Čo sa dá prepašovať do lietadla

Je to už takmer rok, čo platia nové bezpečnostné predpisy v leteckej preprave. Stanovujú, čo si môže pasažier so sebou vziať na palubu lietadla. Príde na bezpečnostnú kontrolu a tam mu zabavia parfum, fľašu s vodou, zubnú pastu v tube, krém a všetko, čo by mohlo pripomínať tekutinu. Teda, pokiaľ nádobka, v ktorej sa tekutina nachádza nepresahuje objem 100 ml, vtedy ju bezpečnostní pracovníci zabalia do priehľadného igelitového vrecúška, čím zásadne zvýšia bezpečnosť pasažierov a môžete si ju ponechať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Náhodný cestujúci sa nad tým možno počuduje, ale nebude tomu asi prikladať väčší význam.
Inšie je to však, ak cestujete pravidelne a pravidelne si spytujete svedomie, či ste všetky „nebezpečné“ tekutiny z príručnej batožiny odstránili. A pri každom ďalšom lete Vám napadajú ďalšie a ďalšie nebezpečné predmety, ktoré by sa dali použiť ako zbraň. A znovu a znovu sa pozastavujete nad „logickosťou“ týchto tekutinových bezpečnostných opatrení.
Za obmedzenie všetkého tekutého na palube lietadla „vďačíme“ teroristom, ktorí chceli pomocou tekutín vyhodiť do vzduchu lietadlá letiace z Británie za oceán. A tak v súčasnosti môže jeden pasažier na palubu preniesť maximálne jeden liter tekutín balených po jednom deci a uložených v spomínanom igelitovom vrecúšku.Celá vec má ale taký malý háčik. Alebo v podstate háčik riadny, priam hák.
Teroristi sa totižto väčšinovo vyskytujú v skupinách troch-štyroch. Predstavme si, že každý jeden by si na palubu doniesol igelitové vrecúško plné tekutej výbušniny. Veď chemické zloženie tekutín, ktoré prejdú bezpečnostnou kontrolou sa cez roentgen asi ťažko dá skontrolovať. Možno sa mýlim, ale ak sa to cez roentgen skontrolovať dá, nechápem, prečo je množstvo tekutiny vôbec obmedzené, veď čím viac, o to lepšie by tú tekutinu malo byť vidieť.
Ďalšou otázkou, ktorú si v tejto súvislosti kladiem, je, že prečo si nemôžem zobrať so sebou umelohmotnú dvojdecovú fľaštičku vody (keďže sa lietania bojím, vždy mi pri štarte poriadne vyschne v hrdle a čakanie na letušky s vodou je niekedy kruto dlhé), ale veľké sklenené fľaše alkoholu, ktoré kúpite v duty free problémom nie sú.
A keď už sme pri predmetoch ohrozujúcich bezpečnosť letu – litrovú fľašu whisky môžem napríklad rozbiť a črepom útočiť. Alebo nemusím útočiť ani črepom – dobre mierený úder plnou fľašou tiež urobí svoje.
Nemali by sme v snahe zvýšiť bezpečnosť pasažierov leteckej dopravy zabúdať ani na „ženské zbrane“. Možno sa dámam už stalo, že im na detektore kovov „pískala“ podprsenka. A veru – kovové kostice, správne zmanipulované, predstavujú aspoň takú dobrú zbraň ako manikúrové nožničky a pilníky na nechty, ktoré si na palubu nesmieme nosiť už dávno. A čo tak opätky? Taká dobrá desaťcentimetrová ihlička vypichne oko nepriateľovi raz-dva.
Zamyslel sa niekto niekedy napríklad nad tým, že dámske pančucháče sa dajú použiť ako vynikajúce škrtidlo? Predpokladám, že pánska viazanka by poslúžila tiež.Včera pred letom som si v letiskovom obchode kúpila maskaru a ceruzku na oči. Pokladníčka mi ich pekne vodotesne zabalila do priesvitného zapečateného vrecúška. Ani som netušila, že maskara má takýto strašidelný potenciál. Keďže je ale maskara aj s ceruzkou predmet skôr drobnejšej povahy, vložila som ich do kabelky a ani mi nenapadlo, aby som ich pri rentgenovej kontrole vybrala. Jednoducho som na to zabudla. Igelitové vrecúško ale treba predložiť extra, takže som „prepašovala“ ilegálne predmety. Pri tej príležitosti mi ale napadlo, že potenciálne nebezpečné (minimálne tak, ako maskara) môžu byť aj atramentové perá. Alebo perá na bombičky. Už sám názov je veľavravný. Budú aj tie čoskoro na palube zakázané?
Zlatým klincom môjho „pašeráckeho“ úsilia bol ale špendlík. Našla som ho vo vetrovke, kde ostal po pobyte vetrovky v krajčírskej dielni. Je to pekný špendlík, bolo mi ho ľúto zahodiť a tak som ho zabalila do kúska papierika a vložila do tašky. A nenašli mi ho!!
Aby sme sa pochopili – som absolútne za prísne bezpečnostné prehliadky – čo sa mňa týka, dokázala by som chodiť na palubu aj bez príručnej batožiny – pokiaľ by mi zaručili, že mi kabelku nezmasakrujú v batožinovom priestore, keď na ňu hodia nejaký dvadsaťkilový kufor.
Lenže bezpečnostné opatrenia by mali byť zmysluplné a nie len také, že „sú“, a v podstate má pasažier pocit, že to želaný účel nespĺňa.Najnovšie „tekutinové“ obmedzenia by totižto dohnané do dôsledkov vyžadovali, aby sme do lietadla chodili najlepšie nahí, obalení v igelite a cez roentgen, kadiaľ zatiaľ chodia len naše zavazadlá. Inak totižto kreatívni jedinci vždy nájdu nejaký spôsob, ako na palubu dostať nebezpečnú zbraň.

Mária Mlynarčíková

Mária Mlynarčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nepokojná duša, stále v pohybe Zoznam autorových rubrík:  FotografieCestovanieO jazykuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu