II. Moje prvé stretnutie s východnou medicínou - 2.časť

Moje prvé stretnutie s učením Feng šuej a ich vplyv na moje zdravieJe to pokračovanie I. časti s rovnomenným názvom, uverejnené v mojom prechádzajúcom článku.V tejto časti uverejním niektoré prednášky už nebohej pani, ktoré som absolvovala a niečo som sa z nich naučila a aplikovala som ich vo svojom živote a zdraví a čo je dôležité, pomohli mi. Sú to stručne napísané poznatky o základnych princípoch učenia Feng šuej (jing-jang, čchi, harmónii) ako to všetko pôsobí v našom organizme ako Feng šuej pôsobí na náš organizmus, o životnej energii, jej prúdení a o tom ako sa správajú naše orgány v tele ako sa delia (dominantné a očistné) a aj o mojích skúsenostiach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Jednotlivé prvky prírody aplikované na naše telesné orgány...
Jednotlivé prvky prírody aplikované na naše telesné orgány... (zdroj: Marta Novotná)

Základné princípy učenia Feng šuej

Obrázok blogu


 jing - jang

 Betka nám priblížila základy tohto učenia, ktoré sú založené na prírodných zákonoch odporúča žiť človeku v súlade s prírodnými zákonmi. Predpokladá, že všetko okolo nás je tvorené dvomi protichodnými a stále meniacimi sa silami jing a jang (niekedy hovoríme o mužskom a ženskom princípe, alebo o klade a zápore).

 Všetko sa točí okolo kozmickej energie, ktorá prúdi vždy a všade. Keďže išlo o čínsko-americkú firmu, tak hovorila o sile čchi (číta sa či), podľa Číňanov. Feng šuej sa snaží o usmerňovanie tejto sily tak, aby mal z toho človek úžitok. Ak sila čchi plynie voľne, mierne sa kľukatí, vzniká harmónia . Táto sa poruší, keď je blokovaná vo svojom pohybe, alebo keď sa jej pohyb príliš zrýchli v priamočiarych štruktúrach.

 Základom učenia Feng šuej je harmónia všade okolo nás a potom aj harmónia v nás, t.j. pohoda. Pre ďalšie konanie musíme načerpať pozitívnu silu, a to hlavne vtedy, keď sme správne otvorení a pozitívne naladení, čiže máme správny postoj. Takéto pocity a myšlienky sú nástrojmi vnútorného Feng šuej. Toto učenie sa snaží o harmóniu vnútorného sveta s vonkajším fyzickým svetom.

 Všetky úkony robené s uvedomením a radosťou budú pôsobiť lepšie ako úkony robené v strese, hneve a pochybnostiach. Silu, ktorú prijmeme, by sme mali vedieť správne využiť, aby sme mali z nej úžitok.

 Ja sama viem, že vždy ma viac bolí telo a mám skôr zdravotné problémy, keď som preťažená v práci alebo doma. Vtedy som nervózna, vystresovaná a nahnevaná a potom ma ľahko strhne nadol nejaký negatívne naladený človek. Preto sa radšej takýmto ľuďom vyhýbam, alebo sa snažím ich zlú energiu eliminovať dobrým slovom alebo skutkom. Veď v takom zlom stave nevieme ani riadne rozmýšľať a ani riadne pracovať. Je na nás ako túto silu čchi chceme a myslíme, využiť k dobrému alebo zlému.

 Zákon stvorenia však nemôžeme nijako obísť. Existuje napr. zákon spätného pôsobenia, ktorí hovorí, že čo zaseješ, to aj zožneš. To nás varuje, aby sme túto silu využili len k zlepšeniu seba a svojho okolia a nie naopak. Ľudia nervózni, vystresovaní sú aj zlí a niekedy sa čudujeme že aké zlé veci produkujú. Mnohí ani nevedia, prečo ubližujú iným ľuďom a chovajú sa arogantne len preto, aby si uľavili.

 Musíme mať na zreteli, že nič nie je konečné, pevné a hotové. To by bolo v rozpore s učením východu, ktoré hovorí, že život je neustály vývoj a zmena. Keď je Feng šuej dobré, nezáleží na tom čo, ale ako. Dôležité je správne usporiadanie, vlastné cítenie a osobný vzťah. Dobrým príkladom je to ako reagujú deti. Keď sa im niečo nepáči sú otvorené, úprimné a bez pretvárky. Konajú spontánne.

 Snažím sa byť pevná, bez nervov, aby som zmeny zvládala dobre, s vedomím, že to vlastne patrí k životu. Nemôžeme stále stáť, ale treba vziať vývoj a zmeny v okolí s pocitom pohody. Mnohí z nás zmeny rýchlo vykoľaja. Veľakrát, by sme si mohli brať príklad z našich malých detí, ktoré ešte nie sú skazené zlými vplyvmi.
 ***

Pôsobenie Feng šuej na ľudský organizmus

 Betka hovorila, že najdokonalejším výtvorom prírody je ľudský organizmus. V čoraz viac znečistenom svete sme vystavení čoraz väčšiemu stresu. Tým dochádza k nerovnováhe v organizme, ktorú môžeme obnoviť aplikovaním poznatkov zo starých čínskych zásad. Jednou z týchto zásad je už spomenutá zásada jing - jang, ktorá predstavuje harmóniu  a rovnováhu . Pokiaľ je v našom organizme harmónia, kým sú protichodné sily v rovnováhe, organizmus je zdravý. Akonáhle sa táto rovnováha poruší, tak sa objavia patologické zmeny, choroby. Preto sa starí Číňania a hlavne mnísi žijúci vysoko v horách, snažili udržiavať rovnováhu v organizme, resp. dosiahnuť rovnováhu, nahradením potrebných, chýbajúcich prvkov a podporiť vylučovanie škodlivých látok. Všetky tieto prvky získavali v prírode z rastlín. Po mnohoročných skúsenostiach sa naučili bylinky využívať a správne skladať, aj čo do množstva, aj podľa druhov, aby pôsobili správne v organizme. Lebo nesprávnym pomerom, alebo nesprávnym zložením druhov byliniek, by si mohli uškodiť. Naučili sa telo čistiť a aj vyživovať.

 Spomínam si, že aj naši starí rodičia a moja mamička chodili zbierať bylinky na zimu (repík, lipový kvet, žihľavu, skorocel, ľubovník, atď.), a potom nám z nich varili čaj, aby sme boli zdraví. Bylinky, z ktorých nám varili čaj, striedali, aby sme to neprehnali s bylinkami a nebolo nám potom zle. Takto zložené bylinky som jedla v čínskych, bylinkových produktoch. Autormi ich receptov boli kňazi žijúci vysoko v horách. Pri nich študoval aj lekár, ktorý sa od nich naučil múdrostiam starej čínskej medicíny, ktorý s manželkou, lekárkou, internistkou, vedie tím, ktorý pestuje a spracováva produkty, podľa starých receptúr kňazov. Ja a mnohí moji známi ich produkty vyskúšali. Bylinkové produkty, ktoré spôsobili očistu a výživu našich tiel, priniesli výborné výsledky.

 ***

Životná energia, jej prúdenie a ľudské orgány 


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 
Obrázok z brožúrky čínsko-americkej firmy, kde som odstránila ich nadpísané produkty.

 Aj v tejto časti hovorila Betka o starých východných lekároch a o tom ako vedeli, že v ľudskom tele existujú okom neviditeľné energetické dráhy (meridiány), v ktorých prúdi životná sila (energia) čchi . Ľudia ju prijímajú stravou, dýchaním a prijímaním vyžarovaných energií z kozmu, zo Slnka a zo Zeme. Na základe toho vznikla ich medicína, ktorá bola založená na akupunktúre, t.j. aktivovaní pohybu energie v týchto dráhach. Už v mnohých nemocniciach, aj u nás, sa táto metóda uplatňuje a je úspešná.

 Východné medicíny, kde patrí aj čínska medicína, uprednostňujú prevenciu chorôb, pred ich liečením. Starí čínski lekári hovorili, že človek ochorie len vtedy, keď sa tieto dráhy upchajú, alebo pre niečo iné stratia priechodnosť. V ľudskom tele sú orgány poprepájané meridiánmi (dráhami) a fungujú v pároch. Pritom jeden orgán je dominantný a vytvára energiu a druhý funguje ako očistný . Ich spolupráca v harmónii vytvára sily, ktoré sa presúvajú aj na ďalšie napojené orgány a umožňujú im správne fungovať. Orgán, ktorý nedostáva pravidelný prísun energie slabne a začne zlyhávať, a tak postupne zlyháva aj jeho pár a postupne zlyhávajú všetky orgány v energetickej ružici (viď. obrázok). Kňazi a ich žiaci spájali bylinky tak, aby jedny boli očistné a druhé boli výživové. Vyskúšala som ich aj ja. Môžem potvrdiť, že keď som pila očistné čaje, tak potom výživové bylinkové produkty rýchlejšie zaberali a vracala sa mi sila.

 Východní lekári tvrdili, že orgány treba skúmať v pároch a často aj tie susedné, lebo sú navzájom poprepájané. Pre udržanie zdravia je treba skúmať telo ako celok a nielen jednotlivé časti, bez ohľadu na tie ostatné časti ako zvykne dnešná medicína. Pri liečení jedného orgánu, pri vyššie uvedených poznatkoch, neprináša liečenie harmóniu do nášho organizmu a ťažkosti sa onedlho opakujú, alebo sa problém prejaví niekde inde.

SkryťVypnúť reklamu

 (Posledné pokračovanie uverejním v ďalšom článku.)

Marta Novotná

Marta Novotná

Bloger 
  • Počet článkov:  200
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som optimista, ktorý niekedy odoláva tvrdej realite, niekedy sa vracia do minulosti, detstva a mladosti, ale snažím sa veselo a i vážne, žiť v tomto reálnom svete. Zoznam autorových rubrík:  Vtipné príbehySúkromnéAutomobilDoprava a dopr. predpisySlužbyFoto - článkySviatky, kultúra a tradícieŠkola a spomienkyStarobaPočítač a rodinaPríroda a jedloPoéziaŽena, rodina, deti, spomienkyPríroda a zvieratkáVzťahyPráca, dôchodok, spomienkySpoločnosťDrogyZdravie

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu