Dedinka menom Dračia studňa

Keď som k osemnástym narodeninám dostala od kamarátky z lýcea zelený čaj Dračia studňa, ani som netušila, že o pár rokov si naživo pozriem, kde ho zbierajú. Čínske mesto Hangzhou je známe svojím kvalitným zeleným čajom, ktorý sa pestuje na jeho okraji v dedinke Longjing. A keďže v Hangzhou študujem, nasadla som na autobus a o pár minút už som obdivovala  zelené kopce a popíjala zelený čaj Longjing, čo doslovne znamená Dračia studňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Prostredie Longjing mi ihneď pripomenulo milovanú Modru, kde za mestom vidieť terasovito povysádzané vinohrady zaliate slnkom. Tu však namiesto sladkého hrozna rastú malé kríky zeleného čaju. Kopce sú zahalené v jemnej hmle, a vzduchom sa nesie dramatická čínska hudba. Spokojná žena so slameným klobúkom veľkými nožnicami zastrihuje kríky. Stúpame do kopca a po chvíli sa nám naskytne krásny výhľad na celé údolie, dedinu, kúsok Západného jazera. Moderné budovy za ním len nenápadne vykúkajú zo závoja hmly, čím nám pripomínajú svoju prítomnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po návrate do údolia nás uvíta milá Číňanka v ich rodinnej čajovni. Žije tu so svojím osemdesiatjeden ročným svokrom a svokrou. Drobný deduško a babička na nás mávajú a úprimne sa usmievajú. Ktovie, čo títo ľudia zažili, a akú v sebe skrývajú životnú múdrosť. Sedíme na ich dvore a pijeme zelený čaj. Aj po niekoľkých zálevoch má stále veľmi výraznú chuť. Vzduch je chladný a čerstvý, tak si ho s nadšením vychutnávame. Okolo nás pobehujú sliepky, a občas sa zatúla pes od susedov, ktorého domáca ihneď vyženie. Objednávame si obed, misku ryže a tri rôzne jedlá. Domáca strava nie je ako v našej jedálni! Chodiť sem tak na prázdniny každý víkend! Tí by si nás chovali, napájali čajom, a my by sme zvedavo počúvali ich životné príbehy!

SkryťVypnúť reklamu

Po obede sa musíme zberať naspäť do mesta, aj keď s veľkou ľútosťou. „Chceli by sme k vám chodiť každý víkend“, hovorím domácej. „Tvoj svokor je taký milý, môžeme sa s ním odfotiť?“, je naše posledné želanie. A tak čakáme na maličkého deduška a babičku, kým sa k nám prídu postaviť. Usmievajú sa a pokyvujú hlavou. No nie sú krásni? J

Martina Machová

Martina Machová

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už od detstva ma lákala Ázia, čo ma doviedlo k štúdiu čínskeho jazyka. Dnes sa venujem výučbe jazykov, a rada zdieľam svoje zážitky zo štúdia v Číne.www.lektorkacinstiny.sk Zoznam autorových rubrík:  Rymovacky NerymovackyNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu