História tohto sviatku je zaujímavá a vôbec nejde len o nejaký nástroj propagandy. Vždy išlo o zrovnoprávnenie žien, zlepšenie ich pracovných a životných podmienok.
Sviatok MDŽ - 8. marec je označený vo väčšine kalendárov sveta. Vieme, že je to sviatok slávený na počesť veľkého štrajku 40 tisíc newyorských krajčírok z textilných tovární v roku 1908. MDŽ sa slávi na podnet Medzinárodnej konferencie žien, ktorá sa konala v Kodani v roku 1911. Už v tomto roku oslavovali sviatok v Rakúsku, Švajčiarsku a Maďarsku. O dva roky na to oslavovali tento sviatok v cárskom Rusku a bol spojený s protivojnovými demonštráciami žien pod heslom “chlieb a mier”. Sviatok MDŽ bol uznaný ako medzinárodný sviatok aj Organizáciou spojených národov v roku 1975.
Dnes sa situácia pre ženy v mnohých oblastiach zmenila. Napriek tomu, je ešte čo naprávať. Nemôžeme hovoriť o ich absolútnej rovnoprávnosti. Ženy v spoločnosti majú ešte stále horšie postavenie ako muži. V niektorých oblastiach Slovenska sa o domácnosť a detí musí výlučne starať žena. Na pracovisku sú muži väčšinou zvýhodňovaní v oblasti miezd, ale aj funkcii, napriek tomu, že má žena rovnaké vzdelanie. Rovnako je to aj vo vysokej politike a vo vládnych funkciách. Ešte vždy sú funkcie obsadzované viac mužmi ako ženami.
Preto, pripomínajme si tento deň, aby sa aj tie ostatné rozdiely medzi našimi pohlaviami odstránili. Ženy by si mali byť isté, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží a sú mužmi cenené. Spomínajme s úctou na tých, ktorí sa už o dosiahnuté ciele zaslúžili. Prinesme v tento deň svojím matkám, manželkám, priateľkám a dcéram kvietok alebo kytičku. Zaslúžia si to, veď ich máme rady. Isto nám to s láskou odplatia.