Výbušná ropa: Na severovýchode znova bijú ľudí

Slovenská klasika. Zlato, urán, voda, ropa. Ako cez kopirák. Áno, všetko na čom sa dá zarobiť a vyviezť sa počíta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)
Smilno. 15. November 2016. SBS-kár bije aktivistu pri blokáde cesty miestnymi.
Smilno. 15. November 2016. SBS-kár bije aktivistu pri blokáde cesty miestnymi. (zdroj: AROPANE)

Hercule Poirot by povedal: „Rozumom priatelia, šedou mozgovou hmotou treba hľadať pravdu.“ A najslávnejší, vysoko výkonný sociopat Sherlock dodáva: „Nemám rád presilu. Stupeň debility v miestnosti je potom neúnosný.“

No aj keby Poirotova mozgová kôra kvôli ropnému biznisu na severovýchode okamžite zhorela a Sherlockove IQ pri pohľade na (bez)mocný slovenský envirorezort kleslo na kritických 80, aj tak bude každému jasné, že v prípade kauzy ropných vrtov na severovýchode niečo od začiatku poriadne smrdí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutek utek

Hovoríme o prieskumných a ťažobných vrtoch americko-poľskej eseročky Alpine Oil and Gas (AOG) a jej rumunsko-britských partnerov v šarišskom Smilne (Bardejov) a rusínskych obciach Ruská Poruba a Oľka (Humenné, Medzilaborce).

Kauza, ktorá trvá takmer dva roky, rozhýbala východniarov, lesoochranárov z VLK-a, médiá, opozičných politikov, všemohúci ZMOS aj prešovských župných poslancov.

A tento týždeň ich vyhlásením a odvolaním na pápežskú encykliku podporili a k podpisovaniu petície proti vrtom vyzvali dokonca aj rímsko a gréckokatolícki biskupi.

Naoko sa zdá, že všetci podporujú neporušené životné prostredie a miestnych ľudí proti ťažbe. Bla bla bla. Skutek utek.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože v Smilne teraz, rovnako ako pri posledných fyzických stretoch v júli tohto roku, znova súkromní ochrankári súkromných zahraničných ťažiarov bijú miestnych ľudí.

Džípmi do ľudí a muži v čiernom

V lete, pri absolútne spackanom policajnom zákroku v Smilne, o ktorom sa samozrejme lojálne mlčí a ktorý po niekoľkých hodinách nebezpečného napätia na mieste vyriešila až prokurátorka sa americké džípy snažili silou preraziť živú reťaz ľudí na pozemku jedného z majiteľov pred vrtnou plošinou. Zranených bolo niekoľko ľudí.

Tento utorok obyvateľku Smilna pri blokáde cesty pre istotu hermeticky obkolesila desiatka najatých hlavohruďonožcov a šesť hodín k nej nepustila nikoho vrátane televíznych štábov. Znovu za asistencie policajtov. Kde to vlastne žijeme a kto tu naozaj riadi silové zložky?

SkryťVypnúť reklamu

Hlbšie v ropnom piesku snáď ministerstvo životného prostredia a slovenskí byrokrati hlavu už mať ani nemôžu. Ťažobný a betónový enviro biznis pod marketingovou značkou „rychle a zběsile“ tu má dlhoročnú tradíciu.

Pokazená preblikávajúca postsocíkovská (či skôr ranno-pop-kapitalistická) neónka síce s metastázami vládnych káuz pomaly zdochýňa, no ešte stále dosť výrazne, z letovej výšky oligarchických tryskáčov osvetľuje naše malé milé Slovensko nápisom „Sem! Poďte sem! Tu sa ešte dá kadečo „vyťažiť“! Ľudia sú blbí, volič je hovno. Bez problémov.

Júl 2016, Smilno. Ľudia sa postavili do cesty rozbehnutým džípom ťažiarov.
Júl 2016, Smilno. Ľudia sa postavili do cesty rozbehnutým džípom ťažiarov. (zdroj: Mario Hudák)

Tajný projekt ministertsva

Ochranári a aktivisti z malých obcí dva roky bojujú s molochom ťažiarov, ich slovenskými polit-loby-biznis spojkami, s arogantným geologickým a zastaralým banským zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

A aj napriek tomu, že majú podporu ZMOS-u, prešovskej župy, desiatok samospráv, miest a obcí, legislatívy Európskej únie aj mocných cirkví, ministerstvo nevidí a nepočuje.

Ťažiarsky projekt tají (vraj autorské práva ?!, info zákon ha ha ha), a vytrvalo odmieta posudzovať vplyv vrtov na životné prostredie, ktoré žiada hromadná pripomienka verejnosti, európska smernica aj novelizácia zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie platná od januára 2017.

Ale späť k detektívom. Slovenský klasik hovorí, že keď niečo kváka ako kačka a pláva ako kačka, asi to bude kačka. A na tento prípad to dokonale sedí.

Kontinuita politických kšeftov

Takže žiadneho Sherlocka ani Poirota objednávať netreba. Toto zvládne pri varení aj Colombova manželka a po dobrom sexe a opici možno aj niektorá z platinových mileniek Phila Marlowa.

Riešenie. Začať počúvať čo hovoria miestni ľudia a európske zákony. Posudzovať vplyvy hĺbkových vrtov na životné prostredie, tak ako v iných krajinách a ako to vyžaduje EÚ a od januára aj Slovensko. Odseknúť oligarchicko-lobistické kšefty špekulatívnych firiem a bielych koní európskeho podsvätia od štátu.

Výsledok. Zatiaľ a bohužiaľ sú pre naše ministerstvo prírody jednoducho niektoré kšefty posvätné a nedotknuteľné. Dôkazom je vydávanie licencií aj spoločnostiam, ktoré evidentne porušujú zákon. A je jedno či rezort riadi slotovský národniar Izák, obchodne presmerovaný Žiga, alebo koalične premostený Sólymos.

Júl 2016, Smilno. Desiatka policajtov sa fyzickým stretom ochranárov a ťažiarskej ochranky iba prizerala.
Júl 2016, Smilno. Desiatka policajtov sa fyzickým stretom ochranárov a ťažiarskej ochranky iba prizerala. (zdroj: Mario Hudák)

Good Idea Slovakia

Kontinuita politického biznisu nepustí. Ako hovorí ďalší klasik, pokiaľ ide o dedičstvo a peniaze: „Padouch nebo hrdina, my sme jedna rodina“. Good Idea Slovakia! Časy sa ale menia. Kaliňák&Bašternák Co., Fico vs. Kiska, Brexit a Trump ... .

Je jasné že vyhlásením biskupov dvoch najvplyvnejších cirkvi a bleskovou výhražnou odpoveďou ťažiarov sa kauza posúva do úplne inej ligy.

No aj pštrosie hlavičky sa budú musieť raz nadýchnuť. Inak sa slovenskou ropu zadusia skôr ako ju Američania stihnú predať do najbližšej poľskej rafinérie.

V reálnom, nie papierovom, štáte by situáciu už dávno riešilo konzílium vládnych a rezortných diplomatov. To by sme ale nejakých schopných najprv museli mať. Ale možno sa niekto zobudí, niekoho osvieti, ktovie.

A po Smilne ako po Texase konečne prestanú pobehovať svalnatí chlapci v čiernom s kasermi, putami a pištolíkmi a na pokyn amerických ťažiarov za asistencie polície a ministerstva terorizovať miestnych.

MARIO HUDÁK

Mario Hudák

Mario Hudák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu