1. Nerealistické ciele

Ako sa tak stáva, človek v nažhavenom momente dokáže narozprávať rôzne bludy. „Odteraz trikrát týždenne dve hodiny angličtiny, v aute iba anglické rádiá alebo nahrávky, a čítanie správ výhradne v angličtine.“ Na začiatku je všetko super a zdá sa, že robíte míľové kroky, kým sa Vám všetko nezhnusí , a nahrávky v aute sa zlejú do nejasnej hatlaniny. Navyše fakt, že trikrát týždenne je dosť, a vy chcete chodiť aj na jogu, občas na kultúru, jeden večer týždenne si dopriať stretnutie s kamarátkou. Lepšie dodržiavať desať minút denne, než si večne sľubovať polhodinu denne, a byť potom frustrovaný.
2. Čakanie na tzv. „magické nakopnutie“
Áno, občas môže prísť niečo ako nakopnutie na prvý pohľad, prípadne prvý trapas. Ale bohužiaľ, nakopnutie, ktoré aj vydrží dlhodobo, je väčšinou asi tak výnimočné ako roh jednorožca a pierko fénixa z môjho predošlého blogu Čínske idiómy 2: zvieracia inšpiráciahttps://martinamachova.blog.sme.sk/c/442337/cinske-idiomy-2-zvieracia-inspiracia.html. Ani ja s mojou čínštinou som nezažila nakopnutie, vďaka ktorému by som dlhodobo trielila nahor ako raketa bez zastavenia. Ako príde, tak aj odíde. Nečakajte na zázračný moment, pretože budú dni, kedy sa budete musieť nakopnúť a prinútiť sami. Disciplína a pevná vôľa Vám určite vydrží dlhšie, než náhle vzplanutie. Ich spojenie je však dokonalá kombinácia.
3. Neviete si to užiť
Keď sa učíte, tak len listujete knihu, otrávene hľadáte slovíčka, alebo vypĺňate nekonečné cvičenia, ktorých máte plné zuby? Skúste tomu dať trochu šťavy, aj keď je to učenie! Baví vás móda alebo sa zaujímate o trendy v líčení? Tak si pozerajte beauty vlogy! Bavia Vás autá? Čo tak Top Gear? Ste podnikateľ? Inšpirujte sa stránkou Entrepreneur! Chcete byť kreatívni a baví Vás písanie? Píšte si denník po anglicky. Alebo, ako som to robievala ja, hrajte sa a vytvárajte nezmyselné a smiešne vety. Nenúťte sa, ak sa Vám nejaká téma vyslovene protiví, a zamerajte sa na tú, pre ktorú cítite nadšenie.

4. Žiadna komunikácia
Pasívne porozumieť obsahu vety je skvelé, ale ťažšie je samostatne vetu vytvoriť. Ak napríklad chodíte na kurz, ale zakaždým odpovedáte maximálne tromi slovami, ako sa posunie Vaša komunikácia? Túto chybu som robila ja sama niekoľko rokov. Sama bojujem s pocitom hanby, ak si nie som istá o gramatike či výslovnosti. Diskusie v skupine boli pre mňa utrpením. Ak sa aj neviete k istej téme počas diskusie vyjadriť, skúste to dať najavo aspoň v dvoch celých vetách. „Táto téma je veľmi zaujímavá, ale neviem, aký je môj názor. Bohužiaľ som sa nad tým nikdy nezamyslela.“ Uvidíte, že lektor sa poteší, a ochotne a bez výsmechu opraví prípadnú chybu. Tak už sa toľko nehanbite :).
5. Výhovorky a zbytočné reči
Nie každý je na jazyky, a niektorým ide skôr výpočet vektorov. Ja to chápem a rešpektujem, a trpezlivosti mám na rozdávanie. Ale musíte si to pripomínať zakaždým, keď len otvárate knihu? „Keď ja nie som na jazyky, mne to nejde“. „Ježiš, zasa sa zapotím“. Ešte ju len otvárate, a hneď začínate negatívne. Čo tak povedať si: „Ani som nečakala, že už som na piatej lekcii. Wau, toto slovíčko si pamätám!“. Na čo sa budete zbytočne deptať, pomôže to? Ani ja ako lektorka nemusím počuť na každej lekcii, že vy na jazyky nemáte hlavu. Ja som šťastná, že máte domácu úlohu, že ste opäť prišli, a že po troch opravách už nerobíte tú chybu, ako minule. A aj to je úspech. :)