11 krokov ku zdraviu

Podniknite 11 krokov, ktoré Vám pomôžu optimalizovať Vaše zdravie. Tieto kroky môžu raz Vám alebo Vašim blízkym doslova zachrániť život. Začnite už dnes, prevezmite kontrolu nad svojim zdravím a začnite nový život...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Jack LaLanne vo veku 71 rokov. Prezývaný aj starý otec fitnessu. V perexe je zobrazený vo veku 40 rokov. Jeho idea bola vyhýbanie sa cukru. Arnold Schwarzenegger o ňom povedal:
Jack LaLanne vo veku 71 rokov. Prezývaný aj starý otec fitnessu. V perexe je zobrazený vo veku 40 rokov. Jeho idea bola vyhýbanie sa cukru. Arnold Schwarzenegger o ňom povedal: (zdroj: www.mercola.com)

Vo svojom prvom článku na blog.sme.sk som Vás nabádal, aby ste pevne uchopili svoje zdravie do vlastných rúk a priniesol som Vám podľa môjho názoru najväčšie mýty, ktoré kolujú o výžive. Ako som sľúbil v prvom článku, všetko sa budem snažiť postupne vysvetliť. Najprv však, by som Vám chcel ponúknuť svoje názory ako optimalizovať svoje zdravie, aby ste ich prípadne hneď mohli otestovať na sebe. Ešte predtým by som sa však chcel s Vami podeliť o niektoré svoje názory.

O tom, že zdravie je asi tá najdôležitejšia vec snáď nikto nepochybuje. Veď ako sa hovorí: "hlavne, že sme zdraví". A o tom, že náš zdravotný stav najväčším podielom ovplyvňuje strava, ktorú konzumujeme, asi tiež málokto pochybuje. To znamená, že to, čo konzumujeme ovplyvňuje aj našu psychiku, správanie a celý život. Pokiaľ je človek často chorý, zranený alebo má depresie, asi len ťažko môže byť šťastný alebo úspešný a napredovať a približovať sa k svojim cieľom. Či už vo svojej práci, vzťahoch, financiách alebo proste v celom živote. Keď je človek chorý, nemôže pracovať a tým pádom ani zarábať peniaze alebo sa venovať rodine. Musí chodiť po doktoroch, strácať svoj drahocenný čas a ešte pritom aj vyhadzuje za to peniaze. Dokonca bohužiaľ, niekedy sú takíto ľudia bremeno pre svoju rodinu a blízkych. Zdravie a optimálny zdravotný stav Vám teda prinášajú radosť, šťastie, pohodu, lásku, ušetria Vám peniaze a sú základom pre šťastný, úspešný a naplnený život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to teda zdravie a optimálny zdravotný stav??? Nuž, to si musí každý zodpovedať sám. Niekomu stačí, že ho nič nebolí, inému, že má iba malé zdravotné problémy a pre iného to je maximálny prílev energie spojený s maximálne zdravým telom. A čo je to zdravá strava alebo výživa??? Na túto otázku Vám nedokáže asi nikto presne odpovedať. Možno futurista. Ako hovorí jedno staré príslovie: "čo môže byť pre jedného liek, je pre druhého jed". Presne sa to teda asi ťažko určuje a žiadna univerzálna strava neexistuje. Tvrdenia, že mali by sme jesť všetko, ale s mierou sú scestné. Zamyslite sa, ako by to vyzeralo, čo sa týka sortimentu potravín, keby Vám to povedal niekto dnes alebo pred 50, 100 či 200 rokmi. Každý človek má proste iný metabolizmus, krvnú skupinu, trávenie, gény, pracovné prostredie, zdravotné predispozície, chute, ciele a pod. Každý taktiež žije v inom prostredí a dostal inú výživu počas svojich prvých najdôležitejších 6-12 mesiacov života. Dnes už však našťastie (niekedy aj bohužiaľ) existuje moderná veda, ktorá prišla na mnohé fakty a spôsoby (hlavne alternatívne), akými sa dá u každého jednotlivca optimalizovať zdravie. Druhá vec je, že či to určitým skupinám neberie "kšefty". Najväčším problémom v diagnostike zatiaľ asi zostávajú gény, ktoré zatiaľ ťažko určiť u každého jednotlivca. ale myslím si, že aj to je len otázka času. Napríklad Dr. Peter D´Adamo, ktorý prevzal po svojom otcovi (Dr. James D´Adamo) výskum v oblasti krvných skupín, prišiel už aj na teóriu rozdelenia každej krvnej skupiny podľa genotypu (lovec, zberač, kočovník). Chcem tým povedať, že v dnešnej dobe sa dá hlbšou analýzou už veľmi presne určiť optimálna výživa pre každého jedinca. Akurát, že taká analýza nie je taká jednoduchá a bežne dostupná. V konečnom dôsledku, to každý jedinec zistí na konci svojho života, či jeho strava bola optimálna. Kde si som čítal názor, s ktorým súhlasím, že každý človek by mal prirodzene prežiť svoj život v zdraví, šťastí, bez vážnych zdravotných problémov a prirodzene zomrieť v pokročilom veku čo si myslím, že je minimálne 70 rokov a to som ešte možno málo povedal. Otázkou zostáva, či je to v dnešnej spriemyslovanej dobe také jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Aj z tohto dôvodu sa výrazne zaujímam o zdravie a výživu z viacerých smerov a rád by som postupne všetky svoje nazhromaždené vedomosti zdieľal s Vami. Moje vedomosti vychádzajú z niekoľko rokov trvajúcej doby vzdelávia sa, skúmania rôznych kníh, článkov, názorov, štúdií, výskumov, vedeckých prác a v neposlednom rade testovaní na sebe alebo pozorovaní ľudí, ktorí praktizujú rôzne výživové smery. Keby spočítam všetky minúty študovania a praxe, tak by to urobilo mesiace čistého času. Ľudia, čo ma poznajú, by vedeli rozprávať...Počas tejto doby som sa snažil pozerať na veci objektívne (čo sa asi nikdy úplne nedá) a vypočuť si všetky strany a prípadne otestovať v praxi. A môžem teda porovnávať, ako som sa cítil predtým a ako teraz. Aký som mal zdravotný stav, aké som mal ochorenia, zranenia, náladu, váhu, energiu, pohodu, chuť do života a vôbec celkový zdravotný stav.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme netvrdím, že som najmúdrejší, a že viem všetko. Výživa sa taktiež vyvíja a určité názory sa menia, ale ja som ochotný ich stále študovať, testovať a hodnotiť. Napríklad ešte pred pol rokom by som Vás presviedčal, že nízkotučné mliečne výrobky sú zdravšie alebo pred rokom, že každý druh sóje je zdravý. Pred 2 rokmi by som Vám zakazoval živočíšne bielkoviny a pred 4 by som Vám absolútne zakazoval tuky. Proste každý robíme chyby a musíme si tým prejsť. Skratky neexistujú. Jeden rozdiel však u mňa je, že keď som pred rokmi presadzoval a praktizoval určité názory a postupy, tak som nebol spokojný. Dokonca som bol za blbca, pretože som rozprával druhým o výžive a sám som zažíval tráviace problémy, rôzne ľahké aj ťažšie ochorenia a mal som veľké percento podkožného tuku. Bol som však ochotný počúvať svoje telo a zmeniť svoje názory. Tvrdohlavosť by mi nijako vtedy nepomohla. A dnes ľudia, ktorí sa mi smiali a tvrdili, že mi to nepomôže, platia veľké peniaze za jedálne lístky na mieru, a na dennom poriadku sa ma vypytujú, čo jesť, ako jesť, kedy jesť. A dokonca niektorí mi za to už aj platia.

SkryťVypnúť reklamu

Aby som však upresnil niektoré zdroje svojich štúdií, tak spomeniem napríklad také mená ako Joseph Mercola, Vlado Zlatoš, Ron Rosedale, Paul Jaminet, Robert O.Young, Pavel Malovič, Peter D´Adamo, Petr Fořt, Peter Konopka, Udo Pollmer a takto by som mohol menovať ešte dlho. Okrem nich samozrejme aj rôzne smery ako delená strava, krvné skupiny, pH, paleo strava, stravovanie podľa somatotypu, genotypu, metabolizmu, nutričného typu, vegetariánstvo, makrobiotika, ajurvéda a rôzne typy diet. A môžem konštatovať, že sa nedá povedať, že nejaká z nich má vo všetkom pravdu. Osobne nie som výhradný zástanca žiadneho smeru. Správna výživa je podľa mňa kombinácia týchto smerov. Niekomu proste môže vegetariánstvo alebo makrobiotika priniesť dlhý a zdravý život a inému spôsobiť zdravotné problémy.

Čo ma ale najviac trápi na tému zdravie a výživa sú názvy výživových smerov s koncovkou "diéta". Je to už strašne zakorenené v hlavách ľudí a tí, čo to vymysleli, vedeli, prečo to robia. Je to perfektný marketingový ťah. Lenže bohužiaľ to vytvorilo pocit, že zdravá strava a dosiahnutie optimálnej váhy je vlastne niečo zlé, ťažké, niečo čo Vás obmedzuje. Že je to o odopieraní si jedla a teda pôžitkov. Potom vznikajú názory typu, že žijem len raz a chcem si to užiť. Lenže práve preto, že aj ja si to chcem užiť, tak robím to, čo robím a môžem úprimne prehlásiť. že ja si skutočne užívam. Proste zabudnite na všetky diéty. To slovo navždy vymažte zo svojho slovníka. Musíte pochopiť, že sa jedná o životný štýl a nie o nejakú diétu alebo smer. Váš životný štýl sa musí nazývať Zdravie a Váš život ním teda musí byť sprevádzaný.

Pokračovanie článku nájdete tu

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu