Cesta do Yunnanu: tridsaťštyri hodín vlakom sa dá zniesť. Ako na to?

Do Yunnanu viedla cesta dlhá, no na prekvapenie veľmi pohodlná a príjemná. Tridsaťštyri hodín v spacom vagóne síce znie strašne, ale verte mi, môže to byť takmer ako meditačný retreat z filmu Jesť, Modliť sa a Milovať!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Nič vás neženie, nemáte žiaden zoznam vecí, ktoré treba vykonať alebo vybaviť. Totálny zen. Výsledok? Každú jednu činnosť si dokážete naplno vychutnať a užiť, a robiť ju s takou prazvláštnou ľahkosťou, akú som doteraz nezažila. Napríklad, ráno vstanete a sadnete si k oknu. Potíšku chrumkáte keksíky, zapíjate mliekom a nemo sledujete krajinu, ako sa za oknom mení. Tu ryžové políčko odrážajúce prvé ranné slnečné lúče, tam zelené kopce pokryté kríčkami čaju, a občas aj prašné rozostavané mestečko. Takto vám prejde aj hodina. Po raňajkách nasleduje ranná toaleta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sťažujete sa na zažltnuté zuby? Naskytla sa vám jedinečná príležitosť! Zúbky si jemne a dôkladne čistite čo najdlhšie, samozrejme v rámci normy. Po takejto rannej toalete vám už potom nezostáva nič iné, len si opäť sadnúť k oknu v uličke, vziať knihu do rúk a čítať. Konečne máte čas prečítať tú novelu, ktorá trčala tak dlho v polici, odkedy ste si ju kúpili. Alebo otvoriť tú knihu básní, ktorú vám dal váš drahý na narodeniny. Prípadne je tu aj možnosť tretia, a to sadnúť si a konečne po dlhej dobe napísať pár vlastných básní.

Po takomto posedení sa pozriete na hodinky a fúha, veď už je takmer obed! Ako predjedlo chrumkáte surovú uhorku či mrkvu, a hor sa do jedálenského vozňa! Nezabúdajte, už len chôdza do vozňa má byť pomalá, nech sa zbytočne nezadýchate. Spomenuli ste si, že ešte ste nerezervovali hotel v najbližšom meste? No a? Veď máte na to predsa ďalších tridsať hodín! Kam sa budete ponáhľať? Na obed, samozrejme, musíte chvíľku čakať.

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa môžete dať do reči s okolo sediacimi, ale tiež nezaškodí prehlbovať vzťah s vaším spolucestujúcim! Môžete napríklad diskutovať, ktoré mestá určite chcete vidieť, ako sa mu doteraz páči okolitá krajina, a či si náhodou k obedu nedá aj jednu plechovku piva, nech mu dobre trávi. Zo zásady nenačínate témy typu uzávierky auditu, ďalšiu splátku pôžičky, alebo nebodaj budúcnosť vášho vzťahu. Ono sa to všetko ukáže počas výletu. Povedzte si jednoducho, „mañana“, alebo aj „po-mañana“.

Už máte aj po obede? Tak rýchlo? Veď ste ešte mohli posedieť. Ale keď už, tak sa treba prejsť. Ako hovoria Číňania, po jedle prejdi sto krokov, dožiješ sa deväťdesiatdeväť rokov! Pomaličky, hlavne pomaličky, sa prechádzajte po vozňoch, skúmajte a spoznávajte prostredie, sledujte ľudí! Pousmejte sa, ponúknite toho chlapčeka keksíkom. Uvidíte, ako sa on poteší!

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do domovského vozňa by sa patrilo umyť si po obede zuby. Presne ako podľa reklamy, trikrát za deň! Vytiahnete kefku, a čistiť, čistiť, čistiť! Len si, prosím vás, pre istotu nezoderte sklovinu.Po poobednej hygiene si opäť môžete vybrať z nasledovných možností:

  • Sledovať cez okno krajinu

  • Čítať si knihu

  • Poobedný spánok

  • Poobedná konverzačka so spolucestujúcim

  • Pokus o meditáciu

Tieto činnosti môžete skombinovať tak, že vám dokonale vyplnia celý čas až do večere. Večeru si môžete vytvoriť zo zásob v ruksaku (tofu, mrkva, chlieb, wifonky), alebo si dopriať drahšiu, ale výdatnejšiu a teplú večeru v jedálnom vozni (kung pao). Ani sa nenazdáte, a už bude aj deväť, desať hodín. Vždy ste závideli tým, ktorí chodia spávať so sliepkami? Závideli ste tým, ktorí dokážu hodiť za hlavu uzávierky a líhať si s pokojným svedomím? Ste vo vlaku, tu nič nevybavíte. Len si ľahnite, a preciťujte tie pocity, ako vás vlak nočnou krajinou unáša do neuveriteľných diaľok, kde vás čaká toľko zážitkov. Cítite, ako vás nadnáša, počujete tie rytmické zvuky spod vozňa? Tuktuk, tuktuk, tuktuk... Vlak je kolíska ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka autora: Tento plán nasledujte aj ďalších dvadsaťdva hodín, a všetko prebehne v poriadku! A nezľaknite sa hudby, ktorú ráno pustia z reproduktorov!

Martina Machová

Martina Machová

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už od detstva ma lákala Ázia, čo ma doviedlo k štúdiu čínskeho jazyka. Dnes sa venujem výučbe jazykov, a rada zdieľam svoje zážitky zo štúdia v Číne.www.lektorkacinstiny.sk Zoznam autorových rubrík:  Rymovacky NerymovackyNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu