Historická, rušná, bezfarebne farebná. Taká je Malta

Malta, krajina, ktorú stačí vidieť iba raz. Ak nie ste zrovna historik, či archeológ. Alebo kým sa do nej nezbláznite.

Historická, rušná, bezfarebne farebná. Taká je Malta
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Malta je malý ostrov v Stredozemnom mori. Presnejšie je to sústava niekoľkých ostrovov a ostrovčekov. Najznámejšie z nich sú centrálny ostrov Malta s hlavným mestom Valletta, Gozo, ktorého hlavné mesto je Rabat-Victoria, a ostrov Comino.

Na čo sa pripravte
Keď sa povie ostrov, znie to na prvé počutie perfektne. Realita sa od očakávaní dosť líši. Vedeli sme, že Malta je suchá krajina, vedeli sme, že je takmer bez stromov. Prečo sme však boli sklamaní? Z nejakého dôvodu sme čakali pokoj a pohodu Stredomoria a dočkali sme sa zhonu a chaosu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malta má 500-tisíc obyvateľov. Miestni tvrdia, že podľa ich skromného odhadu 750-tisíc. Takýto počet by ostrov pokojne zniesol, keby nebolo turistov. Maltská vláda robí všetko pre to, aby ich tam prilákala čo možno najviac. Aktuálne príde na Maltu 2,5 milióna turistov ročne. Tento počet sa však chystajú rapídne navýšiť. Idea je 5 miliónov do troch rokov. Ostrov neroztiahnete do šírky ani do dĺžky.

Z Malty sa tak stáva obrovské stavenisko. Všade sa búra, následne stavia. Všetko je rozbité a rozkopané. Všade na vás sadá jemný prach. Budujú sa cesty, nadjazdy, podjazdy, hotely a ubytovacie zariadenia. Kam sa len pozriete, všetko sa hýbe, vrtí, krúti. Všetko je v pohybe. Vždy a stále.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Mestá a dedinky sú na seba natlačené jedno na druhom. Predstavte si kruhový objazd. Vyberte si ktorýkoľvek výjazd. Hneď za ním zbadáte osadenú tabuľu s názvom mesta. Vyberte si iný výjazd. Zrazu sa ocitnete v úplne inom meste. Kruhové objazdy tak nie sú len obyčajné kruhové objazdy. Takmer ako keby tvorili hranice. Často máte vôbec problém rozlíšiť, kde sa vlastne nachádzate.

Aby sme neboli len kritickí
Všetko na Malte je postavené z vápenca. Budovy, mestá. Všetko je žlté, vybudované v rovnakom štýle. Na prvý pohľad nezaujímavé a fádne. Nebudeme však prehnane kritickí. Aj medzi maltskými budovami sa nájde skvosty, kostoly a chrámy. Aj v maltských mestách nájdete opustené uličky, po ktorých sa môžete túlať.

SkryťVypnúť reklamu

Aj na týchto ostrovoch nájdete zeleň. Aj ony hrajú všetkými farbami, len musíte vedieť, kde ich nájsť. Modrá obloha a tyrkysové more. Oranžový západ slnka. Aj na Malte nájdete všetky farby dúhy a vôbec všetky ďalšie farby, na ktoré si len spomeniete. Len sa musíte lepšie porozhliadnuť, vnoriť sa do vnútrozemia. Zobudiť sa pred východom slnka alebo si, naopak, počkať na jeho západ.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nie sme historici…
… keby sme však boli, na Malte sa vybláznime. Len máloktorý ostrov má takú skvelú strategickú polohu. Počas celej jej histórie sa ju snažil niekto dobyť alebo obsadiť. Bola križovatkou námorných ciest a ten, kto jej vládol, mal moc nad Stredomorím. Snažili sa o ňu Kartáginci, Rimania, Feničania, Arabi, Angličania, Francúzi, Nemci. Všetci, na koho si len spomeniete.

SkryťVypnúť reklamu

Na ostrove je množstvo historických pamiatok, cenností, artefaktov. Je opradený legendami, ale aj reálnymi faktami a udalosťami. Nájdete na ňom kotvu z prvého storočia nášho letopočtu z lode, ktorá stroskotala na Malte aj s apoštolom Pavlom na palube. Môžete si prezrieť bombu, ktorú zhodil nemecký bombardér v meste Mosta. Preletela cez kupolu do chrámu, dopadla na miesto, kde práve nikto nestál, a nevybuchla.

Napriek tomu na nej najvýraznejšiu stopu zanechal rád Maltézskych rytierov nazývaných tiež Rytieri svätého Jána. Rád bol založený v roku 1048, na Malte sa usídlil v roku 1530 po tom, ako ich v roku 1523 vyhnal z ostrova Rodos sultán Sulejman Veľký.

V roku 1565 bránili rytieri vedení veľmajstrom Fra’ Jean de la Vallette ostrov Malta počas veľkého obliehania Osmanskou ríšou. To trvalo tri mesiace a rytieri ho ustáli. Maltu vtedy považovali za poslednú prekážku rozpínavosti Osmanov, ktorí sa snažili podmaniť si celý kresťanský svet.

Po tomto slávnom víťazstve pomenovali mesto a prístav na Malte podľa veľmajstra a odvtedy nesie hlavné mesto meno La Valletta. Dobre, tak hlavné mestečko. Má rozlohu pol štvorcového kilometra a býva v ňom zhruba 6 500 ľudí.

Obrázok blogu

Popri týchto aktivitách sa vojenská flotila Maltézskeho rádu zúčastňovala na najdôležitejších vojenských bitkách v Stredozemnom mori proti Osmanskej ríši a proti pirátom zo Severnej Afriky.

Rytieri sa na Malte naozaj v dobrom vybláznili. Postavili tu chrámy, kostoly, paláce. Vybudovali opevnenia, bašty aj záhrady. Dôraz kládli na umenie, architektúru aj zdravotnú starostlivosť. Dá sa smelo povedať, že aj vďaka nim je zdravotníctvo na Malte naozaj na vysokej úrovni.

Maltézski rytieri už vtedy, v 16. storočí, vedeli, čo je pre život a rozvoj človeka nevyhnutné. Aký to rozdiel medzi našimi politikmi, ktorí si to nedokážu uvedomiť ešte ani v súčasnosti.

V druhej časti nájdete:

  • aké šokujúce vykopávky sa našli na Malte,

  • prečo sa o ňu zaujímal Erich van Däniken,

  • Malta a filmový svet,

  • prečo treba navštíviť ostro Gozo.

Marian Letko

Marian Letko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  297
  •  | 
  • Páči sa:  18 360x

Život je nekompromisný, splní nám obavy i sny. Tak pozor na to čo chceme, lebo tu kašu si zjeme. (HzM) Ya BastaVytvorte si svoju vizitku Zoznam autorových rubrík:  FikciašportFotocestou necestoustava sahlboke uvahySvet podľa MaroškapolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu