Život je dar, tak si ho chráň.

Každý človek, v hĺbke svojho srdca, túži po láske a šťastí. Čo je ale šťastie? Šťastie je relatívny pojem. Je to psychický stav, ktorý prežívame po dosiahnutí úspechu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď dosiahneme želateľný cieľ, radosť z úspechu sa pominie a človek hľadá ďalšie ciele.Po úspešnom štúdiu, dobré zamestnanie, auto, rodinu atď. Ku koncu svojho života, keď človek robí osobnú inventúru, zistí, že už nie sú nijaké ciele iba jedná nezvratná skutočnosť a to je smrť. Ten pocit nás šťastím nenapĺňa, ale predstava ničotnosti, premena v prach zeme, v nás vyvoláva otázku, aký zmysel mal môj život? 

Ľudstvo po tisícročia svojej existencie hľadá odpoveď na zmysel svojho bytia. Na tejto ceste hľadania vznikajú rôzne filozofické smery. Grécka filozofická škola, ktorej predstaviteľom je Aristoteles, učí, ako prežiť naplnený život a byť šťastný prostredníctvom sebarealizácie. Filozofický smer, ktorého predstaviteľom je E. Kant, učí čo musí človek robiť, aby prežil šťastný život. V podstate medzi týmito smermi nie je zásadný rozdiel, pretože v centre každého je ľudský problém, ako šťastne prežiť svoj život. Ako šťastne prežiť svoj život, dnes radia psychológovia. Základom je vnútorná rovnováha, ktorú môžeme dosiahnuť správnym nastavením mysle. Negatívne myslenie nahradíme pozitívnym myslením a začneme sa správať empaticky a asertívne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak porovnáme závery a odporúčania psychológov s učením Biblie, prídeme k záveru, že moderná psychológia neobjavila nič nové, pretože tieto zásady boli známe už pred viac ako 2 tisícročiami. „Zo svojich úst budeš nasýtený, stane sa čo vyznávaš. Cesta statočných sa vyhýba zlu, život si chráni, kto bdie nad svojím správaním“ (Prís.18/20, 16/17). Apoštol Pavol prirovnáva jazyk ku kormidlu lode. Malé kormidlo ovláda celú loď a tvoj život je ovládaný vyznaniami, ktoré hovoria tvoje ústa. Biblia hovorí, že sa máme dívať na seba tak, ako nás vidí Boh. Skrze Kristov kríž nás Boh zmieril so sebou, máme odpustené hriechy, prijal nás do Božej rodiny a vidí nás ako svoje deti. Tak sa nedívaj na okolnosti, čím prechádzaš, dívaj sa na Božie slovo, čo ti Boh v Písme zasľúbil. Ver, že Božie slovo je pravda, vyznávaj ho a budeš to mať. „Boh je verný, On dohliada na svoje slovo, aby ho naplnil“ (Jer. 1/12).

SkryťVypnúť reklamu

Návod na šťastný a naplnený život bol človeku daný v Biblii. Táto však bola po stáročia na indexe zakázaných kníh. Oficiálne bol tento zákaz zrušený až v roku 1960. Prečo ten zákaz? Odpoveďou je výrok jedného z kardinálov Vatikánu z knihy Sixtinské sprisahanie od Philipa Wanderberga: „Každý kto pozná Písmo Sväté stáva sa nepriateľom cirkvi.“ Rímskokatolická cirkev vo svojej túžbe po svetskej moci sa stala karikatúrou PRVEJ APOŠTOLSKEJ CIRKVI. Mnohí z veľkých mysliteľov, vidiac správanie sa cirkevnej hierarchie, odmietli nielen cirkev, ale aj Boha, ktorého cirkev zosobňovala a riešenie problémov ľudstva videli v osvietenstve, a humanizme. Tak vzniká nový filozofický smer – sekulárny humanizmus, ktorého otcom je F. Voltaire. Ešte za svojho života sa presvedčil, že jeho teória v životnej praxi nefunguje. Ľudský rozum a humanizmus, ktorý povýšil na piedestál Boha, nedokázali zabrániť tragédiám krvi prelievania 30 ročnej vojny v Európe. Je paradoxom, že zakladateľ sekulárneho humanizmu zomrel uctievajúc BOHA, s ktorým sa stretol v kontakte s prebudeneckým hnutím DUCHA Svätého – kvakermi – v Anglicku. O tejto skutočnosti sekulárny svet pokrytecky mlčí.

SkryťVypnúť reklamu

Sokrates, predstaviteľ starovekej filozofie, hovorí, že poznanie je pre človeka dobro, nevedomosť zlo. Keďže človek sa rozhoduje na základe svojho poznania, dá sa predpokladať, že ak má dostatok informácii urobí správne rozhodnutie. Je preto veľmi dôležité poznať aké filozofie formovali súčasný filozofický smer, ktorý ovláda modernú spoločnosť. Zároveň poznať na základe akých tvrdení dospeli ich tvorcovia k daným filozofickým záverom, ktoré predkladali ľudstvu ako neomylné a praxou overené pravdy. Poznanie je veľmi dôležité, samo o sebe nič neznamená. Aby sa človek rozhodol pre správne veci musí mať múdrosť. Byť múdrym znamená zvoliť si správny hodnotový systém. Nie je to veľmi jednoduchá voľba, pretože reálny život je na míle vzdialený učeniu humanistickej filozofie. Ak sa budeme v hľadaní múdrosti spoliehať na seba, môžeme stratiť orientáciu a minúť cieľ – prežiť svoj život v pokoji, radosti a v plnosti. Spoliehajme sa na svojho Stvoriteľa, pretože múdrosť je u Neho. „Počiatok múdrosti je bázeň pred Hospodinom a poznať Najsvätejšieho je rozumnosť“ (Prisl.9/10).

SkryťVypnúť reklamu

Všemohúci BOH, Stvoriteľ vecí viditeľných i neviditeľných, pozná našu ľudskú obmedzenosť a vie, že nie sme schopní nájsť odpoveď na otázky života a smrti. Prečo žijeme, aký je zmysel nášho bytia, keď všetko končí smrťou. ON nám preto dáva odpoveď na tieto otázky, v Kristu Ježiši, vo svojom slove Biblii. „Ja som vzkriesenie i život. Kto verí vo mňa i keby zomrel bude žiť. Kto počúva moje slovo a verí Tomu, ktorý ma poslal, má večný život a nejde na súd, ale prešiel zo smrti do života. Kto verí v Syna, má večný život, kto však neposlúcha Syna, neuvidí život, ale hnev Boží zostáva na ňom.“ (Evanj.Jána 11/25, 5/24, 3/36)

Mária Lichvárová

Mária Lichvárová

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som učiteľkou základnej školy v dôchodku. Venujem sa histórii, zaujímam sa o politické dianie v spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu