Podľa obrázkov to vyzerá, ako by som tu bol iba na dovolenke, no nie je to celkom tak. Je pravda, že občas sa mi podarí zobrať si v škole "dovolenku", aby som si mohol pozrieť nové miesta, ktorých je v tomto štyriapolmiliónovom austrálskom meste Sydney nauzaj neúrekom. No, býva to skôr výnimka ako pravidlo.
Foto 1: Prvé fotografie, ktoré posielam, sú z pláže Manly. Po Bondi Beach je to druhá najobľúbenejšia pláž v Sydney. Keďže skoro ráno tu vždy bývajú obrovske vlny, prichádzajú si tu na svoje predovšetkým surfisti. Pláž je vzdialená iba 30 minút plavby loďou z centra mesta od známej Opera House. K pláži premávajú tzv. Ferries, čo je vlastne mestská hromadná doprava po vode. V polhodinových intervaloch sú schopné prepraviť 250 i viac ľudí.
Foto 2: Okrem pláží má Sydney aj iné vlastnosti. Jedna z nich je typická pre celú Austráliu. V domoch, a vlastne všade, nájdete rôzne typy pavúkov a chrobákov. Ten, čo je na fotografii sa volá cockroach a je tu vraj úplne bežný - asi ako mravce u nás. Vyzerá strašne! Je obrovský, nemá rád svetlo. Zo svojich skrýší vylieza večer. Niekedy sa stane, že ho v noci človek nájde, ako sa mu prechádza po ruke. Ja som ho tiež pred časom našiel, ako si ustlal hneď vedľa mňa. Zo začiatku je to nepríjemné, ale časom... Už je to pre mňa pomaly normálna vec... Pomaly...
Foto 3: Ďalšou zaujímavosťou je, že bývam blízko letiska a mám teda pomerne slušný prehľad o všetkých letoch, ktoré smerujú na letisko. Jedno z lietadiel spoločnosti Virgin Blue vracajúce sa z ostrova Fiji je tiež na fotografii - práve prelietava takmer ponad strechu nášho domu. Na fotografii to tak možno ani nevyzerá, ale v skutočnosti je to zaujimavé.
Foto 4: Na ďalšom obrázku je jedna z najväčších dopravných lodí na svete. Volá sa Queen Elisabeth II. V prístave Circular Quay kotvila takmer štyri dni. Loď je taká obrovská, že neprejde ani pod mostom Harbou Bridge.
Foto 5: Na ďalšej fotografii je z vtáčej perspektívy vyfotografovaný prístav Circular Quay spolu s Operou a malým prístavom, odkiaľ vyrážajú všetky lode vodnej mestskej dopravy Ferries Corporation.
Foto 6: Dôkazom toho, že sa nachádzame v Austrálii, je fotografia dvoch "aboriginals" - pôvodných obyvateľov kontinentu. Možno vyzerajú naozaj "originálne", ale v rozhovore s nimi som sa dozvedel, že všetko je to iba pekné divadlo. Zarábajú si týmto spôsobom na živobytie. Svoje miesto si zvolili v najfrekventovanejšej historickej časti mesta, zvanej The Rocks. Na Austrálske pomery je to veľmi stará štvrť, ešte z čias objavenia a osídľovania kontinentu - teda približne spred 200 rokov (aký mladý kontinent, však?...) Asi 20 minút pešej chôdze od môjho bytu v Botany Bay prvýkrát pristal s loďou HM Bark Endeavour svetoznámy cestovateľ Captain James Cook .
Foto 6: Život je tu naozaj pestrý - až tak pestrý, že niekedy je ťažké cez deň stihnúť všetko, čo si ráno človek naplánuje. Možností ako tu stráviť čas mimo pracovných a študijných povinností je naozaj veľa - nehovoriac o nádherných ostrovoch, ktoré obkolesujú Austráliu a lákajú tuirstov. Tasmánia, New Zealand, Tuvalu, Tonga, Fiji, Samoa, Vanatu, Cook´s Islands - tam všade lietajú lietadlá Virgin Blue za cenu autobusového lístka cca. Praha - London. Ak raz budem mať dosť času a $$$, aby mi stačili na spoznanie všetkých týchto krás, určite sa nechám zlákať. Potom sa s mojimi zážitkami veľmi rád zasa s vami podelím...
Dúfam, že doma v Európe je všetko tak, ako má byť. So zimnou olympiádou pomaly sa vám už bude končiť aj zima. Nám tu zasa pre zmenu bude končiť leto. Možno pre vás zdokumentujem príchod autrálskej jesene, či zimy...
Mišo Staroň