
1. Cesty alpskými priesmykmi
Čo patrí ku mojim najkrajším zážitkom zo Švajčiarska? Určite jazda vysokohorským priesmykom Passo Stelvio, ktorú sme absolvovali pred niekoľkými rokmi. Odvtedy sme vo Švajčiarsku boli viackrát, ale jazda týmto priesmykom je pre mňa stále tým najkrajším zážitkom.
Sedlo je hraničným priechodom medzi Talianskom a Švajčiarskom. Leží vo výške úctyhodných 2758 m nm, takže keď sa dostanete do najvyššej úrovne tak máte pocit, akoby ste leteli v lietadle. Cesta je náročná a veľmi adrenalínová – je na nej 60 ostrých zákrut a výškové prevýšenie je 1525 m. V prevádzke je od júna do septembra, ale v prípade snehových nádielok aj v tomto období je neprejazdná

Cesta bola postavená ešte za Rakúsko- Uhorska a v rokoch Prvej svetovej vojny tu prebehli silné boje – dokonca aj na území neutrálneho Švajčiarska.
Horských priesmykov je vo Švajčiarskych Alpách viacero - najznámejšie sú St.Bernard Pass, Bernina Pass, či Furka Pass ( tu bol točený napríklad aj James Bond). Prejazd cez ne uprostred nádhernej alpskej prírody je určite fantastický zážitok.
2. Starobylé mestá
Hoci je obdivovanie histórie ukrytej v starobylých mestách asi zaujímavejšie v Taliansku, či vo Francúzsku, ani Švajčiarsko nie je v tejto oblasti žiadne béčko. Pri návšteve mnohých miest, či mestečiek návštevníkov milo prekvapí zachovalé historické centrum s krásne udržiavanými pamiatkami.
Luzern je obľúbenou destináciou pre turistov už od 19. storočia. Milovali ho mnohé známe osobnosti, napríklad Goethe, kráľovná Viktória, či Wagner.

Starobylé mestečko Thun leží pri Thunskom jazere a je vstupnou bránou do Bernskej vysočiny. Thun má veľmi pekné historické Staré mesto s hradom z 12. storočia. Oblasť, kde leží toto mesto bola osídlená už od neolitu.

St. Gallen je nádherné mesto v severovýchodnom Švajčiarsku so vzácnou barokovou katedrálou a opátstvom. Od roku 1983 je zapísané v zozname UNESCO.

3. Jazda vyhliadkovými vlakmi a ozubnicovými železnicami vysoko v horách
Vyhliadkové vlaky, jazdiace medzi alpskými končiarmi patria ku švajčiarskym špecialitám. Pri našej prvej návšteve Švajčiarska som veľmi nadšene pozorovala Berninu Expess, ktorý nás na našej ceste autobusom na dlhom úseku sprevádzal (trasa ide zo švajčiarskeho Churu do talianskeho mesta Lugano). Odvtedy mám túžbu túto nádhernú cestu Alpami absolvovať na vyhliadkovom vlaku. Tieto plány sme ešte nestihli zrealizovať, silným lákadlom je aj cesta Glacier Expressom, ktorá vedie zo St. Moritzu do Zermattu.

Ku ďalšej špecialite Švajčiarska iste patria viaceré ozubnicové železnice, vedúce na vrcholy alpských končiarov. Z mestečka Alpnachstad, ležiaceho na brehu Luzernského jazera, vedie na horu Pilatus najstrmšia zubačka sveta so sklonom až 48%. Končí vo výške 2132 m nm tesne pod vrcholom hory a jej trasa má dĺžku 4,6 km. Raritou je aj to, že Pilatusbahn funguje od roku 1889.


Počas cesty sa otvorí nádherný pohľad na Luzernské jazero aj na okolitú krajinu. V čase našej návštevy bola na vrchole hory Pilatus hustá hmla. Mali sme tu ale napriek hmle krásny zážitok - francúzski turisti (mužský spevácky zbor) tam začali spievať Zbor židov. Bolo priam obdivuhodné, že počas ich spevu na chvíľku cez hmlu zasvietilo slnko.

4. Švajčiarske jazerá
Švajčiarsko je plné malebných jazier – ak by sme počítali len tie, ktoré majú plochu nad 1 km2 – tak je ich 27 (bez vodných nádrží a priehrad).

Jazerá zvyšujú atraktivitu regiónu, v ktorom sa nachádzajú. Nie vždy ale boli pre okolitú krajinu prínosom – archívne materiály píšu aj o tom, ako sa vlna cunami prehnala Ženevským i Luzernským jazerom.

Pri ceste z Lichtenštajnska kúsok od hraníc Vás popri hlavnej ceste privíta nádherné jazero Walensee. Jazero je nádherné smaragdové a nad ním sa vypína vysoký skalný masív. Patrí ku najväčším švajčiarskym jazerám. Iste zatúžite sa pri ňom zastaviť – ale ak to nestihnete, nič sa nedeje. Neďaleko od neho je totiž Zürišské jazero. Takto by ste postupne od jazera ku jazeru mohli prejsť celé Švajčiarsko.

5. Švajčiarsky vidiek
Švajčiarsky vidiek sa mi zapáčil hneď pri našej prvej návšteve Švajčiarska. Život na vidieku mi tu pripadal veľmi idylický. Krásne zelené lúky na predhoriach Álp a na nich pasúce sa kravičky – typický obraz ideálnej švajčiarskej krajiny.

Aký bol náš krátky pobyt na švajčiarskom vidieku? Veľmi príjemné bolo usínanie v malom vidieckom hoteli, keď sa z okolitých svahov aj v noci ozývali kravské zvonce (bola som prekvapená, že kravy na noc nezatvárali).

Švajčiarsko je krásne a čistučké, ale tolerancia „živočíšnych zápachov“ je na vidieku oveľa vyššia, ako u nás. Pri večernej prechádzke dedinou bolo kravičky na mnohých miestach dosť výrazne cítiť a zrejme im to tam príde celkom normálne a neriešia to.

Nedávno som sa rozprávala s jedným mladým mužom, ktorý strávil ako vysokoškolák celé leto na malej rodinnej farme vo Švajčiarsku a vidiecka idylka sa mi trocha rozplynula. Rozprával o tom, že starý farmár u ktorého pracoval mal ruky veľké ako lopaty od ťažkej práce - pretože od svitu do mrku pracoval na statku. Roky nepoznal dovolenku, lebo ho na statku nemal kto zastúpiť. Deti mu odišli do mesta, na farme nechceli zostať pracovať. Život farmárov na švajčiarskom vidieku zrejme teda nie je až taký idylický.
6. Rýnske vodopády
Rýnske vodopády sú veľmi výnimočné. Venovala som im už dávnejšie jeden samostatný blog, pretože ich návšteva je nezabudnuteľná. Ležia neďaleko hraníc s Nemeckom i Rakúskom a sú jednoducho fantastické.


Vodopády sa vďaka vysokému prietoku vody radia k najväčším v Európe – v zime je priemerný prietok vody 250 m3/s , v lete sa priemerný prietok zvyšuje až na 700 m3/s. Rýnske vodopády sú skutočne veľmi unikátne a určite sa ich oplatí navštíviť.

Tak to je mojich 6 tipov, čo sa oplatí vidieť a zažiť vo Švajčiarsku. Iné miesta by vám iste odporučili lyžiari, iné horolezci, či cyklisti.
Každý si tu nájde to svoje a Švajčiarsko rozhodne stojí za návštevu.