Silné bylinné odvary, dietetika (čiže strava podľa princípov) a dychové a mentálne cvičenia. To boli základné piliere, ktorými som sa začal liečiť z úzkostnej poruchy pomocou tradičnej čínskej medicíny. Okrem toho som prijal aj liečbu západnou medicínou, čiže psychiatriou, o čom som písal v predchádzajúcej časti. A celú kombináciu metód, ktoré ma za veľmi rýchly čas, zhruba jeden mesiac, dostali z toho pekla, uzatvárala veľmi účinná celostná psycho-somatická terapia, o ktorej budem písať nabudúce.
Ako ma teda tradičná čínska medicína dokázala dostať z môjho akútneho problému?
Predovšetkým tak, že neliečila úzkostnú poruchu a vyhorenie, ale príčiny, ktorých sú tieto stavy dôsledkom.
O tradičnej čínskej medicíne (TČM) má väčšina ľudí u nás skreslenú alebo žiadnu predstavu. Práve preto sa považuje skôr za pseudovedu ako seriózny systém liečenia založený na vedeckých poznatkoch. Bohužiaľ, často sa hádže do jedného vreca so šarlatánmi a ezoterikmi, pričom ide o prepracovaný a zložitý liečebný systém, ktorého praktikanti ho musia poctivo vyštudovať (trvá to roky) a diplom získajú až po zložení skúšok. Ak sa chcete dať liečiť TČM, uistite sa, či ho daný praktikant má a kde študoval.
TČM, podobne ako indická ajurvéda, sú sofistikovné systémy, ktoré sa rozvíjajú a udržiavajú viac ako 2 tisíc rokov a majú odlišný prístup k liečeniu ako západná medicína. To však neznamená, že menejcenný. Čo je zaujímavé, TČM mnohokrát vylieči prípady, nad ktorými naša medicína buď zlomila palicu, alebo krčí plecami. Na človeka sa tu vždy pozerá ako na celok, nie na úzko vymedzený problém, s ktorým prichádza k lekárovi, ako v západnej medicíne.
Základom TČM je práca s energiou čchi, (životnou silou alebo vitálnou energiou), ktorá je nevyhnutnou podmienkou života. Tá sa v našom tele pohybuje cestami nazývanými meridiány, ktoré spájajú všetky orgánové systémy. Tvorí sa z kombinácie vrodenej energie obsiahnutej v obličkách, energie vdychovaného vzduchu a konzumovanej potravy. Na hmotnej úrovni sa čchi prejavuje ako krv, hlien, nečistoty a odpadové látky z metabolických procesov, nemateriálnym prejavom je myseľ a duša. Keď sa tok čchi z nejakých príčin zablokuje, vznikne nerovnováha, jej dôsledkom je zdravotný problém a choroba.
Liečenie predstavuje nastolenie opätovnej harmonizácie čchi v organizme človeka, čoho dôsledkom je, že zdravotný problém zmizne, samozrejme, ak poškodenia nie sú už nezvratné. Na harmonizáciu čchi sa používajú metódy ako akupunktúra, akupresúra, fytoterapia, pohybová terapia, masáže a dietetika. Dôležitým (ak nie nevyhnutným) doplnkom sú dychové a meditačné cvičenia a cvičebné systémy čchi-kung a tai-či.
Toľko k vysvetleniu, prečo som moju úzkostnú poruchu a vyhorenie chcel liečiť aj cez systém TČM. Nielenže mu dôverujem, myslím si, že jej celostný pohľad na človeka je komplexnejší ako v západnej medicíne. Tým však nehovorím, že naša medicína je horšia alebo pod. Naopak, v mnohých oblastiach je neprekonateľná. Bohužiaľ ten celostný prístup k človeku ako celku a všetkým súvislostiam okolo neho, tu absentuje. Kombinovať oba systémy mi teda príde ako veľmi výhodné a v mojom prípade sa to aj ukázalo ako veľmi efektívne. Z návalov úzkostí som sa dostal veľmi rýchlo.
Prečo môže byť liečba úzkostnej poruchy, vyhorenia či depresií prostredníctvom TČM účinná a možno aj definitívna? Pretože ide ku koreňom. Antidepresíva od psychiatra sú cenná pomoc, keď vám zaberú. Symptómy však len potlačia, začnete sa cítiť dobre, no váš problém takpovediac odložia, v lepšom prípade aj na roky. Avšak riziko, že úzkosti či depresia prídu znova, je veľmi veľké. Čiže vyliečiť vás nevyliečia.
Na druhej strane správne určená diagnóza lekárom TČM a následne dodržiavaná terapia vám pomôže problém skutočne vyriešiť. Opätovne nastolí rovnováhu vo vašom organizme a dodá novú životnú energiu.
Úzkosti sú len prejavom niečoho, čo vo vás dobre nefunguje už roky (a možno aj celý život). Nedajú sa liečiť samé o sebe, pretože reálne neexistujú. Predstavujú reakciu vášho tela a vašej mysle na ohrozenia, ktoré sú identifikované vo vašom organizme. Sú signálom, že nie ste v poriadku. Ak im však nevenujete pozornosť, budú silnieť, preto vám začne doslova „šibať“, aby ste pochopili, že niečo treba so sebou robiť. Úzkosti sú rečou vášho organizmu, ktorú je treba sa naučiť vnímať a rozumieť jej. A postupne sa prepracovať ku skutočnej príčine. Keď vo vašom organizme nastane rovnováha, úzkosti zoslabnú až zmiznú. Nie je dôvod, aby ďalej vznikali.
Ja osobne som mal opäť šťastie a stretol som veľkú odborníčku. Liečila ma (a lieči stále) pani Monika Kampošová zo Zvolena, jedna z najskúsenejších expertov na TČM medicínu na Slovensku. Na základe vstupného diagnostického vyšetrenia som dostal detailnú správu o mojom stave, podrobný popis terapie, pokyny, jedálniček, princípy stravovania, zoznam vhodných a nevhodných potravín a množstvo ďalších informácií, ktoré som nasledujúce dni a týždne študoval, aby som čo najlepšie pochopil systém mojej liečby. A samozrejme okamžite aplikoval.

Ako mi vysvetlila pani Kampošová, môj stav bol stredne ťažkého charakteru, no dobre liečiteľný, ak dodržím terapiu. Bolo treba spriechodňovať tok čchi vo viacerých dráhach, ktoré boli blokované najmä v dôsledku dlhodobých stresov, vypätia, nespracovaných emócií či traumy. Úzkostná porucha bola len jedným z dôsledkov tohto stavu, tak ako aj vyčerpanie, strata radosti zo života a niektoré fyzické príznaky ako nespavosť, zlé trávenie, či vznik nezhubného nádoru na tenkom čreve, ktorý mi odstránili dva mesiace pred mojim zrútením sa.
Moju liečbu tvorila fytoterapia – užívanie silných odvarov z čínskych bylín, ktoré miešajú špecialisti v Čechách na základe požiadavky lekára TČM a prídu vám v nálevových vreckách. Počas jedného mesiaca som prvý odvar užíval 2 x denne, po ukončení som začal z druhým typom odvaru.

Druhou podstatnou časťou liečby je dietetika podľa princípov TČM. V tomto prípade neexistuje iná možnosť, ako si stravu plánovať a pripravovať sám. Mnohým sa to môže zdať veľmi náročné, vždy je to však o prioritách. Ja osobne varím rád, nemal som tak problém nabehnúť na každodennú prípravu vhodných jedál.
Úpravy stravy sa netreba báť. Jedlá sú z u nás dostupných surovín, akurát sa je potrebné niektorým surovinám vyhýbať, niektoré naopak často vyhľadávať. To by vám mal odporučiť váš terapeut na základe diagnostiky a problémov, ktoré je treba u vás riešiť.
Mne osobne čínska dietetika veľmi sadla. Jedlá založené najmä na varených obilninách, ryži, strukovinách či zelenine a ovocí (a troche mäsa) mám veľmi rád a dnes si už sám vymýšľam recepty na ich prípravu a skúšam rôzne kombinácie. Veľmi príjemným benefitom čínskej dietetiky je úbytok hmotnosti. Za prvý mesiac som schudol 10 kg bez akejkoľvek snahy.

Najväčším prínosom tohto životného štýlu je však sila a životná energia, ktorá vám postupne začne prichádzať do organizmu. Po niekoľkých týždňoch som zosilnel fyzicky aj mentálne. Zásadným spôsobom sa mi vrátila vitalita, chuť do života a radosť. Ťažko sa to opisuje slovami, no jednoducho cítim, že moje telo je zdravšie, silnejšie a únavu cítim zriedka. Obrovský rozdiel ako pred tým.
Uvedomujem si, že svoju úlohu v mojom rýchlom zotavení sa z úzkostnej poruchy zohrávajú aj antidepresíva, ktoré mi zabrali po zhruba mesiaci užívania, na prelome apríla až mája. Tie tiež pomôžu vrátiť dobré pocity a chuť. Avšak tá vitalita, sila a moje aktuálne vnímanie seba samého, pramení z iného zdroja. To mi priniesla liečba doplnkami TČM, systém stravovania, dychové a mentálne cvičenia, ktoré praktizujem. Priemerná doba liečby úzkostnej poruchy je 6 mesiacov. Ja som bol vo forme už po mesiaci a pol a do práce som sa vrátil po troch. Preto sa týmto systémom chcem riadiť už celý život. Lebo viem, ako som sa cítil roky pred tým a viem ako sa cítim aktuálne.
Nabudúce napíšem o dychových a meditačných cvičeniach, ktoré sú tiež súčasťou liečby podľa TČM a potom o psychoterapii, ktorá je cestou k pochopeniu, čo sa to so mnou vlastne dialo.
O tomto chcem hovoriť, lebo myslím, že je treba o tomto hovoriť.