ľudia, rozcitlivení všadeprítomnou agendou ľudských práv, podľahli ich rétorike a stali sa z nich dúhoví fanúšikovia. Dovoľujem si ale tvrdiť, že ani jedna skupina nerozumie podstate manželstva, pretože inak by neobhajovali tak nerozumnú vec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo spoločenského hľadiska je podstatou manželstva vytvorenie prirodzeného spoločenstva na čo najbezproblémovejšiu kreáciu novej generácie. Spoločnosť ignorujúca budúcnosť sa sama odsudzuje k zániku a podobne ako je tomu u jednotlivca, aj v spoločnosti sú samovražedné sklony patologickým prejavom a môžu byť aj prejavom psychickej poruchy. Vnímať manželstvo ako ustanovizeň na uspokojenie citov, sexuálnych potrieb a spoločenského statusu je ako obdivovať krásny dizajn auta, ale nevnímať jeho schopnosť prevážať ľudí a tovar.

K tomu, prečo je nerozumné požadovať manželstvo pre homosexuálov, uvádzam niekoľko najzákladnejších argumentov. Ale som si istý, že človek používajúci zdravý rozum, a je jedno aký ....sexuál je, to všetko dobre vie.

SkryťVypnúť reklamu
  1. Biologicky a psychologicky príroda vybavila ľudské telo a myseľ muža a ženy na exkluzívne spoločné spolužitie.

  2. Rovnako historicky a skúsenostne je evidentné vzájomné dopĺňanie sa muža a ženy ako partnerov v oblasti sociálnej, ekonomickej, kultúrnej a spoločenskej.

  3. Je v záujme dieťaťa, aby malo mamu a otca - nepotvrdzujú to iba vedecky overené výskumy a prieskumy, ale opäť aj skúsenosť, či už pozitívna alebo negatívna, každého z nás. Je normálne a rozumné preferovať záujem dieťaťa.

  4. Manželstvo nie je iba súkromnou záležitosťou dvoch osôb, ale aj spoločnosti. Manželstvo sa uzatvára pred štátom (alebo pred cirkvou s uznaním štátu), štát očakáva od manželstva prospech - a tým je predovšetkým zabezpečenie reprodukcie a kontinuity - biologickej, materiálnej i kultúrnej.

Náš zákon o rodine vo svojom prvom článku múdro a zmysluplne definuje manželstvo takto: „Manželstvo je zväzkom muža a ženy. Spoločnosť tento jedinečný zväzok všestranne chráni a napomáha jeho dobro. Manžel a manželka sú si rovní v právach a povinnostiach. Hlavným účelom manželstva je založenie rodiny a riadna výchova detí."

Český prezident Václav Klaus, keď v roku 2006 odmietol podpísať zákon o registrovaných partnerstvách, v zdôvodnení napísal:

„Smyslem, a to jediným, který si zákon troufá naznačit, je „uzavření partnerství". Uzavření partnerství je pro oba partnery možná hodně, pro stát je to však málo.

SkryťVypnúť reklamu

Neobstojí ani argument, že jde o zákon, který, jak říkají jeho obhájci, „jedněm prospívá a ostatním v ničem neškodí". Je to zákon, který se dotýká základních hodnot, tradic a uspořádání celé naší společnosti. Je to zákon, který se svým dopadem dotýká všech členů společnosti, nikoli pouze těch, kteří usilují o toto registrované partnerství. Je to zákon, který relativizuje vztah státu k základní buňce společnosti, kterou vždy byla, je a být musí rodina.

Zákon o registrovaném partnerství je nepřípustným zvýhodněním jedné skupiny občanů země oproti skupinám jiným. Obecně platí, že požívá-li některý druh mezilidských vztahů jiný (a větší) rozsah práv a povinností než vztahy jiné, musí existovat rozumné a ospravedlnitelné zdůvodnění tohoto odlišného zacházení. V zákoně o registrovaném partnerství chybí i to nejelementárnější zdůvodnění toho, proč má být právě toto partnerství státem registrované a preferované. Že to tato menšina naší společnosti požaduje, je málo. O jiných menšinách také nemáme specifické zákony."

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam všetkým prečítať si celé zdôvodnenie prezidenta, pretože rozumne zdôvodňuje nezmyselnosť registrovaných partnerstiev či manželstiev homosexuálov.

Považujem za spoločnosti škodlivú aj manifestáciu požiadaviek homosexuálov formou pride pochodu a celého PR okolo toho. Rovnaký názor by som mal na každú takúto manifestáciu usporiadanú nudistami alebo podobnými skupinami. Verejné podujatia verejne exponujúce sex prispievajú k presexualizovávaniu spoločnosti - vrátane detí a mladých ľudí, ktorým takéto prejavy môžu vážne uškodiť pri ich dozrievaní. Chcem len podotknúť, že vychádzam z obrazu z pride pochodov, ktoré sa uskutočnili doteraz, keďže bratislavská akcia sa k nim priamo hlási. Ale na druhej strane, nech už dopadne pride pochod v Bratislave akokoľvek, či už bude menej či viac výstredná, mediálny obraz o nej bude podobný. Ľutujem deti, ktoré prechádzajú dôležitým obdobím života a sú vystavené rôznym sexuálnym obrazom bez dostatočnej podpory pri zvládaní týchto informácií zo strany chápajúcich rodičov. Tu pre rodičov niet výhovoriek. Preto si myslím, že takáto forma prezentácie požiadaviek v tejto oblasti je v demokratickej a slušnej krajine krajne nevhodná.

Nezávidím žiadnemu človeku, ktorý je konfrontovaný s neistotou vo svojej sexuálnej orientácii. Cesta k sebaprijatiu, k vedomiu vlastnej identity a dôstojnosti je veľmi náročná aj pre toho, kto vyrastá v ideálnom prostredí po všetkých stránkach a s ideálnymi predpokladmi na úspešný a šťastný život. O to náročnejšie je to pre toho, kto je pri dozrievaní zneistený nejakými fyziologickými (napr. choroba), psychologickými (napr. zvýšená emocionálna citlivosť), vonkajšími sociálnymi vplyvmi (napr. vyrastanie bez jedného z rodičov) či súborom faktorov, medzi ktoré je možné zaradiť aj homosexuálne cítenie.

Naša spoločnosť, ale predovšetkým každý sám za seba, môže pre akceptáciu ľudskej dôstojnosti každého homosexuálne cítiaceho človeka urobiť mnoho. Ale nemyslím si, že pre túto akceptáciu je rozumné rekvalifikovať jedinečnosť manželstva a rodiny.

Sexualita sa nesmie ani podceňovať ani preceňovať. A to je umenie. Sex nie je život, je iba jedným z prejavov života, ktorý nás ovplyvňuje a sprevádza pri hľadaní a napĺňaní zmyslu vlastného života a prístupu k životu. Myslím si, že toto by si mali uvedomiť aj naši homosexuálne cítiaci spoluobčania a v tomto zmysle hľadať cestu pre svoj rozvoj a akceptáciu ako hlboko a širokospektrálne rozvinutej ľudskej osobnosti a nevybíjať energiu v nerozumných, módnou vlnou prinesených požiadavkách.

Marek Michalčík

Marek Michalčík

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hlavný koordinátor Národného pochodu za život, správca Nadácie Prameň, profesne sa venuje manažmentu a marketingovej komunikácii neziskových organizácií; kandiduje na poslanca do NR SR vo voľbách v roku 2020 za KDH Zoznam autorových rubrík:  NázorníčekZážitníčekRodinaRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu